Λίβερπουλ: Οι καλύτερες και οι χειρότερες στιγμές του Στίβεν Τζέραρντ στο Άνφιλντ καθώς επιστρέφει με την Άστον Βίλα

Ο Στίβεν Τζέραρντ επιστρέφει στο Άνφιλντ για πρώτη φορά στην προπονητική του καριέρα καθώς αναλαμβάνει το ταξίδι της Άστον Βίλα στη Λίβερπουλ το Σάββατο.

Ο προπονητής της Villa έχει περάσει το μεγαλύτερο μέρος της ποδοσφαιρικής του καριέρας στους Reds και είναι ένας από τους μεγαλύτερους θρύλους της Λίβερπουλ όλων των εποχών.

Από πρωτάρης μέχρι αρχηγός, ο Τζέραρντ έχει προσφέρει στους ιδιοκτήτες του Άνφιλντ ιδιαίτερες και αξέχαστες στιγμές – ακόμα κι αν υπάρχουν μία ή δύο που θα ήθελε να μπορούσε να σβήσει από τη μνήμη του.

Ο Στίβεν Τζέραρντ επέστρεψε στο Άνφιλντ για πρώτη φορά στην προπονητική του καριέρα με την Άστον Βίλα

Ως παίκτης, η πιστή υποστήριξη του Άνφιλντ μπόρεσε να απολαύσει χρόνια λάμψης του Τζέραρντ

Οι Ευρωπαϊκές Νύχτες στο Μέρσεϊσαϊντ έθεσαν τις βάσεις για θρυλικές εμφανίσεις με την «καλλονή» του Τζέραρντ κόντρα στον Ολυμπιακό, βάζοντας τη Λίβερπουλ στον δρόμο για μια δραματική νίκη στο Champions League.

Αλλά είδε επίσης τις πιο χαμηλές στιγμές της καριέρας του στην ιερή γη των Reds, όπου τελείωσε την καριέρα του χωρίς τίτλο στην Premier League μετά την γκάφα του εναντίον της Chelsea το 2014.

εδώ, Sportsmail Πιάνει μια γεύση από τα ψηλά, τα χαμηλά του Τζέραρντ και μια ιδιαίτερα γλυκόπικρη στιγμή, όλα μπροστά στο πλήθος του Άνφιλντ.

ύψη

Wonder Strike εναντίον Ολυμπιακού, 2004

Καθώς πλησίαζε ο τελευταίος αγώνας της φάσης των ομίλων του Champions League το 2004, η Λίβερπουλ έμεινε πίσω από τον Ολυμπιακό στην τρίτη θέση με τρεις βαθμούς, γνωρίζοντας ότι μια νίκη με δύο γκολ επί των Ελλήνων θα τους εξασφάλιζε την πρόοδο στα νοκ άουτ.

Ήταν 2-1 υπέρ της Λίβερπουλ πριν από τα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά ο αρχηγός των Reds ανέβηκε με υποδειγματικό ηρωικό τρόπο για να πετύχει ένα γκολ της τελευταίας στιγμής και να οδηγήσει την ομάδα του στην επόμενη φάση.

Ο αναπληρωματικός Neil Mellor είχε μαχαιρώσει τη Liverpool μπροστά πριν επιτεθεί στον Gerrard για να συντρίψει ένα πολύ χαμηλό σουτ από μισό βολέ από τα 25 γιάρδες. Η στιγμή αυτή προσέφερε στους θαυμαστές των Reds ένα από τα πιο αξιομνημόνευτα σχόλια καθώς ο Andy Gray έγραψε «Oh my love…what a επιτυχημένος γιος» στη λαογραφία του Anfield.

Το θαυμαστό γκολ του Τζέραρντ θα είναι η καθοριστική στιγμή μιας συναρπαστικής εκστρατείας στο Champions League που είδε τη Λίβερπουλ να θριάμβευσε σε μια περίφημη τελική επιστροφή επί της Μίλαν, που ονομάστηκε «Το θαύμα της Κωνσταντινούπολης».

Χατ-τρικ στο Merseyside Derby, 2012

Το να σκοράρει εναντίον της Έβερτον είναι σημαντικό για κάθε παίκτη της Λίβερπουλ, αλλά το να πάρει χατ-τρικ είναι σε εντελώς διαφορετική κλίμακα – ειδικά όταν κερδίζει 3-0.

Ο Τζέραρντ σημείωσε την 400η εμφάνισή του για τη Λίβερπουλ με τον σωστό τρόπο όταν σημείωσε το πρώτο του χατ-τρικ στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ εδώ και 30 χρόνια για να βοηθήσει την ομάδα του Σερ Κένι Νταλγκλίς να κερδίσει φανταστικά 3-0.

Το πρώτο του γκολ ήρθε στο 34′ όταν σήκωσε την μπάλα στα δίχτυα από την άκρη της περιοχής.

Χτύπησε τη μπάλα στην οροφή του φιλέ στο τέλος του κυπέλλου για να σκοράρει το δεύτερο εννιάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Τζέραρντ ολοκλήρωσε το τρίτο γκολ με ένα από τα τελευταία λακτίσματα του αγώνα, αφού ο Λουίς Σουάρες χτύπησε τη μπάλα στον παίκτη Νο. 8, ο οποίος την έριξε στο τέρμα από 12 γιάρδες.

Ο Τζέραρντ πανηγυρίζει όταν πέτυχε το δεύτερο γκολ του πριν κερδίσει ένα χατ-τρικ στο ντέρμπι του 2012

Νίκη 4-0 επί της Ρεάλ Μαδρίτης, 2009

Η Λίβερπουλ είχε έναν μακροχρόνιο έρωτα με το Champions League και μια μαγική βραδιά στο Μέρσεϊσαϊντ είδε τους Reds να πυροβολούν τέσσερις φορές τους ισπανικούς γίγαντες για να σφραγίσουν μια ακόμη σεζόν.

Οι Reds πέτυχαν τέσσερα γκολ εναντίον μιας άλλης ισπανικής ομάδας, της Μπαρτσελόνα, στον δεύτερο αγώνα του Champions League το 2019, αλλά πέτυχαν ένα παρόμοιο επίτευγμα πριν από 10 χρόνια.

Η ομάδα του Ράφαελ Μπενίτεθ είχε εξασφαλίσει τη νίκη με 1-0 στο Μπερναμπέου προτού συνεχίσει με τη νίκη με 4-0 στο Άνφιλντ για να προκριθεί στα προημιτελικά.

Ο Τζέραρντ ήταν για άλλη μια φορά ο αρχιτέκτονας της εκπληκτικής εμφάνισης καθώς σκόραρε δύο γκολ, συμπεριλαμβανομένου ενός σουτ με μισό βόλεϊ στα τέλη του χρόνου, πέρα ​​από τον ανυπεράσπιστο Ίκερ Κασίγιας.

Το πρώτο γκολ της Λίβερπουλ το 1999

Ο Τζέραρντ ήταν μόλις 19 ετών όταν σημείωσε το πρώτο του γκολ για τη Λίβερπουλ, καθώς η ομάδα του κέρδισε τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ με 4-1.

Ξεκίνησε στη θέση του τραυματία Jimmy Redknapp σε μια ομάδα που διοικούνταν από τον Gerard Houllier και περιλάμβανε τους Michael Owen και Robbie Fowler.

Παίζοντας δίπλα στους μεγάλους της Λίβερπουλ, δεν θα χρειαστεί πολύς χρόνος για να καθιερωθεί ο Τζέραρντ ως θρύλος των Reds.

READ  Αθλητικά νέα σήμερα: τι πρέπει να γνωρίζετε

Ο τότε νεαρός πήρε τη μπάλα στη μέση του κήπου, πέρασε δύο αμυντικούς την Τετάρτη και εξαπέλυσε ένα δυνατό τελείωμα, που θα γίνει το σήμα κατατεθέν της καριέρας του.

Ο Τζέραρντ σημείωσε το πρώτο του γκολ για τη Λίβερπουλ σε ηλικία 19 ετών εναντίον της Σέφιλντ Γουένσντεϊ στο Άνφιλντ.

βυθίσεις

Slide εναντίον Chelsea, 2014

Δυστυχώς, αυτή θα είναι η στιγμή που θα στοιχειώνει τον πρώην αρχηγό της Λίβερπουλ για το υπόλοιπο της ζωής του.

Η Λίβερπουλ πέτυχε τον πρώτο της τίτλο στην Πρέμιερ Λιγκ, καθώς η Τσέλσι υποδέχτηκε τον Ζοσέ Μουρίνιο στο Άνφιλντ στο τέλος της σεζόν 2013-14.

Όμως, ο Τζέραρντ έχασε το πόδι του στη μπάλα στο δικό του μισό και την άφησε να γλιστρήσει από τον Ντέμμπα Μπα, ο οποίος ήταν έτοιμος να χτυπήσει και να σκοράρει.

Η Τσέλσι νικήθηκε με 2-0 εκείνη την ημέρα, επιτρέποντας στη Μάντσεστερ Σίτι να επιστρέψει στην κούρσα του τίτλου. Η Λίβερπουλ είδε την καλύτερη ευκαιρία να σηκώσει το τρόπαιο της Πρέμιερ Λιγκ εδώ και περισσότερα από δύο χρόνια να εξαφανίζεται καθώς η Σίτι συνέχισε να προηγείται με δύο βαθμούς αυτή τη σεζόν.

Το περιστατικό καταδίκασε τον Τζέραρντ να τελειώσει την καριέρα του χωρίς μετάλλιο και παραδέχτηκε ότι πέρυσι σκεφτόταν ακόμα τη «βίαιη, σκληρή» στιγμή της ζωής μου.

Ο αρχηγός των Reds γλίστρησε στην μπάλα επιτρέποντας στον Demba Ba να σκοράρει στη νίκη της Chelsea στο Anfield.

38 δευτερόλεπτα κόκκινο εναντίον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, 2015

Η αντιπαράθεση μεταξύ των παλιών αντιπάλων Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πάντα δημιουργούσε ένταση πάνω-κάτω στην M62.

Αλλά ο βετεράνος παίκτης της Λίβερπουλ μπορεί να άφησε τον εαυτό του να παρασυρθεί πάρα πολύ στον ανταγωνισμό σε αυτήν την περίπτωση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο χάρη σε ένα γκολ του Χουάν Μάτα στο 14ο λεπτό, αλλά ο Μπρένταν Ρότζερς οδήγησε τον Τζέραρντ στο πρώτο ημίχρονο ελπίζοντας να εμπνεύσει την ομάδα του να επιστρέψει.

Είναι ασφαλές να πούμε ότι το πρώην αφεντικό των Reds είδε τις ελπίδες του γρήγορα και πραγματικά να διαψευστούν.

Ο Τζέραρντ ήταν στον αγωνιστικό χώρο για 38 δευτερόλεπτα πριν πάρει εντολές από τον Μάρτιν Άτκινσον να σφραγίσει τον Άντερ Ερέρα.

Η Λίβερπουλ γνώρισε τελικά την ήττα με 2-1 από τη Γιουνάιτεντ στο Άνφιλντ.

Δύο σφυρίγματα σε ένα λεπτό κόντρα στην Έβερτον, 2006

Το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ είναι ένα αμφιλεγόμενο γεγονός και έχει βγάλει 22 κόκκινες κάρτες όλα αυτά τα χρόνια, περισσότερες από οποιοδήποτε παιχνίδι στην Πρέμιερ Λιγκ.

Και ο Gerrard δεν αποτελεί εξαίρεση, έχοντας συνεισφέρει το μερίδιο του.

Όταν αντιμετώπισε τους Red and Blue στο Anfield τον Μάρτιο του 2006, ο Gerrard διατάχθηκε να περπατήσει μόλις 18 λεπτά στον αγώνα.

Η εκδίωξη ήταν το αποτέλεσμα κίτρινων φλόγων που έβγαιναν γρήγορα σε απόσταση ενός λεπτού η μία από την άλλη. Ο Τζέραρντ πήρε την πρώτη του κράτηση επειδή έδιωξε την μπάλα πριν από μια αδύναμη αναμέτρηση με τον Κέβιν Κιλμπάν.

Η Λίβερπουλ κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη με 3-1 επί της γειτονικής της αντίπαλης, αλλά μπορεί να μην ήταν αρκετό για να σώσει τον Τζέραρντ από την οργή του θυμωμένου Ράφα Μπενίτεθ, ο οποίος στάθηκε στη γραμμή του δρόμου καθώς κατευθυνόταν προς το τούνελ.

Ο αριθμός 8 έγινε κίτρινος μέσα σε ένα λεπτό για να αποβληθεί στο ντέρμπι του Merseyside του 2006

Το Petersuite

“πάμε ξανά”

Ο Στίβεν Τζέραρντ ήταν η επιτομή του αρχηγού της Λίβερπουλ και δεν χρειάζεται να κοιτάξετε περισσότερο από τις φωνές του μετά τη δραματική νίκη των Reds με 3-2 επί της Μάντσεστερ Σίτι το 2014.

Αυτό έχει φύγει. Πηγαίνουμε στο Νόριτς, ακριβώς το ίδιο, ξαναπάμε. Ελα εδώ!’ Οι τηλεθεατές σε όλο τον κόσμο άκουσαν αυτές τις λέξεις και γρήγορα χάραξαν τη μικρή τους θέση στη λαογραφία του Άνφιλντ.

Το «πάμε ξανά» έγινε γρήγορα το μάντρα των οπαδών των Reds, καθώς η Liverpool φαίνεται να γυρίζει σπίτι μετά από τέσσερις αγώνες κατευθείαν για τον πρώτο της τίτλο στην Premier League.

Η φράση έχει τώρα μια γλυκόπικρη πινελιά στις μνήμες των οπαδών του Άνφιλντ, καθώς η Λίβερπουλ είδε τις ελπίδες της για τον τίτλο να χάνονται μετά την γκάφα του Τζέραρντ εναντίον της Τσέλσι μόλις δύο παιχνίδια αργότερα.

Αλλά αυτή τη στιγμή θα θυμάται πάντα το πάθος ενός από τους πιο πιστούς υπηρέτες του Άνφιλντ, καθώς ο Τζέραρντ συγκέντρωσε την ομάδα του σε ένα ράλι μπροστά από το κύπελλο μετά τη νίκη.