Η Άρσεναλ αποφεύγει στενά την ελληνική τραγωδία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Ο καπετάνιος της Άρσεναλ κάλεσε τον Πιέρ Εμέρικ Ομπάμεγιγκ να χάσει πολλές σαφείς πιθανότητες καθώς οι Gunners πέτυχαν έντονο τελετουργικό προχωρώντας στους προημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Λιγκ ενάντια στον Ολυμπιακό, τον 10-άντρα, 3-2 συνολικά.

Ενώ διατηρούσε το πλεονέκτημα του πρώτου ποδιού στην Ελλάδα, μια κακή εμφάνιση είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Mikel Arteta να χάσει το 1-0 στο Emirates Stadium αλλά να προηγείται συνολικά.

Ο Arteta επέλεξε να καλέσει τον Aubameyang μετά την απομάκρυνση του αρχηγού του στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου στο Tottenham τέσσερις ημέρες νωρίτερα, αφού παραβίασε το πρωτόκολλο πριν από τον αγώνα.

Αλλά ο καπετάνιος θα χάσει πολλές πιθανότητες να σκοτώσει την ισοπαλία, καθώς ο Youssef El Arabi σημείωσε ένα γκολ στο τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι εναντίον της Arsenal για να εξασφαλίσει τη νίκη του Έλληνα πρωταθλητή απόψε παρά την απόλυση του Osino Ba.

Ήταν μια παρόμοια ιστορία στον 32ο γύρο της συνάντησης των δύο ομάδων πέρυσι, καθώς ο Al Arabi σημείωσε το τελευταίο λεπτό γκολ για να οδηγήσει τον Ολυμπιακό στα προκριματικά, καθώς ο Ομπάμιγκ έχασε σχεδόν ένα πέναλτι στο τελευταίο παιχνίδι.

Ευτυχώς για την Άρσεναλ, το έργο έγινε πριν από μια εβδομάδα στην Αθήνα αυτή τη φορά, αλλά η Άρτα θα γνωρίζει ότι πρέπει να είναι πολύ καλύτερη στον επόμενο γύρο, εάν θέλουν να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για αύξηση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Πλήρεις λεπτομέρειες αγώνα

Η Άρσεναλ δημιούργησε καλύτερες πιθανότητες στο βαρετό πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Νικολά Πέπε έσπασε και άρπαξε την μπάλα γύρω από τον Χοσέ Σα – αλλά η προσπάθειά του ήταν πολύ μακριά από ένα κόρνερ από τον πρώην αμυντικό της Άρσεναλ Σοκάρτη Παπασταθόπουλο.

READ  Witchas: Μπορούμε να επιτύχουμε συμβιβασμό με την Τουρκία στα περιφερειακά ύδατα

Από την άλλη πλευρά, ο Μπερντ Λένο μπήκε σε δράση για πρώτη φορά, καθώς ένα μακρύ τέρμα έχασε εντελώς την άμυνα της Άρσεναλ, καθώς ο Αλ Άραβι είδε το σουτ να το σώζει.

Οι γηπεδούχοι θα έπρεπε να είχαν πάρει το προβάδισμα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Aubameyang αντάλλαξε περάσματα με τον Danny Ceballos πριν τον πυροβολήσει ξανά.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ αφού χτυπήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο στην επίθεση.

Ο Άραβας θα είναι και πάλι ο άνθρωπος που θα σκοράρει όταν γυρίζει πέρα ​​από τον Λίνο με τη βοήθεια μιας απόκλισης από τον Γκάμπριελ Μαγκαλάες.

Η Arteta ανταποκρίθηκε αντικαθιστώντας τον Mohamed El Nini και τον Ceballos με τους Thomas Partey και Martin Odegaard.

Αλλά η πρώτη ώρα του αγώνα αθροίστηκε όταν ο χαμηλός σταυρός του Kieran Tierney χτυπήθηκε από τον Pepe – μόνο για να πυροβολήσει το κεφάλι του Emile Smith Rowe.

Η Άρσεναλ βγήκε ξαφνικά στη θάλασσα, παίρνοντας τη μπάλα στο δικό της μισό, δεν μπόρεσε να κάνει προς τα εμπρός περάσματα σε πιο επικίνδυνες καταστάσεις, και αγωνίστηκε να πάει από το δάχτυλο στο δάχτυλο με μια πλευρά που άνετα χτύπησε την περασμένη εβδομάδα.

Όταν έσπασαν το γκολ, βρυχηθμούσαν – ο Odegaard χτύπησε μια καλή πιθανότητα ομαλότητας για τη νύχτα.

Δεν ήταν η πρώτη φορά που η Aubameyang είχε χάσει μια εξαιρετική ευκαιρία, σπριντ μακριά από τη γραμμή του μισού, αλλά σπρώχνοντας σποραδικά την προσπάθεια από το στόχο.

Το κάθισμα του Ολυμπιακού ήταν ταραχώδες όλο το βράδυ, αλλά υπέστη ένα εγκεφαλικό επεισόδιο όταν ο διαιτητής Carlos del Cerro Grande Pa αποβλήθηκε λιγότερο από 10 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

READ  Η Ελλάδα κρύβει πρόσφυγες που έχουν ωθηθεί στα τουρκικά ύδατα

Ο αμυντικός έπιασε τον υποκατάστατο της Arsenal Gabriel Martinelli με ένα αδέσποτο χέρι για να λάβει μια προειδοποίηση – με ένα δεύτερο κίτρινο αμέσως μετά τη διαμαρτυρία του για την αρχική απόφαση.

Ο Μπα παρακολουθούσε από τη σήραγγα, ορατά ενοχλημένος και παρηγορημένος από το προσωπικό του δωματίου.

Εν τω μεταξύ, ο Aubameyang συνέχισε να χάνει καλές ευκαιρίες, βλέποντας ένα σουτ έξι ναυπηγείων που σώθηκε πριν χτυπήσει το ριμπάουντ στην κορυφή.

Η Άρσεναλ είδε το υπόλοιπο του αγώνα να προχωρήσει, αλλά δεν ήταν το είδος της απόδοσης που ευχαριστούσε την Άρτατα.