Γαλλικό Open 2021: Ο Dominique Thiem κέρδισε ο Pablo Andogar στον πρώτο γύρο

Ο Pablo Andogar έχασε τα δύο πρώτα σετ από τον Dominic Thiem

Ο δύο φορές επιλαχόντων Dominic Theam υπέστη ξαφνική ήττα στον πρώτο γύρο του French Open, καθώς ο Pablo Andogar έκανε μια εκπληκτική επιστροφή μπροστά στον παγκόσμιο νούμερο τέσσερα.

Ο Andujar της Ισπανίας νίκησε τον Tim, ο οποίος κέρδισε το US Open στην Αυστρία, σε δύο σετ, αλλά κέρδισε 4-6 5-7 6-3 6-4 6-4 σε έναν συναρπαστικό αγώνα στο Roland Garros.

Ο κόσμος κατέλαβε την έκτη θέση στη Γερμανία Alexander Zverev Έπρεπε να αγωνιστεί σε δύο ομάδες για να νικήσει τον συμπατριώτη του Oscar Otti.

Ο Zverev, 24 ετών, κέρδισε 3-6 3-6 6-2 6-2 6-0.

Αλλού στον ανδρικό διαγωνισμό ανύπαντρων, ο πέμπτος ελληνικός σπόρος έδεσε την Κυριακή Στέφανος Τσέτσιπας Νίκησε τον Γάλλο Τζέρεμι Τσάρντι 7-6 (8-6) 6-3 6-1 για να μετακομίσει στον δεύτερο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό Σεμπάστιαν Κόρντα ή τον Pedro Martinez της Ισπανίας.

Και το νούμερο ένα βρετανικό Νταν Έβανς Έπεσε στον καθηγητή 1-6 6-3 6-3 6-4 ήττα Από τον Σέρβο Myomir Kikmanovic.

“Όλα δεν ήταν η πραγματικότητά μου”

Η ήττα του Τιμ άφησε το κάτω μισό του διαγωνισμού ανδρικών σινγκλ ιδιαίτερα ανοιχτό επειδή το “Big Three” – ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο Ραφαέλ Νάνταλ και ο Ρότζερ Φέντερερ, ήταν όλοι στο άλλο μισό.

Αφού έχασε από τον Nadal στους τελικούς του 2018 και του 2019 στο Παρίσι, ο Tim κέρδισε τον πρώτο του μεγάλο τίτλο στο US Open τον περασμένο Σεπτέμβριο, αλλά χρειάστηκαν δύο μήνες από την περιοδεία νωρίτερα αυτό το έτος για να πάρει μια «μικρή επαναφορά» λόγω της σωματικής και συναισθηματικής επίπτωση. Για να κερδίσετε το πρωτάθλημα Grand Slam.

Πριν από τον εναρκτήριο αγώνα του στο French Open, είχε κερδίσει μόνο πέντε αγώνες τους τελευταίους τρεις μήνες.

«Δεν βίωσα καθόλου τα κίνητρά μου», είπε ο Tim, «αλλά ο αγώνας δεν ήταν εκεί».

“Όλες οι λήψεις δεν έχουν ισχύ. Δεν είναι αρκετά ακριβές. Δεν κινούνται αρκετά καλά. Όλα στο παιχνίδι μου υπάρχουν κάποια ποσοστά που λείπουν.”

“Όλα δεν ήταν η πραγματικότητά μου ή ένα αντίγραφο μου που θα μπορούσε να παίξει για μεγάλους τίτλους.”

Ο Παγκόσμιος νούμερο 68 Andogar, 35 ετών, έγινε επαγγελματίας το 2003 και παρόλο που νίκησε τον Roger Federer στη Γενεύη νωρίτερα τον Μάιο, ήταν η πρώτη του νίκη σε έναν παίκτη που κατατάσσεται στους πέντε πρώτους στο ATP.

Αφού έσπασε την υπηρεσία της Thiem στον όγδοο αγώνα του Ομίλου C για να τερματίσει τις ελπίδες της Αυστρίας για μια άνετη νίκη, ο Andujar ξεκίνησε μια αξέχαστη επιστροφή με 4-1 στο Group D.

Κανένας από τους παίκτες δεν κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του στην αρχή του σετ αποφάσεων, αλλά ο Andujar εξασφάλισε ένα άλλο διάλειμμα για να πάρει το προβάδισμα με 4-2 και ένας εκνευρισμένος Tim δεν μπόρεσε να βρει απάντηση.

“Είναι μια πολύ ξεχωριστή στιγμή γιατί είμαι 35 ετών και δεν ξέρω πόσο καιρό θα παίξω”, δήλωσε ο Andogar, ο οποίος θα παίξει με τον Rado Albot ή τον Federico Delbonis στο δεύτερο γύρο.

«Ήταν πολύ δύσκολο, στο τρίτο σετ δεν ήταν αρκετά δυνατός. Δεν πίστευα ότι ήμουν στα καλύτερά μου, αλλά η πίστη ήταν το κλειδί για τη νίκη σήμερα».

Ο Zverev αποφεύγει να ξεφύγει από τον πρώτο γύρο

Ο Zverev, ο οποίος κέρδισε τον δεύτερο τίτλο του στο Open Madrid νωρίτερα αυτό το μήνα πριν χάσει από τον Nadal στα προημιτελικά του Italian Open, κατάφερε να αποφύγει να υποστεί την ίδια μοίρα με τον Tim.

Αλλά αναγκάστηκε να εργαστεί σκληρά για να το κάνει ενάντια στον 27χρονο Otti, που κατατάσσεται 152 στον κόσμο.

Ο Zverev απάντησε αμέσως μετά τον Otte που έκανε το πρώτο του διάλειμμα στον διαγωνισμό για να παρακολουθήσει 4-3 – αλλά απέτυχε να διατηρήσει το σερβίς ξανά καθώς ο συμπατριώτης του συνέχισε να παίρνει την έκπληξη στο πρώτο σετ.

Το έργο του Zverev έγινε ακόμη πιο δύσκολο καθώς ο Otte κέρδισε τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια για να κλείσει το δεύτερο σετ με έναν υπέροχο τρόπο.

Αλλά η ορμή άλλαξε καθώς ο Zverev πήρε το προβάδισμα 5-1 στο δρόμο για να κερδίσει άνετα το τρίτο σετ – ένα back-to-back διάλειμμα στο τέταρτο σετ που σημείωσε ένα σπάσιμο.

Μέχρι τότε, μια συρρικνωμένη Ute δεν θα μπορούσε να προσφέρει καμία αντίσταση επειδή ο Zverev – ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Ρωμαίο Sviolin ή τον Ισπανό Carlos Taberner στη συνέχεια – είχε κερδίσει τη νίκη της πέμπτης θέσης.

Τα τελικά στάδια του αγώνα πραγματοποιήθηκαν χωρίς θεατές λόγω της απαγόρευσης κυκλοφορίας στη Γαλλία στις 21:00 τοπική ώρα (20:00 GMT) ως μέρος των περιορισμών στο Coronavirus.

Ο Τσιτσιπάς ξεπερνά τους αργούς ορεκτικούς

Ο Τσιτσιπάς έφτασε στο Roland Garros φρέσκο ​​από αυτό Λυών Open Win Πάνω από τον Βρετανό Cameron Noori πριν από μια εβδομάδα.

Αλλά δεν υπήρξε ριμπάουντ για την εκκίνηση του την Κυριακή εναντίον του Τσάρντι σε ένα άδειο γήπεδο Philippe Chatrier – και πάλι, λόγω των τοπικών περιορισμών του κοροναϊού.

Πρώτον, έπρεπε να απομνημονεύσει ένα συγκεκριμένο σημείο στο εισαγωγικό σετ. Επέστρεψε για να κερδίσει το δεύτερο ημίχρονο μετά από 1-4

Από εκεί, όμως, ο Έλληνας έμοιαζε περισσότερο με τη δράση, καθώς πήρε άνετα τα επόμενα σετ, και ολοκλήρωσε τη νίκη σε μόλις πάνω από δύο ώρες.