Η Ελλάδα κέρδισε τη Γεωργία και κατέκτησε το ATP Cup

Σίδνεϊ: Η Ελλάδα πέτυχε την Τετάρτη την πρώτη της νίκη στον Όμιλο Δ στο ATP Cup, μετά τις νίκες του Στέφανου Τσιτσιπά και του Μιχαήλ Περβολαράκη, οι οποίοι σημείωσαν την πρώτη τους νίκη Tour-Level στο Σίδνεϊ.

Το Νο. 4 του κόσμου, ο Τσιτσιπάς, οδήγησε τον Nicolas Basilashvili με 4-1 στο πρώτο σετ, αλλά ο Γεωργιανός επέστρεψε στην ομάδα του μετά από δύο πόντους στον έκτο αγώνα παραπονούμενος για δυσκολία στην αναπνοή. «Δεν είναι εύκολο να παίζεις όταν δεν είσαι 100%, αλλά καταλαβαίνω απόλυτα», είπε ο Τσίτσιμπας.

Σε έναν φανταστικό αγώνα διπλού, οι Γεωργιανοί Alexandre Bakshi και Alexandre Medverely νίκησαν τους Περβολαράκη και Τσιτσίμπα με 4-6, 6-3, 16-14 σε μία ώρα και 34 λεπτά. Στο ματς τάι μπρέικ οι Έλληνες είχαν match points 9/8, 11/10 και 13/12.

Η Ελλάδα έχει χάσει τα δύο προηγούμενα ματς του Ομίλου Δ με 2-1 από την Πολωνία και 3-0 από την Αργεντινή.

Στο Νο. 2 μονού αγώνα, ο 25χρονος Περβολαράκης κέρδισε την πρώτη του νίκη στο ATP Cup για την Ελλάδα, νικώντας τον Γεωργιανό Alexandre Medverelli με 6-3, 6-2 σε 68 λεπτά στο Gudos Bank Arena. Ο Περβολαράκης είπε, “Αυτό είναι απίστευτο. Ήταν η πρώτη μου νίκη στο ATP Tour στο single.”

Ο Περβολαράκης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και κέρδισε τον Medverelli με 4-2 στο πρώτο σετ. Ο 25χρονος συνήλθε από το 0/30 και ολοκλήρωσε την τέταρτη ευκαιρία του για το σετ, που κράτησε 37 λεπτά. Δύο μπρέικ στο πρώτο και το έβδομο γκέιμ – αρκετά για το δεύτερο σετ, το οποίο έληξε με ένα λάθος του Metrovelly.

READ  Η Ελλάδα δεν μπορεί να προστεθεί στη λίστα μεμονωμένων ΗΒ "σύντομα"

«Είμαι πολύ χαρούμενος που μπορώ να πετύχω αυτή την επιτυχία για τη χώρα μου και για τον εαυτό μου», δήλωσε ο Νο. 399 του κόσμου Περβολαράκης. “Τώρα βρίσκομαι στην κατάταξη (ATP), όπου δεν μπορώ να παίξω εβδομαδιαίες διοργανώσεις ATP, αλλά στόχος μου είναι να βελτιωθώ την επόμενη χρονιά (την επόμενη χρονιά).”