Η ελληνική εθνική ομάδα συγκλόνισε την Ισπανία στους προκριματικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η ελληνική εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έδωσε στους Έλληνες σε όλο τον κόσμο έναν επιπλέον λόγο για να γιορτάσουν στις 25 Μαρτίου, αφού κατάφεραν να ξεφύγουν από την ήττα στους προκριματικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Ισπανία κυριάρχησε στον αγώνα, με ισχυρό προβάδισμα 1-0 στα πρώτα 33 λεπτά του αγώνα χάρη στο σουτ του Alvaro Morata, λίγο μετά την προσπάθεια του Dani Olmo να χτυπήσει στο δοκάρι.

Το ελληνικό μέτωπο ήταν ήσυχο για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με μόλις επίθεση στα πρώτα 55 λεπτά, ενώ οι Ισπανοί έπαιξαν το παιχνίδι κατοχής τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός επιταχύνθηκε και οι άντρες του John Vantes Ship έσπασαν για να εξισορροπήσουν το σκορ.

Ο Ισπανός αμυντικός Inigo Martinez προσπάθησε να σώσει, έτσι επέκτεινε το πόδι του μέσα στην περιοχή του πέναλτι για να συναντήσει το γόνατο του Γιώργου Μασούρα, δίνοντας στον Έλληνα παίκτη μια ευκαιρία από το σημείο πέναλτι.

Ο Αναστάσιος Μπακασέτας μετέτρεψε την ευκαιρία σε νίκη 11 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να ανεβάσει το σκορ σε 1-1.

Διαβάστε περισσότερα: είναι επίσημο! Η Ελλάδα διορίζει τον John Fant Scheib ως προπονητή της εθνικής ομάδας

Ο Μοράτα, ο οποίος επί του παρόντος δανείζεται στη Γιουβέντους από την Ατλέτικο Μαδρίτης, προσπάθησε να επιστρέψει για να διεκδικήσει τη νίκη για την Ισπανία, αλλά η ομάδα προσπάθησε να δημιουργήσει σαφείς ευκαιρίες.

Ο John Van Scheib είπε ότι ήταν περήφανος για τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μετά τη μεγάλη ισοπαλία στη Γρανάδα, καθώς συνέκρινε τον «μπλε και άσπρο» αγώνα με την Ελληνική Επανάσταση του 1821.

Η Ελλάδα θα φιλοξενήσει την Ονδούρα σε φιλικό αγώνα την Κυριακή.

READ  Η πρώτη μεγάλη κίνηση του Bruno Lage θα αποκαλύψει τα σχέδιά του για τους Wolves
Ο Κύπριος Κωνσταντίνος Λίβης, αριστερά, αμφισβητεί τη μπάλα με τον Σλοβάκο Μισέλ Ντόρις κατά τον προκριματικό αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 μεταξύ Κύπρου και Σλοβακίας στο Στάδιο GSP στη Λευκωσία (Φωτογραφία: AAP μέσω AP Photo / Petros Karadjias)

Η Κύπρος έφερε 0-0 με τη Σλοβακία, παρά τον σκληρό αγώνα και από τις δύο πλευρές.

Το αποτέλεσμα άφησε μια πικρή γεύση στα στόματα των Κύπριων οικοδεσποτών, καθώς οι χαμένες ευκαιρίες τα τελευταία δέκα λεπτά έκαναν τον τερματοφύλακα Ντουμπράβκα ο ήρωας του αγώνα καθώς ο αγώνας έφτασε στο τέλος του.

Η Κύπρος θα κατευθυνθεί προς την Κροατία για να την πολεμήσει το Σάββατο βράδυ.