Γαλλικό Open 2021: Η Svitolina και η Jennifer Brady προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο στο Roland Garros

Η Svitolina έφτασε στον προημιτελικό τρεις φορές στο Roland Garros, αλλά δεν έχει προχωρήσει ακόμη περισσότερο

Ο πέμπτος σπόρος Έλενα Σβιτολίνα διέφυγε από το φόβο, νικώντας τον νεοφερμένο Ocean Babel στον πρώτο γύρο του Γαλλικού Όπεν.

Ο Ουκρανός αγωνίστηκε αφού κατέρρευσε στο δεύτερο σετ για να κερδίσει 6-2 7-5 στο 17χρονο ντεμπούτο του Paris Babel στο τουρνουά Grand Slam.

Ο Μπάμπελ πήρε το προβάδισμα 5-2 στο δεύτερο σετ, αλλά η Σβιτολίνα κέρδισε πέντε συνεχόμενα παιχνίδια για να προχωρήσει.

Η φιναλίστ του Αυστραλιανού Όπεν Τζένιφερ Μπράντι νίκησε την Αναστασία Σεβαστόβα 6-3 6-3, ενώ η Έλληνας 17ος σπόρος Μαρία Σακκάρι νίκησε την Ουκρανική Καταρίνα Ζαβάτσκα 6-4 6-1.

Δεύτερος σπόρος Naomi Osaka Αποχώρησε από το τουρνουά Τη Δευτέρα μετά από διαφωνία σχετικά με την άρνησή της να μιλήσει στα ΜΜΕ.

Ο παγκόσμιος νούμερο ένα Ashley Barty, Venus Williams και ο έφηβος των ΗΠΑ Coco Gove θα λάβουν μέρος στον πρώτο γύρο αργότερα την Τρίτη.

Η Σβιτολίνα θα συναντηθεί με την Αν Λι στον δεύτερο γύρο, αφού η Αμερικανίδα νίκησε τη Ρωσίδα Μαργαρίτα Γκασπαριαν 6-0, 6-1. Αναγκάστηκε από τη Βαβυλώνα να δουλέψει σκληρά για τη νίκη της, καθώς έπαιζε με έναν αντίπαλο στην κορυφή των 150 στον κόσμο για πρώτη φορά.

“Είναι η πρώτη φορά που παίζετε εδώ στην κύρια κλήρωση για ένα τουρνουά Grand Slam και αντιμετωπίζετε τον έκτο παίκτη στον κόσμο, είναι πολύ δύσκολο”, δήλωσε η Svitolina.

“Νομίζω ότι χειρίστηκε πολύ καλά μαζί της και πήγε για τα σουτ στο δεύτερο σετ και αυτό έκανε τη ζωή πολύ δύσκολη για μένα.”