Αυτή την ημέρα το 2004, η Ελλάδα κέρδισε το Κύπελλο Ευρωπαϊκών Εθνών (βίντεο)

Ο τελικός του Ευρωπαϊκού Εθνικού Κυπέλλου 2004 ήταν ένας ιστορικός αγώνας που πραγματοποιήθηκε στις 4 Ιουλίου 2004 στο Stade de Luz στη Λισαβόνα της Πορτογαλίας, όταν η Ελλάδα στέφθηκε πρωταθλητής της Ευρώπης!

Στον αγώνα περιλαμβάνονται οι οικοδεσπότες της Πορτογαλίας, που μπήκαν στον αγώνα ως υποψήφιοι για το τουρνουά, και η Ελλάδα, που έπαιξε μόνο στο δεύτερο ευρωπαϊκό τουρνουά.

Ήταν η πρώτη φορά σε ένα μεγάλο διεθνές τουρνουά όπου και οι δύο φιναλίστ έπαιξαν επίσης στον εναρκτήριο αγώνα του τουρνουά. Και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στο νοκ-άουτ του Ομίλου Α στο ομαδικό στάδιο του τουρνουά, με την Ελλάδα να κερδίζει 2-1 στην προηγούμενη συνάντηση των δύο ομάδων.

Η Ελλάδα κέρδισε τον τελικό 1-0, αψηφώντας τις αποδόσεις 80-1 από την αρχή του τουρνουά, και ο Άγγελος Καρίστας σκόραρε το νικητήριο γκολ στο 57ο λεπτό.

Αυτή την ημέρα το 2004, η Ελλάδα κέρδισε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο

Η Ελλάδα κατέκτησε μια θέση στον τελικό χάρη στη νίκη 1-0 στην παράταση της Τσεχίας. Εν τω μεταξύ, η Πορτογαλία νίκησε την Αγγλία στον προημιτελικό με πέναλτι και στη συνέχεια νίκησε την Ολλανδία με 2-1 στους ημιτελικούς. Με το πλεονέκτημα του γηπέδου και τον νεαρό Κριστιάνο Ρονάλντο στο πλευρό τους, τα χρήματα ήταν καθαρά στην Πορτογαλία.

Με εξαίρεση το πάθος της ελληνικής ομάδας, ήταν αναμφισβήτητο και στο γήπεδο η Ελλάδα έκανε τα καλύτερα και αποδείχθηκε η καλύτερη ομάδα στο τουρνουά.

Μέχρι σήμερα, οι Έλληνες σε όλο τον κόσμο θυμούνται την υπερηφάνεια και τη χαρά που ένιωσαν όταν η Ελλάδα κέρδισε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο και αυτό θα παραμείνει μια από τις μεγαλύτερες αθλητικές στιγμές της Ελλάδας!