Η εξαιρετική Ρέιντζερς σκόραρε τέσσερα γκολ για να δημιουργήσει μια πιθανή σύγκρουση στο Champions League με τους ευρωπαϊκούς γίγαντες, ενώ η Σέλτικ βρίσκεται στην κορυφή.

Η Rangers Nicolas Docherty άνοιξε το σκορ στη νίκη με 4-0 στο Champions League γυναικών επί του ΠΑΟΚ (Φωτογραφία Ross MacDonald/SNS Group)

Μια καταστροφική εμφάνιση από τη Ρέιντζερς στο δεύτερο ημίχρονο είδε την ομάδα των ιδιοκτητών του ΠΑΟΚ της Τόμπσον να ηττηθεί με 4-0 και να προκριθεί στην τελική προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA.

Μετά την ισοφάριση του πρώτου ημιχρόνου, τα γκολ των Nicola Docherty και Hannah Davison, μια αυτογκόλ και η πρώτη σκόρερ Lizzie Arnott εξασφάλισε τον δρόμο για τα πλέι οφ του πρώτου αγώνα – με το βραβείο να είναι μια δυνητικά γοητευτική ισοπαλία ενάντια σε μια πρωταθλήτρια Ευρώπης. Ελίτ κλαμπ.

Η Χέρεθ, που αγωνιζόταν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, είχε ήδη αποκλείσει την Ουγγρική Φερεντσβάρος την Πέμπτη χάρη σε δύο γκολ της Τζένι Ντάνιελσον και ένα γκολ αργά από τον Μπρόγκαν Χάι, αλλά πήγε καλύτερα με μια υπέροχη διάσπαση από την ελληνική πλευρά. .

“Νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένας πολύ σκληρός αγώνας. Οι παίκτες ήταν πολύ πειθαρχημένοι στο πρώτο ημίχρονο και ήταν δύσκολο να τους σπάσουμε”, είπε ο προπονητής της Τζέρσεϊ, Τόμπσον, στο RangersTV.

«Αλλά νομίζω ότι τα επίπεδα φυσικής κατάστασης με την ομάδα μας – συν το γεγονός ότι κολλήσαμε στο πλάνο, είχαμε πλήρη συγκέντρωση, κρατήσαμε την μπάλα – προχωράμε αργά αλλά σταθερά και υπάρχει μια πραγματική ωριμότητα σε αυτά τώρα.

Ο Malik Thompson επαινεί τη νοοτροπία των Rangers

“Αρχίζουν να συνειδητοποιούν, είτε σκοράρουμε στο πρώτο λεπτό είτε στο τελευταίο λεπτό είτε είναι 1-0 ή 4-0, είναι άσχετο. Το θέμα είναι να κερδίσουμε.”

Η νίκη τώρα σημαίνει ότι η Ρέιντζερς κατευθύνεται στα τελικά προκριματικά στάδια της διοργάνωσης, αν και θα μείνει ακατάλληλη και θα πρέπει πρώτα να περάσει από έναν αγώνα διπλού εναντίον μιας ομάδας κατάταξης, με πιθανούς διεκδικητές της Σλάβια Πράγας, FC Rosengard, Juventus, St. Polten, FC Zürich, KFF Vilaznia ή Benfica.

READ  Απόφαση του Δικαστηρίου Διαιτησίας για τον Αθλητισμό στον Ελληνικό Σύνδεσμο - Ολυμπιακός και Μπαούκ Θεσσαλονίκης κατά Ελληνικού Ποδοσφαιρικού Συλλόγου

Κατά τα άλλα, ο βετεράνος του Champions League, Γλασκώβη Σίτι στάθηκε άτυχος καθώς έχασε τον αγώνα με τη νίκη της Κασσάντρα Κορχόνεν στο 92ο λεπτό σε πλέι οφ τρίτης θέσης στο UWCL εναντίον του Σερβέτ στο Πίτερσιλ Παρκ.

Μετά από ένα αργό πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Elaine Gleeson δεν είχε καμία τύχη με το προβάδισμα όταν ο Πολωνός διεθνής Kinga Kozak σκόραρε από κοντά και είδε τον διαιτητή να κρίνει περίεργα το γκολ λόγω σύγκρουσης με τον τερματοφύλακα. Το Replay έδειξε ότι αυτή μπορεί να ήταν λάθος απόφαση.

Το ακυρωμένο λάκτισμα ήρθε μετά το υπέροχο σταμάτημα του τερματοφύλακα της Πορτογαλίας, Ινές Περέιρα, πέρα ​​από τον Σερβέτ, με την Άμπι Γκραντ και την Έμιλι Γουίλαν να μην είναι ιδιαίτερα τυχεροί που βλέπουν το δίχτυ να φουσκώνει μετά από εκπληκτικές προσπάθειες.

Διαβάστε περισσότερα

Οι Rangers συνεχίζουν την κόκκινη κάρτα Hibs του John Lundstram – και γιατί θα μπορούσε να λειτουργήσει

Η Σέλτικ πρωτοστατεί στη νίκη επί των Σπαρτιατών

Με τη Σίτι και τη Ρέιντζερς να συμμετέχουν στην Ευρώπη, αυτό επέτρεψε στη Σέλτικ του Φραν Αλόνσο να περάσει στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ Γυναικών Σκωτίας (SWPL) μετά από μια εξαιρετική εντός έδρας νίκη με 4-0 εναντίον των Σπαρτιατών.

Τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου από τον Taylor Otto και την Chloe Craig σε συνδυασμό με το διπλό στο δεύτερο ημίχρονο από τον Καναδά Clarissa Larizzi έστειλαν τους Giles στην κορυφή του πρωταθλήματος με τρεις βαθμούς, αν και τόσο η City όσο και η Jersey θα είχαν την ευκαιρία να τους βγάλουν από την κορυφή. . Μεσοβδόμαδα παιχνίδια σε ετοιμότητα.

READ  Η Ελλάδα επιδιώκει να πάρει πίσω την Elgin Marbles σε μια συνάντηση με τον Μπόρις Τζόνσον

Κατά τα άλλα, ο Μάδεργουελ πραγματοποίησε άλλη μια εντυπωσιακή εκτός έδρας εμφάνιση για να νικήσει τους Hibs με 3-2, καθώς η πρωτευουσιακή ομάδα συνεχίζει να αγωνίζεται στα πρώτα στάδια του SWPL.

Το παιχνίδι της ημέρας ήρθε στις νεοεισερχόμενες στο SWPL στο Γυναικείο Γλασκώβη, όπου μια μάχη ντινγκ ντονγκ με τον Χάμιλτον έληξε με ένα σουτ στο 92ο λεπτό από τον επιθετικό του Accies, Josi Giard.

Ο Γερμανός είχε ήδη πετύχει δύο γκολ και ολοκλήρωσε ένα χατ-τρικ βαθιά στον χρόνο τραυματισμών για να δει την ομάδα του Gary Doctor να ανεβαίνει στους δυνατούς για την τέταρτη θέση.

Εν τω μεταξύ, το ασταθές ξεκίνημα της Aberdeen στη σεζόν συνεχίστηκε με την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Partek Thistle.

Ο Dons πήρε το προβάδισμα δύο φορές μέσω των Bailey Collins και Mya Christie, ωστόσο, και η στολή Thistle του Brian Graham μάχεται δύο φορές για να εξασφαλίσει έναν βαθμό στον δρόμο.