Η Τσέλσι άρπαξε τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο της World Series of Poker μετά τη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Τσέλσι επέστρεψε δύο φορές με καθυστέρηση για να κερδίσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 4-2 και να απομακρυνθεί από τη δεύτερη Άρσεναλ.

Τα γκολ των Erin Cuthbert και Guru Ritten, εκατέρωθεν ενός ζευγαριού εκπληκτικών εναέριων βόλεϊ του Sam Kerr, προκάλεσαν ζημιά στο Kingsmeadow.

«Νόμιζα ότι στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε με φόβο, παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο για να κερδίσουμε και πρέπει να δώσω τα εύσημα σε όλα τα αποδυτήρια για την αλλαγή αυτής της νοοτροπίας γιατί ξέραμε ότι είχαμε κάτι να χάσουμε», είπε η Χέις στην ιστοσελίδα του συλλόγου της. .

«Μόλις παίξαμε σαν να είχαμε κάτι να κερδίσουμε, αυτή ήταν η διαφορά.

«Είμαστε 2-1 εντός έδρας, σε ένα γεμάτο σπίτι και όλοι σκέφτονται: “Ωχ, δεν μπορείς να χάσεις τον τίτλο στο σπίτι” και μετά πάμε και κάνουμε το δεύτερο ημίχρονο, είμαστε καταπληκτικοί”.

Η Τσέλσι θα επιδιώξει να ολοκληρώσει το νταμπλ στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας την ερχόμενη Κυριακή κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι.

«Είμαι εντελώς ψυχικά εξουθενωμένος τώρα», πρόσθεσε ο Hayes. «Θα πάω σπίτι, θα πιω ένα φλιτζάνι τσάι ως συνήθως και θα ετοιμαστώ για αύριο».

Η Άρσεναλ ήξερε ότι θα μπορούσε να πάρει τον τίτλο την τελευταία μέρα, αν κέρδιζε το σκορ της Τσέλσι.

Φαινόταν ότι θα μπορούσε να τα καταφέρει όταν η Τσέλσι έμεινε πίσω σε δύο περιπτώσεις – πρώτα μετά από μια κεφαλιά της Μάρθα Τόμας και ξανά όταν η Έλα Τόνε χτύπησε τα δίχτυα μετά την ισοφάριση του Κάθμπερτ για λίγο.

Αλλά η Τσέλσι έδειξε τη νοοτροπία του πρωταθλητή, αντιδρώντας στο δεύτερο ημίχρονο όταν η Κερ ισοφάρισε πριν δώσει στην ομάδα της λίγη ανάσα με ένα υπέροχο σουτ αφού τελείωσε τον Ρίτεν από κοντά.

READ  Ο Oliver Netcham της Celtic πρόκειται να ενταχθεί στην AEK Athens «με δωρεάν μεταφορά μέχρι την 1η Ιουλίου»

Ο πρωταθλητής στο σκοράρισμα Cuthbert είπε: “Αισθάνομαι ότι είναι η καλύτερη (επιτυχία τίτλου) μέχρι στιγμής. Το πρωτάθλημα γίνεται πιο σφιχτό και πιο ανταγωνιστικό, το κερδίσαμε την τελευταία μέρα.

«Ίσως όλοι να μας παρακολουθούσαν νομίζοντας ότι ήμασταν απογοητευμένοι, αλλά ποτέ δεν ξεγράψαμε αυτή την ομάδα.

«Έχουμε κορυφαία νοοτροπία, σπουδαίο προπονητή – τι μέρα για μια ποδοσφαιρική ομάδα».

Η Άρσεναλ, με ηγέτη τον Jonas Edvall, έκανε ό,τι μπορούσε, κερδίζοντας μια εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της West Ham χάρη στα γκολ των Stena Plaxtenius και Vivian Miedema στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτό αποδείχθηκε μάταιο.

Το μέλλον του Μιντέμα με την Άρσεναλ είναι αβέβαιο, με το συμβόλαιο του Ολλανδού σταρ να λήγει αυτό το καλοκαίρι.

Η Μάντσεστερ Σίτι τερμάτισε τρίτη στο Champions League με τη νίκη με 4-0 επί της Ρέντινγκ.

Στην αρχή ήξεραν ότι αν έχανε και κέρδιζε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, θα ήταν τρίτη, αλλά η Σίτι ανακουφίστηκε στο πρώτο ημίχρονο μετά τα γκολ των Λόρεν Χεμπ και Χαντίτζα Σο.

Ένα γκολ στο 85ο λεπτό από την Elaine White και ένα πέναλτι στην παράταση του Alex Greenwood έκαναν το αποτέλεσμα ασφαλές, πράγμα που σημαίνει ότι η City προκρίθηκε καλά στον τελικό του κυπέλλου.

Η Τότεναμ εδραίωσε την πέμπτη θέση με τη νίκη με 1-0 επί της Λέστερ χάρη στο γκολ του Άσλεϊ Νέβιλ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ Μπράιτον και Έβερτον ισοφάρισαν 1-1.

Το πέναλτι της Natalie Bjorn στις καθυστερήσεις έδωσε στους Toffees ένα προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κράτησε μόνο επτά λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όταν η Eileen Whelan ανέβασε το επίπεδο της Albion.

READ  Όταν ο Michael Jordan αντιμετώπισε τον Nick Gallis στη Θεσσαλονίκη

Η υποβιβασμένη Μπέρμιγχαμ ολοκλήρωσε τη σεζόν στην κορυφή με μια νίκη 1-0 επί της αντιπάλου Άστον Βίλα.

Ο Έλληνας επιθετικός Βαατρίκη Σαρρή σημείωσε το μοναδικό γκολ στο δέκατο λεπτό.

Διαβάστε περισσότερα: Ο προπονητής της Λίβερπουλ, Γιούργκεν Κλοπ, αρνείται να μείνει στην Τότεναμ και απαιτεί την επιστροφή της νίκης