Ακυρώθηκαν τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Βραζιλίας και Αργεντινής

ΜΟΝΑΧΟ: Ο Ολυμπιονίκης Marcel Jacobs άφησε πίσω του μια σεζόν με τραυματισμούς για να κατακτήσει το χρυσό στα 100 μέτρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου στο Μόναχο, την Τρίτη.

Ο Τζέικομπς, ο οποίος ήταν παγκόσμιος πρωταθλητής 60 μέτρων κλειστού στίβου στο Βελιγράδι τον Μάρτιο, αλλά αποχώρησε πριν από τους ημιτελικούς των 100 μέτρων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τον περασμένο μήνα στο Όρεγκον, σημείωσε ρεκόρ πρωταθλήματος 9,95 δευτερολέπτων.

Ο υπερασπιστής του πρωταθλητή Zharnel Hughes κέρδισε το ασημένιο σε 9,99 δευτερόλεπτα, ενώ ένας άλλος Βρετανός, ο Jeremiah Azu, πήρε το χάλκινο με χρόνο 10,13.

«Ήταν μια δύσκολη σεζόν με προβλήματα με τον τραυματισμό», είπε ο 27χρονος Ιταλός, ο οποίος τραυματίστηκε στο πόδι και είχε τραυματισμό στη γάμπα στο Μόναχο.

«Τα πόδια μου δεν είναι καλά και δεν είμαι ευχαριστημένος με το πώς πάει ο αγώνας τεχνικά, υπήρχαν κάποια προβλήματα.

“Αλλά είμαι πάνω από το φεγγάρι με το χρυσό μετάλλιο. Μετά το χρυσό των Ολυμπιακών Αγώνων, τώρα έχω το Ευρωπαϊκό χρυσό. Πρέπει να πάρω το χρυσό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τώρα.”

Σε μια θορυβώδη βραδιά αγώνων στίβου σε ένα κατάμεστο Ολυμπιακό στάδιο, το θορυβώδες πλήθος έγινε ξέφρενο καθώς η φαβορί των γηπεδούχων Gina Lueckenkemper σοκαρίστηκε από τη νίκη στον αγώνα μπλε μπάντμιντον γυναικών.

Η 25χρονη, η οποία κέρδισε 100 μ. αργυρό στο τελευταίο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Βερολίνο το 2018 και 200 ​​μ. χάλκινο το 2016, έπεσε στα 10,99 δευτερόλεπτα για να διεκδικήσει την τελική νίκη επί της Ελβετίας Mujinja Kamboongi.

Ο Βρετανός Ντάριλ Νέτα πήρε το χάλκινο στο 11.00, ενώ η υπερασπιστή της πρωταθλήτριας Ντίνα Άσερ-Σμιθ αποσύρθηκε από τον τραυματισμό στη μέση του αγώνα και τερμάτισε τελευταία.

READ  Τα πέντε αστέρια της Σέλτικ επιστρέφουν καθώς τελειώνει η κρίση τραυματισμών του Άντζε Ποστεκόγλου

Τρεις από τους παλαιότερους αποδεδειγμένους ερμηνευτές έχουν επιδείξει την ευελιξία τους σε ιδανικές και ήπιες συνθήκες και έχουν διατηρήσει τους τίτλους τους σε μινιμαλιστικό στυλ.

Ο Νορβηγός Jacob Ingbrigtsen πανηγυρίζει τη νίκη στον τελικό των 5000 μέτρων ανδρών κατά τη διάρκεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μονάχου. (AFP)

Πρώτος ήταν ο Νορβηγός Jakob Ingbrigtsen, ο οποίος κυριάρχησε στα 5.000 μέτρα για να διατηρήσει την επανάληψη του διπλού σόου σε τροχιά.

Ο 21χρονος, ο οποίος στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής αποστάσεων σε κόσμους τον περασμένο μήνα στο Eugene, σημείωσε χρόνο 13 λεπτά και 21,13 δευτερόλεπτα.

“Πιστεύω στον εαυτό μου και πιστεύω στα πράγματα που έχω κάνει πριν. Ήταν καταπληκτικό εδώ σήμερα, ήταν ένας καταπληκτικός αγώνας να είμαι μέρος”, είπε ο Ingebrigtsen.

«Είναι υπέροχο να επιστρέφεις και να κερδίζεις, είναι ξεχωριστό».

Στη συνέχεια, ο κυρίαρχος Έλληνας πρωταθλητής στο άλμα εις μήκος Μιλτιάδης Τίντογλου, ο Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής κλειστού στίβου και ασημένιος μετάλλιος στο Eugene, έσπασε ένα ρεκόρ τουρνουά για να διατηρήσει τον ευρωπαϊκό τίτλο.

Ο Έλληνας σκαρφάλωσε στα 8,52 μέτρα στην τέταρτη προσπάθειά του, ξεπερνώντας το προηγούμενο καλύτερο των 8,47 μέτρων που είχε ο Γερμανός Κρίστιαν Ριβ στη Βαρκελώνη το 2010.

Η Σάντρα Μπέρκοβιτς από την Κροατία κατά τη διάρκεια του τελικού της δισκοβολίας γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου. (AFP)

Έπειτα ήρθε η σειρά της Κροατίας κοσμήτορα της δίσκων γυναικών Sandra Berkowicz.

Η 32χρονη Κροάτη το άφησε αργά, φτάνοντας στα 67,95 μέτρα στην πέμπτη προσπάθειά της να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο.

Ήταν ο έκτος συνεχόμενος ευρωπαϊκός τίτλος ρεκόρ, με τον δύο φορές Ολυμπιονίκη και παγκόσμιο πρωταθλητή να κατακτά για πρώτη φορά το ηπειρωτικό πρωτάθλημα στη Βαρκελώνη το 2010.

«Μόλις κέρδισα τον έκτο ευρωπαϊκό μου τίτλο εδώ σε αυτό το όμορφο γήπεδο μπροστά σε τόσους καταπληκτικούς οπαδούς, οπότε είμαι πολύ χαρούμενος και περήφανος απόψε», είπε ο Μπέρκοβιτς.

«Ήξερα ότι ήμουν έτοιμος να το κάνω και νόμιζα ότι ο αγώνας ήταν ωραίος».

Υπήρξε επίσης δράμα στο δέκαθλο, καθώς ο Γερμανός Niklas Kaul άρπαξε το χρυσό από τον Ελβετό αμφισβητία Simon Emmer με ένα βάναυσο ακόντιο 76,05 μέτρων και προσωπικό καλύτερο 4:10,04 στον τελικό των 1500 μέτρων.

Μετά την καταγραφή 11,16 δευτ. στα 100 μ., 7,10 δευτ. στο άλμα εις μήκος, 14,90 μ. στη σκοποβολή, 2,02 δευτ. στο άλμα εις ύψος, 47,87 δευτ. στα 400 μ., 14,45 δευτ. στα 110 μ. εμπόδια και 41 δευτ. 8.545 μόρια.

Ο Immer έπρεπε να είναι ευχαριστημένος με το ασήμι, με μόλις 77 σεντς, ενώ ο Εσθονός Janik Ocalan πήρε το χάλκινο (8346).