Η South Melbourne και το Oakley σημείωσαν καθοριστικές νίκες για να καθορίσουν τον νικητή του τουρνουά

Θα είναι η πρώτη εναντίον της υψηλότερης ομάδας του τουρνουά με τους Hellas και Oakley να κερδίζουν δύο συναρπαστικούς ημιτελικούς.

Η επιτυχία της Νότιας Μελβούρνης εξασφάλισε μια ολοκληρωμένη ελληνική υπόθεση για να αποφασίσει τον τίτλο του βικτωριανού NPL, με τη σεζόν του Port Melbourne να ολοκληρώνεται μετά την αποτυχία να αντιμετωπίσει τους Cannons.

Οι Πρωθυπουργοί συνέτριψαν με 1-0 την Green Jolly εντός έδρας το απόγευμα της Κυριακής για να διατηρήσουν τις φιλοδοξίες τους να πετύχουν ένα διπλό καλά και αληθινά ζωντανές.

Ο Αλούν Γουέμπ έβαλε μπροστά την «Ελλάς» μετά από 56 λεπτά αγώνα και η ομάδα του κατάφερε να αντέξει και να προστατεύσει αυτό το οριακό προβάδισμα μέχρι το τέλος, προκρίνοντας στον τελικό.

Ο Oakley πήγε στην παράταση για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα στην εκτός έδρας νίκη του με 1-2 επί της Port Melbourne το Σάββατο το βράδυ για να συνεχίσει την καθυστερημένη άνοδό του στους τίτλους.

Οι Sharks άνοιξαν το σκορ, χάρη σε ένα σουτ του Chris Duggan (55°), πριν ο Joseph Knowles βρει το ζωτικό γκολ της ισοφάρισης (74°) για να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Ο Νόουλς ανέβηκε ξανά με ένα τεράστιο γκολ στο 109ο λεπτό σε αυτό που τελικά αποδείχθηκε η καθοριστική στιγμή του αγώνα.

Αυτό βοήθησε τον Oakley να πετύχει την τρίτη του νίκη στη σειρά μετά τη νίκη του στη διαδικασία των πέναλτι με τη Χαϊδελβέργη το περασμένο Σαββατοκύριακο και τη θεαματική κατάρρευσή του επί των γίγαντων του αυστραλιανού πρωταθλήματος Sydney FC στον προημιτελικό του Κυπέλλου Αυστραλίας.

Hellas vs Green Jolly. Φωτογραφία: Con Deves

Βόρεια Νέα Νότια Ουαλία

Η Ολυμπιακή ομάδα της Νιούκαστλ έχασε τα πλέι οφ λόγω διαφοράς τερμάτων παρά την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γουέστον Ουόριορς στον τελευταίο γύρο της σεζόν, ενώ η ομάδα με έδρα το Χάμιλτον τερμάτισε πέμπτη με 34 βαθμούς.

READ  Σέλτικ 3-0 Raith Rovers: Jota, Abada και Turnbull στέλνουν τους οικοδεσπότες στους ημιτελικούς του League Cup

QLD

Το θαύμα του Ολυμπιακού ποδοσφαίρου έπαιξε εκτός έδρας θαύμα 2-3 το βράδυ του Σαββάτου εναντίον της Premier, Queensland Lions, σκοράροντας έναν νικητή σε θάνατο για να κλείσει τη θέση του στον τελικό του τουρνουά.

Ήταν ένα τεράστιο μπρος-πίσω, με τον Shannon Brady να βρίσκει το πίσω μέρος για τους φιλοξενούμενους (29°) πριν ο Alex Fichtner ισοφαρίσει (40°).

Ο Ολυμπιονίκης προηγήθηκε ξανά μέσω του Takeru Okada (49′) αλλά αποκόπηκε ξανά, αυτή τη φορά από τον Andrew Pengelly μία ώρα αργότερα.

Ο Zachary Kierpal έγινε Πρωταθλητής της βραδιάς Travelers Champion, σκοράροντας στο 90+2ο λεπτό για να αποκλείσει την πρεμιέρα μπροστά στους οπαδούς των γηπεδούχων τους και να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες της ομάδας του για τον τίτλο.

W

Ο εκλιπών νικητής Floreat Athena βοήθησε σε μια εντός έδρας νίκη επί της Perth RedStar το βράδυ του Σαββάτου για να εξασφαλίσει μια αυτόματη θέση στον τελικό του πρωταθλήματος.

Οι Primes γλίστρησαν νωρίς, χάρη στο χτύπημα του Daryl Nicholl (22°), αλλά γρήγορα ανέκαμψαν και ισοφάρισαν μέσω του Bailey Brown Montgomery (32°).

Ο Ρόμπερτ Πέτκοφ ολοκλήρωσε την επιστροφή με γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα (90 + 3′) για να δώσει στην ομάδα του μια εβδομάδα άδεια σε μια προσπάθεια να πετύχει το διπλό.

μια πράξη

Οι Ολυμπιακοί της Καμπέρας πέτυχαν εκτός έδρας νίκη 0-1 επί των Monaro Panthers στον Γύρο των 20 του Σαββάτου για να ενισχύσουν τις πιθανότητες τους στα παιχνίδια των play-off ποδοσφαίρου, τοποθετώντας τους στην τέταρτη θέση με 26 βαθμούς, δύο βαθμούς πίσω από την επόμενη πιο κοντινή ομάδα.

TAS

Οι Olympia Warriors κέρδισαν τους Glenorchy Knights με 3-1 εντός έδρας στον αγώνα τους του Round 20 το βράδυ της Παρασκευής για να τερματίσουν το σερί οκτώ ήττων αγώνων τους, ανεβαίνοντας στους εννέα βαθμούς ενώ εξακολουθούν να βρίσκονται στην έβδομη (δεύτερη και τελευταία).

READ  Συνέντευξη Ανζ Ποστέκογλου: Ο προπονητής της Σέλτικ μιλά για τις θυσίες του πατέρα του, τη μετανάστευση στην Αυστραλία και το ποδοσφαιρικό του ταξίδι από τότε | ποδοσφαιρικά νέα