Η Ελλάδα Carolis έρχεται στην τέταρτη θέση στο πολικό θησαυροφυλάκιο στο Τόκιο

Walter Emmanuel, ή Manolis, Carolis, η ελληνική πολική αρκούδα στο Τόκιο. Πίστωση: Emmanuel Carrolls / Instagram

Ο πρωταθλητής Ελλάδας Εμμανουήλ ή Μανώλης, ο Κάρολις τερμάτισε τέταρτος στο πέταγμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο την Τρίτη.

Ο 21χρονος αθλητής διέπρεψε στα 5,80 μέτρα (19,03 πόδια) για τις προσπάθειές του.

Ο Κάρολις ήταν ένας από τους δεκατέσσερις διαγωνιζόμενους που πάλεψαν για το μετάλλιο στον τελικό της Τρίτης στο Τόκιο. Εμφανίστηκε στην κορυφή της κατάταξης για κάποιο χρονικό διάστημα καθώς αγωνιζόταν για το χρυσό με τον Βραζιλιάνο Ντιέγκο, τον Σουηδό Walter Armond Duplandis και τον Αμερικανό Christopher Nielsen.

Στο τέλος, ο Dublandis κέρδισε την πρώτη θέση με ύψος 6,02 μέτρα (19,07 πόδια). Το ασήμι πήρε ο Nielsen στα 5,97 (19,7 πόδια) και το χάλκινο πήγε στον Ντιέγκο, με θόλο 5,87 μέτρα (19,25 πόδια).

Η προσπάθεια του Carolis Polar Vault καθιερώνει το καλύτερο στο πρώτο του Ολυμπιακό

Ο Κάρολις προκρίθηκε στους τελικούς το Σαββατοκύριακο με ένα γιγαντιαίο κουτί διαστάσεων 5,75 μέτρων (18,86 πόδια). Δοκίμασε ένα θησαυροφυλάκιο μήκους 5,87 μέτρων, αλλά απέτυχε, ενώ ο Κρίστοφερ Νίλσεν των Ηνωμένων Πολιτειών και ο Ντιέγκο της Βραζιλίας δημιούργησαν ύψος 5,87 πόδια και πήγαν δεκαεννέα πόδια πάνω από τους θόλους τους.

Ο 21χρονος παίζει στους Ολυμπιακούς Αγώνες για πρώτη φορά.

Γιος Έλληνα πατέρα και μητέρας Ουγκάντα, ο Carolis συνεχίζει να κατέχει την κορυφαία θέση σε αγώνες νεολαίας σε όλη την Ευρώπη.

Στην τελευταία του νίκη, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 23 ετών 2019 στη Σουηδία, ο Κάρολις πήδηξε 5,60 μέτρα (18,37 πόδια) και τερμάτισε δεύτερος.

Το 2016, ο τότε 17χρονος αθλητής κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων. Γεωργία.

Η νίκη του Μανώλη Καρρόλλη ακολουθεί τη νίκη του Ντέντογλου και του Πετρονιά

Την προηγούμενη ημέρα, Δευτέρα, η Ελλάδα είχε κερδίσει άλλα δύο Ολυμπιακά μετάλλια: ένα χρυσό στο άλμα τριών ανδρών του οδοντόκλωστου Mildatius (Mildos) και ένα χάλκινο στους δακτυλίους του Ελφέριου Πετρώνια.

READ  Ελλάδα: Το σύστημα διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας κινείται προς ουσιαστικές δοκιμές

Ο Ντέντογλου, ο οποίος αγωνίζεται στο άλμα εις μήκος των ανδρών, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό. Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης στο άλμα από απόσταση σοκαρίστηκε όταν έμαθε ότι ο Κουβανός Χουάν Μιγκέλ Εχεβέρια κέρδισε το χρυσό.

Ο Ντέντογλο δεν ήταν στα καλύτερά του στους πρώτους γύρους και έχασε έστω και μερικές προσπάθειες, αλλά πήδηξε 8,41 μέτρα (27,59 πόδια) στον έκτο γύρο, αρκετά για να οδηγήσει τον Κουβανό σταρ στη δεύτερη θέση.

Ο Έλληνας αθλητής και η Echevaria έκαναν την καλύτερη προσπάθεια μέχρι το δάχτυλο των ποδιών των 8,41 μέτρων (27,59 πόδια). Ο Dentoglo τερμάτισε 1ος και κέρδισε το χρυσό λόγω του δεύτερου καλύτερου άλματος του Ισημερινού των 8,15μ., Ξεπερνώντας τα 8,09μ.

Ο Μάικλ Μάσο, που τραυματίστηκε στον πρώτο γύρο, κατέκτησε το χάλκινο με 8,21 μέτρα στη δεύτερη προσπάθειά του.

Ο Πετρούνιας, ο Έλληνας «Άρχοντας των Δαχτυλιδιών», κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα μετά από έναν ειδικό αγώνα στον τελικό των ανδρών.

Ο Πετρούνιας έγραψε ιστορία σημειώνοντας 15.200 πόντους, κερδίζοντας άλλο ένα Ολυμπιακό μετάλλιο για τη χώρα, πέντε χρόνια μετά την προσωπική του νίκη στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Τα όνειρά του για άλλο χρυσό Ολυμπιακό δεν έγιναν αυτή τη φορά επειδή το κινέζικο ζευγάρι Λιού Γιανγκ και Γιου Χάο κέρδισαν χρυσό και ασημένιο μετάλλιο αντίστοιχα.

Ο Λιού πέτυχε 15.500 πόντους και εσείς 15.300, εκατό περισσότερους από τον Πετρονιά.

Ο Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής αγωνίστηκε με συνολικά δέκα διαφορετικούς αθλητές από τη Βραζιλία, την Κίνα, την Τουρκία, τη Γαλλία, τη Ρωσία, την Ιταλία και την Ουκρανία.