Η 14χρονη Raffaella Copello κέρδισε τέσσερα μετάλλια στο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Νέας Νότιας Ουαλίας

Η Ελληνοαυστραλή Raffaella Rafaela Kopelo κέρδισε τέσσερα μετάλλια στο πρωτάθλημα κολύμβησης NSW 14 ετών.

Οι λαμπρές της προσπάθειες εξασφάλισαν την πρώτη της θέση και έναν εξαιρετικό χρόνο στον τελικό του Σίδνεϊ με 2.17.96′ για τα 200 μ. πεταλούδα, έναν προσωπικό καλύτερο χρόνο.

Η Ραφαέλα κολύμπησε σε ένα πολύ σκληρό πρόγραμμα κατά τη διάρκεια έξι ημερών αγώνων και έδειξε πολύ σκληρότητα. Ο νεαρός πρωταθλητής ανέλαβε το εξαντλητικό έργο των 200 πεταλούδων τη δεύτερη μέρα μαζί με 1.500 κολυμβήσεις ελεύθερου στυλ.

Η αγάπη της για το κολύμπι και η αφοσίωσή της στον αθλητισμό την κρατούν μακριά από πολλές από τις διασκεδαστικές δραστηριότητες που βιώνουν οι νέοι της ηλικίας της, αλλά παραμένει προσηλωμένη στον στόχο της.

Από το 2012, όταν μετανάστευσε στην Αυστραλία με τους γονείς της Theodore και Lynn, η Raffaella δεν έχει δει τίποτα παρά συνεχή πρόοδο και επιτεύγματα όσον αφορά την κολύμβηση.

Εκτός από το χρυσό της μετάλλιο στα 200 μέτρα πεταλούδα, κατετάγη δεύτερη στα 100 μέτρα πεταλούδα, δεύτερη στα 800 μέτρα ελεύθερο, τρίτη στα 400 μέτρα μικτή κολύμβηση, τέταρτη στα 400 μέτρα ελεύθερο και… Τέταρτος στα 1500 μέτρα ελεύθερο, πέμπτος στα 200 μέτρα. μέτρα ελεύθερα.

Το περασμένο Σαββατοκύριακο, κατέλαβε επίσης την τρίτη θέση στο 5K Open Swimming Championships.

READ  Ο Τσάβι κρατάει την Μπαρτσελόνα εναντίον της Μπενφίκα στο Champions League