Η κατάρρευση της Naomi Osaka προκαλεί έκπληξη στον κόσμο του τένις

Η Ναόμι Οσάκα αποκλείστηκε στους προημιτελικούς του τουρνουά τένις του Miami Open. Εικόνα: Getty

Ο Ash Barty είναι εγγυημένος ότι θα διατηρήσει τη Νο 1 παγκόσμια κατάταξη στο Miami Open ακόμα Η Ναόμι Οζάκα συνάντησε εξαιρετικές σκηνές Την Τετάρτη (τοπική ώρα).

Η Οσάκα βρισκόταν σε νικηφόρο σερί σε 23 αγώνες πριν από την αντιπαράθεση του προημιτελικού με τη Μαρία Σακκάρη, αλλά κοίταξε στη σκιά του πρώην εαυτού της ενάντια στον Έλληνα αστέρα.

“Δεν το πιστεύω”: Ο κόσμος του τένις έκπληκτος με μια «απίστευτη» στιγμή.

“Μην το εμπιστεύεσαι”: Οι παίκτες του τένις επέκριναν τη θέση του εμβολίου

Ο 25χρονος Scary εμφανίστηκε σε μια ντεμπούτη νίκη, νικώντας τους πρωταθλητές του Australian Open 6-0 6-4 σε μόλις 69 λεπτά.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ιάπωνα αστέρα από τον Φεβρουάριο του περασμένου έτους Τελείωσε κάθε πιθανότητα να ανακτήσει την πρώτη θέση Αυτή την εβδομάδα ο Μπάρτι έχει ήδη φτάσει στους ημιτελικούς.

Η Οζάκα κέρδισε τον τέταρτο τίτλο της Grand Slam στη Μελβούρνη τον περασμένο μήνα, αλλά δεν έχει ακόμη προχωρήσει στον προημιτελικό σε πέντε αγώνες στο Μαϊάμι.

Ενάντια στον 23ο σπόρο, η Οζάκα έχασε 15 ίσους πόντους σε ένα σερβίς για να μείνει πίσω και επίσης έριξε το προβάδισμα 4-1 στο δεύτερο σετ σε μια δυσανάλογη απόδοση που την είδε να αντιμετωπίζει ένα σημείο ξεμπλοκαρίσματος σε επτά από τους οκτώ αγώνες της.

Η Σκάρι, η οποία σημείωσε έκτη νίκη στην καριέρα της έναντι μιας ανταγωνιστής στις πέντε πρώτες, είχε φτάσει σε αυτό το στάδιο μόνο επειδή έσωσε έξι πόντους παιχνιδιού στον τέταρτο γύρο πριν νικήσει την Αμερικανίδα Τζέσικα Μπιγκούλα.

READ  Τσιτσίπας, Ρούμπλεβ Η Wawrinka ξεφορτώνεται

Η Οζάκα οδήγησε 40-0 στον εναρκτήριο αγώνα, αλλά δεν κέρδισε άλλο πόντο στο σερβίρισμα μέχρι το δεύτερο σετ.

Η Μαρία Σακκάρη, που απεικονίζεται εδώ καθώς γιορτάζει αφού νίκησε τη Ναόμι Οζάκα στο Miami Open.

Η Μαρία Σκάρι γιορτάζει αφού νίκησε τη Ναόμι Οζάκα στο Miami Open. Φωτογραφία: AAP

Όταν τελείωσε την ξηρασία, έλαβε μια επευφημία από το νεαρό πλήθος, το οποίο παρακολούθησε με το καλύτερο τένις της στο τένις.

Αλλά ο Σακάρι συσπειρώθηκε. Από 40-0 έως 4-4, κέρδισε με πέντε ίσους πόντους, σηματοδοτώντας μια τελική ηχηρή επιστροφή για ένα διάλειμμα πριν αποσταλεί ήσυχα για νίκη.

Η Osaka κέρδισε μόλις το 41% ​​της πρώτης της υπηρεσίας, με την Scary να ξαπλώνει επανειλημμένα στο δεύτερο σέρβις της για τον έλεγχο των ράλι.

Οι οπαδοί του τένις παρέμειναν σε δυσπιστία για την κατάρρευση της Οζάκα.

Το Ash Party πρόκειται να υπερασπιστεί τον τίτλο του Miami Open

Το πάρτι θα αντιμετωπίσει την Έλενα Σβιτολίνα στους ημιτελικούς Αφού επέζησε ενός τεράστιου τεστ στους προημιτελικούς σε δύσκολες συνθήκες με μια δύσκολη νίκη επί της βαριάς χτυπήματος Arena Sabalenka.

Η ζέστη και η υγρασία του πάρτι της Νότιας Φλόριντα μας θυμίζει πώς μπορεί να είναι το Κουίνσλαντ.

Το λατρεύει, επεκτείνοντας το σερί της στο Μαϊάμι σε 10, το οποίο περιλαμβάνει την κατάκτηση του τίτλου το 2019 όταν έγινε το τελευταίο τουρνουά.

Η παγκόσμια κατάταξη παίκτης δεν υποχώρησε πριν από τη Sabalenka, κερδίζοντας τους τελευταίους εννέα πόντους για να κερδίσει 6-4 6-7 (5-7) 6-3 για να εξασφαλίσει την τρίτη νίκη της σε τρία σετ σε τέσσερις αγώνες αυτού του τουρνουά.

«Μου αρέσουν αυτά τα γήπεδα», είπε ο Μπαρτί.

«Ξέρεις, μου αρέσουν οι μπάλες και πώς αντιδρούν στην περιστροφή.

READ  Χρόνια πολλά Λάτσιο! Και οι οπαδοί συναντιούνται στην πλατεία

Πολλά διαφορετικά στοιχεία.

“Αλλά, ξέρετε, υπάρχουν πολλά μέρη σε όλο τον κόσμο που μου αρέσει να παίζω, και εδώ είναι ένα από αυτά.”

Η Barty είναι τώρα 3-18 στους 21 τελευταίους παίκτες της, 10-1 στους τελευταίους 11 προημιτελικούς και 12-3 στις 15 τελευταίες συναντήσεις της έναντι των κορυφαίων 10 παικτών της.