Αλόα Αθλέτικ 1-2 Σέλτικ: Γιακομάκης και Αμπάντα ξεπερνούν τους γηπεδούχους της πρώτης ομάδας

Το δεύτερο γκολ της Σέλτικ από τον Γεώργιο Γιακομάκη άνοιξε το σκορ στο Endudrill

Τα γκολ του Γιώργου Γιακομάκη και της Λιλ Αμπάντα έδωσαν στη Σέλτικ μια θέση στη φάση των 16 του Κυπέλλου Σκωτίας – αλλά μόνο μετά από μια καθυστερημένη ήττα από την Αλόα Αθλέτικ στην League 1.

Ο Έλληνας επιθετικός Γιακομάκης άνοιξε με στυλ το σκορ, πριν ο Ισραηλινός εξτρέμ Αμπάντ πετύχει ένα σουτ στο δεύτερο λεπτό.

Η καθυστερημένη κεφαλιά του Conor Sammon έδωσε ελπίδες στους παίκτες της μερικής απασχόλησης, καθώς οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο.

Αλλά η τρίτη ομάδα του Μπάρι Φέργκιουσον δεν μπορούσε να επιβάλει παράταση καθώς η Σέλτικ παρακολουθούσε άνετα τον αγώνα.

Οι κάτοχοι του League Cup θα αναμετρηθούν με τη Wraith Rovers στο Σαββατοκύριακο της φάσης των 16 στις 12/13 Φεβρουαρίου.

Η ασέβεια της Πρέμιερ Λιγκ θα απασχολήσει τον προπονητή Ανζέ Ποστέκογλου, ο οποίος έχει τραυματιστεί με την τριάδα Callum McGregor, Yosuke Edigucci και Abada.

Ο αρχηγός ΜακΓκρέγκορ αντικαταστάθηκε μετά από κεφαλιά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι Ετζούτσι και Αμπάντα ήταν στο τέλος των δυνατών τάκλιν.

«Ομπάντα και Γιοσούκε [Ideguchi] «Θα έπρεπε να είναι καλά», είπε ο Ποστέκογλου. [McGregor] Είναι αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία για εμάς. Είναι ένας τραυματισμός στο πρόσωπο, δεν είναι σε καλή κατάσταση. Δεν θα ήταν βραχυπρόθεσμο, φαινόταν πολύ σημαντικό».

Η Σέλτικ σημείωσε την πρώιμη κυριαρχία της όταν η τέλεια πάσα του Λίαμ Σκάιλς βρήκε την ίντσα στον Γιακομάκη, ο οποίος έκανε μια ωραία τελική πινελιά στην οροφή του φιλέ.

Ο πρώτος σκόρερ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα λίγες στιγμές αργότερα, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει μια προσπάθεια στο τέρμα όταν πέρασε μέσα από το τέρμα.

Η Celtic συνέχισε να ερευνά τον Daisen Maeda που έμεινε πίσω, αλλά ο Aloa έκανε καλά που απέφυγε να χάσει πολλές ευκαιρίες, παρόλο που οι άνδρες του Ferguson κυνηγούσαν τις σκιές.

Η ομάδα της League 1 κόλλησε εκεί και λίγο έλειψε να επιστρέψει στο παιχνίδι όταν ο Sammon έτρεξε και πυροβόλησε, μόνο που ο τερματοφύλακας της Celtic Joe Hart έκανε μεγάλη απόκρουση.

Οι γηπεδούχοι έπρεπε να πληρώσουν για το λάθος όταν ο Abada βγήκε στα δεξιά και τον οδήγησε σε ένα εξαιρετικό τελείωμα με το αριστερό πόδι στη μακρινή γωνία.

READ  Οι Celtic τίτλοι παίζουν και οι Ρέιντζερς παίρνουν νικητές σε μια σειρά, αλλά ένα νέο όνομα ταιριάζει τέλεια σε αυτό το παιχνίδι - Chris Sutton - Chris Sutton

Ο Abada διατήρησε το επίπεδο απειλής του προτού αναγκαστεί να φύγει, με τον τερματοφύλακα της Aloa, David Houghton, να εκτοξεύει μια επικίνδυνη σέντρα από τον 20χρονο λίγο έξω από τη γραμμή.

Ο Houghton προσπέρασε αυτό το στοπ αμέσως μετά, περνώντας την κεφαλιά του Maeda γύρω από το κοντινό δοκάρι, ενώ στο άλλο άκρο δεν έδωσε καμία ευκαιρία στον Sammon Hart με τη δική του κεφαλιά, ρίχνοντας μια ματιά στη μακρινή γωνία.

Αυτό τροφοδότησε ελπίδες στους ιδιοκτήτες του μεροκάματο, οι οποίοι έκαναν ό,τι μπορούσαν μέχρι την τελευταία στιγμή, όταν τα μάτια του Άλαν Τρότεν άναψαν στην άκρη της περιοχής, αλλά ο 36χρονος ανέτρεψε τις γραμμές του με την τελευταία ευκαιρία του αγώνα.

Ο Αθλητικός Διευθυντής της Aloa, Μπάρι Φέργκιουσον: «Είμαι χαρούμενος με τις προσπάθειες που έκαναν οι παίκτες και είμαι περήφανος για τα παιδιά. Το δεύτερο γκολ μας σκότωσε λίγο.

“Αλλά είπα στο ημίχρονο να συνεχίσουμε και σίγουρα το έκαναν. Παίξαμε ένα παιχνίδι. Φτάσαμε εκεί στο τέλος, δεν μπορούσαμε να έχουμε τόση λίγη τύχη.”

Ο προπονητής της Σέλτικ, Άνχε Ποστέκογλου: “Σε γενικές γραμμές, ήταν καλό. Κάναμε τη δουλειά, και αυτό είναι το πιο σημαντικό πράγμα.

“Θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει περισσότερα και να είμαστε πιο ανθεκτικοί. Ο αγώνας είχε ένα πολύ δύσκολο δεύτερο ημίχρονο. Κάναμε τα πράγματα πιο δύσκολα από όσο χρειαζόμασταν.”