Ένας Ισπανός έφηβος κέρδισε τον τίτλο Under 47kg στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Taekwondo

Η νεαρή Ισπανίδα, Adriana Cerezo, ανακηρύχθηκε στην παγκόσμια σκηνή κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Taekwondo στη Σόφια σε ηλικία 17 ετών.

Η Cerezo, η οποία έκανε το ντεμπούτο της στο Ευρωπαϊκό Grand Prix, νίκησε τη Ρουμάνα Liana Mostiata 6-3 στον τελικό της κατηγορίας κάτω των 47 κιλών γυναικών την ημέρα έναρξης της εκδήλωσης στη βουλγαρική πρωτεύουσα.

Ολυμπιονίκης και ο πρώην πρωταθλητής της Ευρώπης, Τιτζάνα Μπογκντάνοβιτς της Σερβίας, έμειναν έκπληκτοι στους προημιτελικούς στο δρόμο για το μεγαλύτερο θρίαμβο της καριέρας της μέχρι τώρα.

Έπρεπε να αγωνιστεί για να νικήσει τη Μοστιάτα στον τελικό καθώς οι Ρομά προηγήθηκαν 3-2 μετά τον δεύτερο γύρο.

Η Ισπανία στερήθηκε περαιτέρω δόξα στην κατηγορία ανδρών κάτω των 58 κιλών, καθώς η γαλλική νεολαία Syrien Ravitte ανέτρεψε τον Adrian Vicente να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο.

Ο 18χρονος Γάλλος ήταν στη δεξιά πλευρά με σκορ 21-10 σε έναν συναρπαστικό τελικό καθώς μπήκε στον Cerezo επιβεβαιώνοντας την κατάστασή του ως δυνητικού μελλοντικού σταρ.

Ένας τρίτος έφηβος κέρδισε χρυσό μετάλλιο καθώς η Κροάτης Λένα Στόικοβιτς κέρδισε στην κατηγορία γυναικών κάτω των 46 κιλών.

Ο 19χρονος Στόικοβιτς, χάλκινος μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νεολαίας του 2018 στο Μπουένος Άιρες, νίκησε τη Λάρισα Μεντβέντεβα της Ρωσίας 18-10 στον τελικό.

Ο Ομάρ Σάλεμ, ο οποίος τώρα εκπροσωπεί την Ουγγαρία μετά την αλλαγή πίστης από τις Ηνωμένες Πολιτείες, κέρδισε στο βάρος των ανδρών κάτω από 54 κιλά και ήταν πειστικός νικητής του Έλληνα αθλητή Διονύσιο Ραπομανίκη στον τελικό.

Το σκορ ήταν 9-31 υπέρ του Selim όταν ο ανταγωνισμός σταμάτησε στον τρίτο γύρο.

Οι Ravett και Cerezo είναι ιδιαίτερα σημαντικοί επειδή έπεσαν στις κατηγορίες ολυμπιακών βαρών.

READ  Η ΑΕΚ Αθηνά απογοητευμένη από την άρνηση της Celtic και της Barcas για την προσφορά δανείου, το προηγούμενο ενδιαφέρον του Eddie Howe για τον Έλληνα τερματοφύλακα μας

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα συνεχίζεται αύριο.