Η Ίμπρα αισθάνεται «ικανοποιημένη» αφού κέρδισε στη Σουηδία, η Γερμανία οργανώνει μια διαμαρτυρία για τα δικαιώματα

Zlatan Ibrahimovic της Σουηδίας.

Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς Έκανε μια επιτυχημένη επιστροφή στο διεθνές ποδόσφαιρο με Σουηδία Την Πέμπτη μετά από σχεδόν πέντε χρόνια Γερμανία Βγήκε για τα ανθρώπινα δικαιώματα στα εναρκτήρια προσόντα της για Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 στο Κατάρ.

Ο Ibrahimovi έθεσε το νικητήριο γκολ για τον Victor Clison στο 35ο λεπτό με τη νίκη 1-0 επί της Γεωργίας στο Friends Arena, λίγο έξω από τη Στοκχόλμη, στην 117η εμφάνισή του για τη χώρα του, την πρώτη του μετά το Euro 2016.

Ο επιθετικός του Μιλάνου έπρεπε να σταματήσει να κλαίει ενώ μιλούσε σε δημοσιογράφους τη Δευτέρα για τη διεθνή επιστροφή του, και ήταν σε καλό πνεύμα μετά από μια νίκη που έβαλε τη Σουηδία στην κορυφή του Ομίλου Δύο.

“Ένιωσα ανακούφιση. Ένιωσα ότι ήταν ο πρώτος μου διεθνής αγώνας. Ήταν γεμάτος αδρεναλίνη”, δήλωσε ο Ιμπραήμοβιτς στο Radio Sverig.

Η Σουηδία οδηγεί το γκρουπ με δύο βαθμούς, μπροστά από την Ελλάδα και την Ισπανία, οι οποίοι έδωσαν εκπληκτικά 1-1 στη Γρανάδα.

Ο Alvaro Morata άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό έλεγχο και τελείωσε με τη πάσα του Kokaki στο 33ο λεπτό.

Αλλά οι Έλληνες ισοφάρισαν με το μοναδικό σουτ σε ολόκληρο τον αγώνα, από ένα πέναλτι από τον Αναστάσιο Πακσίτα στο 57ο λεπτό μετά το λάθος του Ινίγκο Μαρτίνεζ στον Γιώργιο Μασούρα.

“Δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα και ούτε εμείς είμαστε εμπνευσμένοι”, δήλωσε ο προπονητής της Ισπανίας Λούις Ενρίκ. “Όσο πιο κοντά φτάσαμε στον ελληνικό χώρο πέναλτι, τόσο λιγότερη ένταση και αποτελεσματικότητα είχαμε.”

Οι Γερμανοί συμμετέχουν στη διαδήλωση «δικαιώματα»

Η Γερμανία ευθυγραμμίστηκε με μπλουζάκια με το σύνθημα «Ανθρώπινα Δικαιώματα» πριν από τη νίκη 3-0 στην Ομάδα 10 έναντι της Ισλανδίας, εν μέσω φόβων για φερόμενες παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στο Κατάρ, τον αμφιλεγόμενο οικοδεσπότη των τελικών του επόμενου έτους.

READ  Το σχέδιο ΝΒΑ από την Ελλάδα ακολουθεί το μονοπάτι του Αντετοκούμπου

Η Διεθνής Αμνηστία δήλωσε τη Δευτέρα ότι «χιλιάδες μετανάστες εργαζόμενοι συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν εκμετάλλευση και κακοποίηση» στην οικοδόμηση του σταδίου παρά τις εργασιακές μεταρρυθμίσεις που έχει θέσει σε εφαρμογή η Ντόχα από τότε που η χώρα κέρδισε το τουρνουά.

“Έχουμε τον επόμενο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου και θα γίνουν συζητήσεις γι ‘αυτό … Θέλαμε να δείξουμε ότι δεν το αγνοούμε αυτό”, δήλωσε ο κορυφαίος σκόρερ της RTL, Leon Goretzka.

“Έχουμε ένα ευρύ φάσμα – και μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για να δώσουμε ένα παράδειγμα των αξιών που θέλουμε να υπερασπιστούμε. Αυτό ήταν σαφές.”

Όταν βρισκόταν στο γήπεδο, η ομάδα του προπονητή Joachim Loew έκανε ένα γρήγορο ξεκίνημα, με τους Goritska και Kai Havertz να χτυπήσουν την γηπεδούχο ομάδα με δύο γκολ εντός επτά λεπτών.

Ο Ilkay Gundogan του Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε τη βαθμολογία του με τη σκόρερ, δέχοντας την μπάλα 10 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και σκάβοντας στο δίχτυ για ένα χαμηλό σουτ.

Η Ιταλία επιστρέφει

Τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου από τους Domenico Berardi και Siro Immobile ήταν αρκετά για την Ιταλία για να νικήσει τη Βόρεια Ιρλανδία με 2-0 στον πρώτο αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου από την ταπεινωτική αποτυχία τους να προκριθεί στο τουρνουά του 2018 στη Ρωσία.

Ο Berardi σημείωσε το τέταρτο του γκολ σε πέντε διεθνείς αγώνες, αφού κατάφερε να φτάσει στην άμυνα του Alessandro Florenzi πριν χτυπήσει το αρχικό γκολ εναντίον του Billy Peacock Farrell από στενή γωνία.

Η Immobile διπλασίασε το προβάδισμα της γηπεδούχου στην Πάρμα τερματίζοντας μια γρήγορη αντεπίθεση με ένα κοντινό σουτ που έπληξε τη θέση, και παρά τη βελτιωμένη απόδοση του δεύτερου ημιχρόνου από την εκτός έδρας πλευρά, η Ιταλία διατήρησε εύκολα τη νίκη.

READ  Ο Antonio Gaetano Greco, ιδρυτής του Deportivo Tachira, απεβίωσε σε ηλικία 90 ετών

Η ομάδα κατατάσσεται δεύτερη στη Ομάδα Γ, ισοδύναμη με την Ελβετία, η οποία νίκησε τη Βουλγαρία με 3-1.

Ο James Ward-Prause και ο Ole Watkins σημείωσαν τα πρώτα τους διεθνή γκολ όταν η Αγγλία νίκησε τον Σαν Μαρίνο 5-0, με τον Dominic Calvert-Lewin να σκοράρει και ο αρχηγός Raheem Sterling να σημειώνει επίσης μια άνετη νίκη.

Ο Robert Lewandowski σημείωσε επτά λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα στη Βουδαπέστη για να δώσει στην Πολωνία ένα τελευταίο σημείο σε μια δραματική ισοπαλία 3-3 με την Ουγγαρία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη επιστρέψει μόνο από δύο γκολ στο επίπεδο όταν ο Willie Urban έθεσε ξανά τους οικοδεσπότες στο 78ο λεπτό.

Ο επιθετικός της Μπάγερν Lewandowski επέκρινε τον δεύτερο ισοσταθμιστή της ομάδας του μετά από πέντε λεπτά για έναν βαθμό.

Το εντυπωσιακό εναέριο λάκτισμα του John McGinn, πέντε λεπτά πριν από τον αγώνα, έσωσε τη Σκωτία από μια χαμένη αρχή στην εκστρατεία τους σε μια ενδιαφέρουσα ισοπαλία 2-2 με την Αυστρία.