Η Σκωτία κάνει ιστορία σε Ευρώ και Σλοβακία (βίντεο)

Από Βελιγράδι … Ευρώ! Η Σκωτία προκρίθηκε για έναν μεγάλο αγώνα μετά από 23 χρόνια νικώντας τους Σέρβους με πέναλτι (5-4 κ.λπ. 1-1). Η Σλοβακία είναι επίσης σε μεγάλη ημερομηνία!

Η ομάδα που δεν κατάφερε να προκριθεί στα δέκα τελευταία μεγάλα γεγονότα (98 τελευταία συμμετείχε στο Παγκόσμιο Κύπελλο) κατάφερε να κάνει ιστορία στο Βελιγράδι! ο Σκωτία Το πέναλτι του Κλαρκ κέρδισε 100%, νίκησε τη Σερβία, νίκη 5-4 επί της Ρώσικης ρουλέτας (όπως 1-1) και να συναντηθεί σε ευρώ! Ο Μάρσαλ είναι ο μεγάλος ήρωας στους ημιτελικούς (5-4 πέναλτι) με το Ισραήλ και μετά από 23 χρόνια στέλνει την ομάδα πίσω σε ένα υπέροχο γεγονός! Το Mitrovic είναι επικίνδυνο για τους οικοδεσπότες.

Οι Σκωτσέζοι μπήκαν στον αγώνα δυνατά, πιέζοντας ψηλά και προσπαθώντας να βάλουν τους Σέρβους σε δύσκολη θέση. Οι οικοδεσπότες μπορεί να ήταν σε ισορροπία μετά το τέταρτο, αλλά δεν θα μπορούσαν να αποτελέσουν απειλή. Οι επισκέπτες με γνωστή συνταγή, αυστηρή ασφάλεια, κράτησαν τους Σέρβους μακριά από την περιοχή τους. Έπρεπε να φτάσουμε στο 23ο λεπτό για να δούμε ένα σημείο, αλλά λόγω της καλής στροφής του Μίτροβιτς, ο Λούικ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Εννέα λεπτά αργότερα οι Σκωτσέζοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, αλλά McKinnon Έστειλε την μπάλα εκτός θέσης σουτ.

Οι Σκωτσέζοι μπήκαν έντονα στην επανάληψη, βρήκαν μέρη, είχαν την καλύτερη ευκαιρία στο 51ο λεπτό, και λόγω μιας καλής προσωπικής προσπάθειας του Ντιξ, η μπάλα έφτασε στον Ρόμπερτσον, έχασε! Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα, ήρθε το γκολ και η Κρίστι τελείωσε τη σκηνή με ένα ενδιαφέρον προβάδισμα για τη Σκωτία.

READ  Ένταση στο κέντρο της Αθήνας - κεφάλαια και συνδυασμοί [Εικόνες και Βίντεο]

Υπερωρίες με τον Γιόβιτς!

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τους Σέρβους να κάνουν τίποτα για 20 λεπτά. Απειλήθηκαν στο 70ο λεπτό, αλλά η κεφαλίδα του Μίλινκοβιτς-Σάβιτς βγήκε. Ο Τούμπακοβιτς διακρίθηκε στον διαγωνισμό Γιόβιτς και Κατάι και οι γηπεδούχοι ήταν πολύ επικίνδυνοι. Στο 85ο λεπτό, η κεφαλίδα του Γιόβιτς βγήκε έξω, αλλά στο 90ο λεπτό, η ανάκαμψη ήρθε από το σταυρό του Μιλάντενοβιτς, στέλνοντας τον Ρεάλ Φόριντ (1-1) σε επιπλέον χρόνο με έναν υπέροχο τίτλο. Στην επιπλέον μισή ώρα και οι δύο ομάδες κοίταξαν χωρίς κανένα κίνδυνο, απέφυγαν λάθη και το χαρακτηριστικό ήταν ότι είχαμε μόνο δύο στάδια! Στο 99ο λεπτό, ο Μάρσαλ έριξε ένα σουτ από τον Γκούντλ, ενώ στο 113ο λεπτό, ο Κάτ δεν μπόρεσε να βρει το δίχτυ με ένα σουτ έξω από την περιοχή.

Η ρωσική ρουλέτα είχε υπομονή και πειθαρχία στη Σκωτία, και η σκηνή του ημιτελικού αγώνα εναντίον του Ισραήλ (5-4) επαναλήφθηκε. Ο Σκωτσέζος βρήκε το δίχτυ σε όλες τις προσπάθειες (Griffiths, McGregor, McDomney, McBerney, McLean) και στην πέμπτη ποινή των Σέρβων, νίκησε τον Μάρσαλ Μίτροβιτς (σκόραρε ο Ντάντικ, ο Katik, ο Got)

Σερβία (Ταμπάκοβιτς): Ρέικοβιτς, s. Μίτροβιτς

Σκωτία (Clark): Marshall, Gallagher, O’Donnell (117 ‘Griffiths), Robertson, Tyrney, Jack, McGregor, McKinn (83’ McLean), Christy, McDomini, Duckney (83 ‘)

Η Σλοβακία διέφυγε προκριματικά για επιπλέον χρόνο

Η Σλοβακία «προκρίθηκε» πλήρους απασχόλησης για να προκριθεί στα ευρώ, πήρε μια χαρά στο 88ο λεπτό από τη Βόρεια Ιρλανδία, αλλά σε επιπλέον χρόνο πήραν αυτό που τους άξιζε. Το γκολ της Cuca από το 17ο λεπτό έφερε τον Stephen Tarkovy πιο κοντά στο γκολ, ωστόσο, δύο λεπτά πριν από τις καθυστερήσεις, η προσπάθεια της McNair προκάλεσε το γκολ του ίδιου του screener στον επιπλέον χρόνο και για τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας την τελευταία λέξη, νίκησαν με την «αλλαγή χρυσού» τους, τον Toris της Ομόνοιας το 110, και παρά τη μεγάλη προσπάθεια των οικοδεσποτών η Σλοβακία έκλεισε το εισιτήριο για την 5η ομάδα των τελικών, Ισπανία, Σουηδία και Πολωνία.

READ  Attack on Trier: Η οικογένεια του Έλληνα οδοντιάτρου σοκαρίστηκε

Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο και τη στιγμή που εμφανίζονται στο Prototoma.com