Η Ελλάδα μπαίνει αήττητη στη 16η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μπάσκετ 2022

Η ελληνική εθνική ομάδα μπάσκετ νίκησε το πρωί της Παρασκευής στο Μιλάνο την Εσθονία με 90-69 και μπήκε χωρίς ήττα στην 16η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μπάσκετ 2022.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος αγωνίζεται στην Εθνική Ελλάδας, ένωσε την ομάδα ως διευκολυντής και αμυντικός ανατρεπόμενος ενώ έδωσε χτύπημα μετά χτύπημα στην Εσθονία.

Με την έναρξη του αγώνα με σκορ 8-0, η ομάδα του «Greek Freak» κατάφερε να συγκεντρώσει 25 πόντους πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Χάρη στους αδερφούς Αντετοκούνμπο, η Εθνική Ελλάδος προηγήθηκε με 51-26 στο πρώτο ημίχρονο, αν και το δεύτερο μέρος του αγώνα δεν ήταν χωρίς σασπένς και αρκετές κοντινές αναμετρήσεις, με την Εσθονία να χτυπάει δυνατά τον Γιάννη που φάνηκε να κουτσαίνει μετά από κρίκους. – ενθουσιασμός.

Ο Έλληνας Γιάννης Αντετόκονμο κατά τη διάρκεια του αγώνα με την Εσθονία στο EuroBasket 2022 στο Mediolanum Forum στο Μιλάνο της Ιταλίας. Φωτογραφία: AAP via Claudio Grassi/LaPresse/Sipa ΗΠΑ

Παρά τον τραυματισμό του, συμμετείχε σε μια γιορτή μετά τον αγώνα εντός του γηπέδου και αντάλλαξε χειραψίες με παίκτες και προπονητές της Εσθονίας.

Ο προπονητής της Ελλάδας, Δημήτρης Ετούδης, είπε ότι ο Αντετόκονμο χτυπήθηκε από το χιόνι και είχε λάβει θεραπεία, αλλά δεν φαινόταν να ανησυχεί. Όλα καλά, είπε ο Etudes.

Μια άλλη νότα από την Ελλάδα ήταν ο Κώστας Σλόκας που σημείωσε 11 πόντους δίπλα στον μεγαλύτερο αδερφό του Γιάννη, Θανάση Αντετοκούνμο, ο οποίος είπε ότι η νίκη ήταν φανταστική.

«Η Εσθονία είναι παιδιά που τρέχουν, ήταν υπέροχοι», είπε ο Έλληνας επιθετικός.

“Είμαστε μια πολύ νεανική ομάδα και χρειαζόμαστε αυτούς τους αγώνες με τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο και για εμάς είναι να αποκτήσουμε εμπειρία. Νομίζω ότι έχουμε κερδίσει πολλά.”