Βαθμολογίες παικτών Celtic: Οι Hoops έδωσαν ένα δύσκολο μάθημα στο Champions League από την υπερασπιστή της πρωταθλήτριας Ρεάλ Μαδρίτης

Τα γκολ του δεύτερου ημιχρόνου των Βινίσιους Τζούνιορ, Λούκα Μόντριτς και Εντέν Αζάρ έκρινε τους τρεις βαθμούς για τους φιλοξενούμενους στον πρώτο γύρο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης, η πρωταθλήτρια Ευρώπης, έλαβε ένα σκληρό μάθημα ολοκλήρωσης του αγώνα με τη Σέλτικ για να ξεκινήσει με στυλ την άμυνά της στο Τσάμπιονς Λιγκ στο Πάρκχεντ.

Οι κρίκους έμειναν θρηνώντας για μια σειρά χαμένων ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο 45 λεπτά προτού η ομάδα με τα αστέρια του Carlo Ancelotti στρίψει τη βίδα στο δεύτερο ημίχρονο με τρία υπέροχα γκολ.

Ο Βινίσιους Τζούνιορ, ο Λούκα Μόντριτς και ο Εντέν Αζάρ παρουσίασαν την κατηγορία τους για να βάλουν τους περισσότερους πόντους για τους Λος Μπλάνκος στον πρώτο γύρο στη Γλασκώβη.

Για την επιστροφή της Σέλτικ στο τραπέζι της ευρωπαϊκής συνόδου κορυφής για πρώτη φορά μετά από πέντε χρόνια, υπήρχαν πολλά θετικά στοιχεία για τον προπονητή Άντζε Ποστέκογλου να σκεφτεί, παρά το αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι τρομοκρατούσαν τους γίγαντες της La Liga κατά τη διάρκεια ενός ξέφρενου πρώτου ημιχρόνου δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες, συμπεριλαμβανομένης της ισχυρής ώθησης από τον αρχηγό Callum McGregor που έσπασε το δοκάρι.

Ωστόσο, η Ρεάλ Μαδρίτης, που έχασε από νωρίς το φυλαχτό του Καρίμ Μπενζεμά από τραυματισμό, ανέβασε τον εξοπλισμό της μετά την ανάπαυλα και η ποιότητά της τελικά έλαμψε.

Η Σέλτικ θα ταξιδέψει τώρα στη Βαρσοβία για να αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Ουκρανίας Σαχτάρ Ντόνετσκ, η οποία κέρδισε τη RB Leipzig με 4-1 στον άλλο της αγώνα του Ομίλου F, την ερχόμενη Τετάρτη.

Τζο Χαρτ – 7 Αντιμετωπίζει τη Ρεάλ Μαδρίτης για πέμπτη φορά στην καριέρα του. Έγινε δυνατός με μια σημαντική απόκρουση για να αρνηθεί τον Βινίσιους Τζούνιορ στο πρώτο ημίχρονο και βοήθησε στο να πετύχει το δεύτερο γκολ του Μόντριτς, αλλά δεν μπόρεσε να το σταματήσει.

ΓΙΟΣΙΠ ΓΙΟΥΡΑΝΟΒΙΤΣ – 6 Προχωρούσε με κάθε ευκαιρία και είχε το δύσκολο έργο να κρατήσει υπό έλεγχο τον Βινίσιους. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός δεν μπορεί να αποτραπεί από το να πετύχει το εναρκτήριο γκολ.

Κάμερον Κάρτερ-Βίκερς-5 Δεν είναι η καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα των Hoops. Ο Μπενζεμά κράτησε ψυχραιμία στα πρώτα στάδια και το δεύτερο γκολ της Ρεάλ ήταν αδύναμο.

Τζιν Moretz – 7– Στο ντεμπούτο του στην Ευρώπη, ο Γερμανός μπήκε στη θέση του τραυματία Starfelt και έκανε κάποιες σημαντικές ενστάσεις. Κρίμα που το γκολ του Μόντριτς δεν σταμάτησε με τεντωμένο το δεξί του πόδι.

Γκρεγκ Τέιλορ – 5 – Κράτησε καλά την αποστολή του, αλλά καθηλώθηκε από τον Αζάρ στο προβάδισμα για το τρίτο γκολ για τη Ρεάλ, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερη επιτυχία στην ομάδα του.

Callum McGregor – 7 Η 86η ευρωπαϊκή του εμφάνιση, χτύπησε στο δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και η χρήση της μπάλας ήταν φανταστική. Καταπληκτική παράσταση από τον κύριο.

Ματ Ο’Ράιλι – 5 – Βρέθηκε σε μερικές καλές επιθετικές θέσεις, αλλά δεν είχε το αποτέλεσμα που ήλπιζε. Χρειάστηκε να βάλει μεγάλη άμυνα πριν αλλάξει μετά από 70 λεπτά.

REO Hatate – 6 – Πάντα φαινόταν απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο, έπαιξε μερικές έξυπνες πάσες και κρατούσε καλά την κατοχή. Αγωνίστηκε καλά ενάντια στον Toni Kroos πριν αισθανθεί εξαντλημένος στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου.

Lil Abda – 4 Όχι τόσο ψηλά όσο ήταν απέναντι στη Ρέιντζερς. Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο και έχασε στην ανάπαυλα.

Γιώργος Γιακομάκης – 5 – Ο Έλληνας επιθετικός είχε μια τεράστια πρόκληση στα χέρια του και δεν κατάφερε να φτάσει στη θέση του γκολ. Δούλεψε σκληρά και χρησιμοποιούσε καλά τη δύναμή του, αλλά συχνά τιμωρούνταν.

Πρέπει – 5 Απογοητευτική βραδιά για τον Πορτογάλο εξτρέμ. Συνδέθηκε καλά με τους συμπαίκτες του στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η επιρροή του εξανεμίστηκε καθώς προχωρούσε ο αγώνας.

Εναλλακτικές:

Dien Medea – 4 – Έχασε μια μεγάλη ευκαιρία μέσα σε λίγα λεπτά από την είσοδο στο πρώτο ημίχρονο και πέρασε πολύ χρόνο στο δικό του μισό.

Aaron Mooy – 4 – Έκανε νέα στελέχη στη μέση του κήπου και έπρεπε να κάνει πολλή άμυνα αργά.

Ντέιβιντ Τέρνμπουλ – 2 Αγωνιστείτε να κάνετε τεράστιο αντίκτυπο μόλις σκοτώσετε τη γραβάτα.

KYOGO FURUHASHI- 4 Συνεχές βουητό ενέργειας και προσπαθώντας να κλείσετε τα πάντα.

ΣΕΑΝΤ ΧΑΚΣΑΜΠΑΝΟΒΙΤΣ – 6 – Εξαιρετικά ζωτικής σημασίας στα στάδια κλεισίματος. Ο Κουρτουά έκανε μεγάλη απόκρουση και ήταν πάντα πρόθυμος να πάρει την μπάλα.

αχρησιμοποίητος:

Benjamin Siegrist (τερματοφύλακας), Scott Payne (τερματοφύλακας), James McCarthy, Alexandru Bernabei, James Forrest, Anthony Ralston, Stephen Welch

Ρεάλ Μαδρίτης:

Τιμπό Κουρτουά 6, Ντάνι Καρβαχάλ, Έντερ Μιλιτάο 6 (Αντόνιο Ρούντιγκερ 6), Νταβίντ Αλάμπα 7, Τόνι Κρόος 9, Καρίμ Μπενζεμά 2 (Εντεν Αζάρ 9), Λούκα Μόντριτς 9 (Μάρκο Ασένσιο 5), Φεντερίκο Βαλβέρδε 8, Αουρελίεν (Eduardo Camavinga 6), Vinicius Jr. 8 (Rodrigo 6), Ferland Mendy 7.

Αντρέι Λούνιν (τερματοφύλακας), Λουίς Λόπες (τερματοφύλακας), Νάτχο, Λούκας Βάσκεθ, Ντάνι Σεμπάλος, Μαριάνο Ντίαζ

READ  Το αφεντικό του Μπάρνσλεϊ έχει αναδειχθεί ως βασικός υποψήφιος για σημαντικό ρόλο στο Nottingham Forest