Η Pavlyuchenkova φτάνει στον τελικό του Grand Slam για πρώτη φορά στο Γαλλικό Όπεν

Anastasia Pavlyuchenkova (Φωτογραφία από τον Adam Priti / Getty Images)

Αναστασία Pavlyuchenkova κτυπά Ταμάρα Ζιντάνσεκ Σε ευθεία σετ για να φτάσει στον πρώτο τελικό του Grand Slam το Γαλλικά Open Την Πέμπτη στην προσπάθεια Νο. 52, οι μεγάλοι αντίπαλοι Ραφαέλ Ναντάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς ετοιμάστηκαν για τη σκληρή τους συνάντηση.

Ο 29χρονος Ρώσος νίκησε τον 85ο παγκόσμιο σπόρο Zidansek 7-5 6-3 και θα αντιμετωπίσει τον 17ο σπόρο της Ελλάδας Μαρία Σακκάρη ή Μπαρμπόρα Κρέιτσικοβα της Τσεχικής Δημοκρατίας για τον τίτλο το Σάββατο, 14 χρόνια μετά το πρώτο της ντεμπούτο στο Grand Slam.

Η Pavlyuchenkova, η οποία έφτασε στους προημιτελικούς στο Παρίσι πριν από μια δεκαετία, έγινε η πρώτη γυναίκα που έπαιξε πάνω από 50 μεγάλα τουρνουά πριν φτάσει στον πρώτο της τελικό, σπάζοντας το προηγούμενο ρεκόρ των 44 σετ από την επιλαχόντη του 2015 Open US Roberta Vinci.

«Είμαι κουρασμένη και πολύ χαρούμενη, είναι πολύ συναισθηματική», είπε η Pavlyuchenkova.

“Ήταν δύσκολο, προσπάθησα να παλέψω σκληρά και να δουλέψω στην τακτική πλευρά. Είναι σημαντικό να παραμείνω συγκεντρωμένος και στη σωστή περιοχή για τον τελικό το Σάββατο.”

Ο 31ος σπόρος έπεσε σερβίρισμα στον εναρκτήριο αγώνα στο ηλιόλουστο Court Philippe Chatrier, αλλά εκμεταλλεύτηκε το τέταρτο σημείο διακοπής του εναντίον του Zidansek για να σπάσει 2-2.

Ο πρώην παγκόσμιος νούμερο ένα Pavlyuchenkova και ο τελικός των γυναικών, στο Roland Garros, το 2006 προχώρησαν 5-3, καθώς ο Zidansek έφτασε σε ένα μεγάλο forehand.

Αλλά η Σλοβένη υποχώρησε αμέσως, και ανταμείφθηκε για την επιμονή και την ακούραστη άμυνα της – έκανε ένα υπέροχο σουτ με backhand, έριξε τη ρακέτα της στην μπάλα και παρακολούθησε με έκπληξη καθώς τράβηξε τη γραμμή του τέρματος.

READ  Πέντε από τα καλύτερα ελληνικά νησιά για σέρφινγκ

Ο Ζιντάνσεκ έσπασε έπειτα δύο σημεία πόνου στα 5-5, αλλά η Παβλιουτσένκοβα κατάφερε να το κρατήσει και ο Ρώσος χτύπησε στο επόμενο παιχνίδι για να τερματίσει το πρώτο σετ καθώς ο αντίπαλός της έκανε ένα δαπανηρό διπλό σφάλμα.

Η Pavlyuchenkova ενοποίησε αυτή τη δυναμική στο δεύτερο σετ, σπάζοντας το μακρύ δεύτερο ημίχρονο για να οδηγήσει 2-0. Ο Ζιντάνσεκ ανταποκρίθηκε για να επιστρέψει στο σερβίς, αλλά έσπασε ξανά καθώς ο Ρώσος παίκτης προχώρησε 4-1.

Ο Ζιντάνσεκ, ο οποίος είχε δύο πόντους ήττας στον πρώτο γύρο, συνέχισε να τραβά πίσω σκληρά και τα νεύρα της Παβλιουτσένκοβα επανεμφανίστηκαν καθώς δύο διπλά σφάλματα επέτρεψαν στον Σλοβένο να ανακάμψει στο 4-3.

Αλλά ο Pavlyuchenkova δεν απορρίφθηκε, αφήνοντας ένα ακόμη διάλειμμα για να υπηρετήσει για τον αγώνα, εξασφαλίζοντας τη νίκη όταν ο Zidansek χτύπησε το σταυρό.

– Η Ελλάδα εκπροσωπείται καλά –

Για μια χώρα όπου το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ κυριαρχούν ως υπέρτατοι, η Ελλάδα θα έχει δύο ημιτελικούς με τον Σκάρι να ενώνει τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο παγκόσμιος νούμερο 18 Scary, του οποίου η μητέρα Angelique έφτασε στον τρίτο γύρο στα 1985 και 1987 French Opens, ήταν η υψηλότερη κατάταξη παίκτης που έφτασε στον γύρο των γυναικών.

Είναι το δεύτερο μεγάλο τουρνουά της εποχής του Παγκόσμιου Ανοιχτού που έχει τέσσερις ημιτελικούς για πρώτη φορά σε σινγκλ γυναικών, μετά το Αυστραλιανό Όπεν του 1978.

“Νομίζω ότι η παρτίδα έχει αλλάξει πολύ, οπότε δεν έχει σημασία ποια είναι η κορυφαία κατάταξη σε αυτό το τουρνουά”, δήλωσε ο Σκάρι, ο οποίος νίκησε τη δεύτερη επιλαχούσα το 2020 Σόφια Κένιν πριν συγκλονίσει τον υπερασπιστή πρωταθλητή Ega Sweetek.

READ  Τέτοιος φόνος επιλύεται μόνο σε ταινίες Φατίχ ÇEKİRGE

Ο 33ος σπόρος, ο πρωταθλητής του Roland Garros του 2018, δεν είχε κερδίσει έναν αγώνα σινγκλ στο Grand Slam πριν από το περσινό Australian Open.

«Δεν ήθελα ποτέ να γίνω ειδικός στα διπλά», είπε η Krijsikova, η οποία εποπτεύτηκε από την αείμνηστη Jana Novotna. «Όλοι, μου λένε,« Ναι, παίζετε διπλά, ειδικεύεστε στα διπλά ».”

Θα αντιμετωπίσει τον Nadal και τον Djokovic την Παρασκευή για 58η φορά σε έναν μακρύ διαγωνισμό που ξεκίνησε με την πρώτη τους συνάντηση στο Roland Garros στους προημιτελικούς του 2006.

Ο παγκόσμιος νούμερο ένα Τζόκοβιτς έχει το πλεονέκτημα στο 29-28, αλλά ο Ναντάλ έχει ρεκόρ 7-1 στις συναντήσεις του στο Γαλλικό Όπεν και είναι 19-7 στο πηλό ενάντια στον Σέρβο.

Η τελευταία νίκη του Τζόκοβιτς επί του ισπανικού σταρ ήταν σε πήλινο γήπεδο στη Ρώμη πριν από πέντε χρόνια.

“Γνωρίζουμε ο ένας τον άλλον πολύ καλά”, είπε ο Nadal. “Όλοι γνωρίζουν ότι σε αγώνες όπως αυτό, όλα μπορούν να συμβούν. Αλλά είναι ημιτελικός. Δεν είναι τελικός. Αυτή είναι μια μεγάλη διαφορά.”

Το ρεκόρ του στο Παρίσι είναι τώρα 105 με μόλις δύο ήττες.

Αλλά μία από αυτές τις ήττες ήταν στα χέρια του Τζόκοβιτς το 2015.

Ο Τζόκοβιτς είπε, “Ο Ράφα είναι ο μεγαλύτερος αντίπαλος που αντιμετώπισα στην καριέρα μου. Η πρόβλεψη του αγώνα εναντίον του, οποιοσδήποτε αγώνας, οποιαδήποτε επιφάνεια, οποιαδήποτε περίσταση, είναι πάντα διαφορετικός από οποιονδήποτε άλλο αγώνα.”