Η Οζάκα και ο Σκάρι μπαίνουν στους προημιτελικούς και το Κόμμα χτυπά την Αζαρένκα στο Miami Open

Η Μαρία Σκάρι επιστρέφει στη Τζέσικα Μπιγκούλα κατά τη διάρκεια του αγώνα στο Μαϊάμι Όπεν τη Δευτέρα. Πρακτορείο Τύπου Γαλλίας

Η πρωταθλήτρια των ΗΠΑ και του Αυστραλιανού Όπεν Naomi Osaka προκρίθηκε στους προημιτελικούς στο Miami Open τη Δευτέρα, επεκτείνοντας τη νίκη της σε 23 παιχνίδια, κερδίζοντας την 16η σπεσιαλιτέ της βελγικής Elise Mertens 6-3 6-3.

Ο δεύτερος σούπερ σταρ της Ιαπωνίας, η 23χρονη ελληνική Μαρία Σακκάρη, η οποία νίκησε τον 29ο σπόρο των ΗΠΑ Τζέσικα Μπιγκούλα 6-4, 2-6, 7-6 (8/6), θα αντιμετωπίσει το WTA και το ATP Masters Series.

Ο πρωταθλητής τεσσάρων χρόνων του Grand Slam, Osaka, έσπασε την αγάπη να προχωρήσει 2-0 και έσπασε ξανά για να οδηγήσει 5-1, αλλά ο Mertens έσπασε την Οσάκα ερωτευμένος στο έβδομο παιχνίδι και στερούσε την Οζάκα από τέσσερα σταθερά σημεία για να κρατήσει στον όγδοο αγώνα που συνεχίστηκε . Περίπου 10 λεπτά.

Η Οζάκα, η οποία επιδιώκει τον πρώτο της τίτλο στο Μαϊάμι, έσωσε ένα σπάσιμο για τον τρίτο της Άσσο και τελικά ολοκλήρωσε το πρώτο σετ στην έβδομη ευκαιρία της να κερδίσει το σερβίς.

Στο δεύτερο σετ, η Οζάκα χρειάστηκε την πέμπτη ευκαιρία της στον τρίτο αγώνα για να συντρίψει τον Mertens, αλλά ο Βέλγος επέστρεψε γρήγορα στο 2-2 και συνέχισε το 3-2 πριν χρειαστεί θεραπεία για τραυματισμό στο δεξί ώμο.

Η Οζάκα κέρδισε τους τέσσερις τελευταίους αγώνες μετά από αυτό, σπάζοντας την αγάπη στο έβδομο, βυθίστηκε στον όγδοο και έσπασε ξανά για να τερματίσει τα πράγματα 88 λεπτά αργότερα όταν ο Mertens χτύπησε ένα forehand.

Ο πρώτος σπόρος πρωταθλητής Ashley Partey προκρίθηκε στους προημιτελικούς νικώντας την πρώην παγκόσμια νούμερο ένα Victoria Azarenka 6-1, 1-6, 6-2.

READ  Η τύφλωση δεν αποκλείει το Ελληνοκύπριο αγόρι από τα όνειρα ποδοσφαίρου

Ο Αυστραλός Barty έσπασε πέντε φορές, πιο πρόσφατα όταν η Azarenka χτύπησε την μπάλα με ένα forehand, βάζοντας τα πράγματα μετά από μια ώρα και 52 λεπτά στο Hard Rock.

Ο Barty, ο οποίος κράτησε το σημείο του αγώνα για τη νίκη τριών σετ επί της Kristina Kokova στο δεύτερο γύρο, θα παίξει την Τρίτη εναντίον του έβδομου σπόρου, Arina Sabalenka της Λευκορωσίας, η οποία νίκησε τον Τσέχο 19ο σπόρο, Marchetta Vondrosova 6-1, 6 -2. .

Ο νικητής του French Open 2019 κυριάρχησε στο πρώτο σετ, αλλά η Azarenka έσπασε το προβάδισμα 2-0 στο δεύτερο σετ, στη συνέχεια αγωνίστηκε από 0-40 προς τα κάτω για να διατηρήσει το σκορ 3-0 καθ ‘οδόν για να αναγκάσει το τρίτο σετ.

Μετά από μια ανταλλαγή πρώιμου διαλείμματος, η Azarenka αρνήθηκε στον Barty τις πιθανότητες ξεμπλοκαρίσματος στο τέταρτο παιχνίδι, αλλά ο 24χρονος Queenslander έσπασε στο έκτο και ξανά στο τελευταίο σημείο.

Η πέμπτη σπορέα της Ουκρανίας Έλενα Σβιτολίνα νίκησε την Τσέχικη 9η στροφή Petra Kvitova 2-6, 7-5, 7-5.

Η αντίπαλη της Svitolina στον προημιτελικό θα είναι η 57η σπόρος της Λετονίας Anastasia Sevastova, η οποία νίκησε τον 338ο σπόρο Άννα Κόνιο 6-1, 7-5.

Από την πλευρά των ανδρών, ο Έλληνας δεύτερος σπόρος Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον 28ο σπόρο της Ιαπωνίας Κέι Νισικόρι 6-3 3-6 6-1 μετά από 1 ώρα 56 λεπτά για να φτάσει στο τελευταίο 16.

Την επόμενη φορά, ο Τσιτσιπάς θα συναντήσει τον 24ο σπόρο της Ιταλίας Lorenzo Sonigo, ο οποίος ηγήθηκε του Daniel Galan της Κολομβίας 7-6 (8/6), 6-3.

Ο τέταρτος σπόρος της Ρωσίας Andrei Rublev νίκησε τον 29ο σπόρο της Ουγγαρίας Marton Voxovic 6-2 6-1 για να φτάσει στον τέταρτο γύρο.

READ  Η Ελλάδα επιτρέπει στους οπαδούς να επιστρέψουν στα γήπεδα ποδοσφαίρου

Ο 23χρονος από τη Μόσχα θα αντιμετωπίσει τον 32χρονο Marin Cilic, παγκόσμιο νούμερο 45, ο οποίος νίκησε τον 19χρονο Ιταλό Lorenzo Musetti 6-3 6-4.