Η κορυφαία Σαμπαλένκα αποκλείστηκε από τους τελικούς του WTA μετά την επική νίκη του Scary

Maria Scarry (Φωτογραφία Clive Brunskill/Getty Images)

κορυφαίος σπόρος Αρίνα Σαμπαλένκα Αποκλείστηκε από τους τελικούς του WTA στη Γκουανταλαχάρα τη Δευτέρα, χάνοντας τρία δύσκολα σετ από τον Έλληνα τέταρτο σπόρο. Μαρία τρομακτική.

Και ο Σκάρι έκανε τον ημιτελικό αγώνα με την Εσθονία Ανέτ Κονταβέιτ αφού νίκησε τη Σαμπαλένκα με 7-6 (7/1), 6-7 (6/8), 6-3 σε δύο ώρες και 47 λεπτά.

«Ήταν ένας πολύ ζωντανός αγώνας και από τους δύο μας», είπε ο Αλ-Σακάρι.

“Το θέμα ήταν ποιος πήρε τις ευκαιρίες. Νομίζω ότι στο τέλος έπαιξα με την καρδιά μου και πάλεψα καλά, απλώς ανατρέψα τα πράγματα”.

Η Sabalenka έμεινε να αγωνίζεται να εκμεταλλευτεί τις κρίσιμες στιγμές και τα εκπληκτικά 19 διπλά σφάλματα που υπονόμευσαν το σερβίς της.

Ο 23χρονος Λευκορώσος έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει το πρώτο σετ, επιτρέποντας στον Scary να ανακάμψει από την καθυστέρηση 5-3 για να αναγκάσει ένα τάι μπρέικ που ο Έλληνας έχασε με μόλις έναν πόντο.

Ο κορυφαίος σπόρος μπήκε βαθιά στο δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ αφού επέστρεψε για τον Scary από το 5-3.

Όμως η εξουθενωμένη Σαμπαλένκα μαράθηκε στο καθοριστικό σετ για τον μαραθώνιο αγώνα, εξυπηρετώντας 10 διπλά σφάλματα.

«Είχα πολλές ευκαιρίες και δεν τις εκμεταλλεύτηκα», είπε η Σαμπαλένκα.

“Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δυσκολευόμουν πραγματικά με το σερβίς μου. Σε κάποιες στιγμές το βρήκα, σε κάποιες στιγμές δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Απλά τρελό πόσο άσχημα σέρβιρα.”

Η Scary πίστευε ότι η φυσική της κατάσταση τη βοήθησε να περάσει τα όρια.

«Πάντα λέω ότι η φυσική κατάσταση είναι ένα από τα δυνατά μου σημεία», είπε ο Αλ-Σακάρι. «Είναι κάτι που κάνει πολλούς παίκτες να φοβούνται εξαιτίας αυτού.

READ  Η βρετανική μητέρα, 20 ετών, σκοτώθηκε μπροστά από την κόρη της, ενώ οι κλέφτες εισέβαλαν στο σπίτι τους στην Ελλάδα

“Ξέρουν ότι μπορώ να συνεχίσω για πολύ καιρό. Ξέρουν ότι μόλις είμαι στο γήπεδο, μπορώ να μείνω εκεί για τρεις, τέσσερις, πέντε ώρες, όσο πρέπει”.

Η Scary, 26, κυνηγά τον δεύτερο τίτλο της WTA μετά τη νίκη της στο Μαρόκο Όπεν 2019.

Ο δεξιόχειρας αγωνίζεται στο γυναικείο τουρνουά λήξης της σεζόν στο Μεξικό μετά από μια καμπάνια του 2021 που περιελάμβανε εμφανίσεις σε ημιτελικούς στο French Open και στο US Open.

Ο άλλος ημιτελικός αγώνας θα δει μια εξ ολοκλήρου Ισπανική αναμέτρηση μεταξύ τους Πόλα Μπαντούσα Και Γκαρμπίν Μουγκουρούζα.

Η Πάδουσα, που έχει ήδη εξασφαλίσει μια θέση στα ημιτελικά, ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων με ήττα 5-7, 4-6 από την Πολωνή Ίγκα Σβάτιτς.

Τα αποτελέσματα των τελικών του WTA της Δευτέρας στη Γκουανταλαχάρα του Μεξικού (το x δείχνει τους σπόρους):