Μασσαλία – Ολυμπιακός 2-1: Εκτέλεση από εννέα μέτρα

Δεν είναι πιθανή περισσότερη αποτυχία. Ένας Ολυμπιακός γεμάτος αυτοπεποίθηση, το σωστό σχέδιο, καλές επιλογές και ρυθμιστή κάμερας και σκόρερ, έφερε τον αγώνα που ήθελε στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας 1-0 στο αποδυτήριο, χάρη στο γκολ του Μάντυ στο 33ο λεπτό.

Διαφήμιση

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, δύο πέναλτι υπέρ των οικοδεσποτών που δεν είδαν τον διαιτητή, αλλά όπως επεσήμανε ο VAR και ο Page έδειξαν ίσο αριθμό γκολ από τη λευκή μπάλα, οι οικοδεσπότες σταμάτησαν το παιχνίδι και σημείωσαν την πρώτη νίκη του αγώνα 2-. 1, Καταγραφή του Πειραιά στην τρίτη θέση στα στάδια της ομάδας. Το αποτέλεσμα είναι εντελώς παράλογο με βάση την εικόνα του αγώνα, αλλά οι λεπτομέρειες και η τύχη δεν επιστρέφουν στην πλευρά των Ελλήνων πρωταθλητών.

Τα σημεία που καθόρισαν την ανάπτυξη του είδους ήταν:

1. Με το VROUSAI BASIC

Ο Point Martins το είπε και το έκανε. Παραδέχθηκε σε συνέντευξη Τύπου ότι πίστευε στον Mario Brusa, και μια μέρα αργότερα τον “καρφώθηκε” στη γραμμή εκκίνησης αντί του Masura, θέλοντας να χρησιμοποιήσει τον ενθουσιασμό, τη φρεσκάδα, τη δύναμή του, αλλά με τη μορφή “ένα προς ένα”. Πολλή ποιότητα, κορυφαίες φιγούρες, αλλά όχι μεγάλη ταχύτητα. Ο 22χρονος πτέρυγας ξεκίνησε το παιχνίδι με νίκη 4-4-1-1 επί του Fortounis στην αριστερή πλευρά πίσω από τον El Arabi στα αριστερά, ενώ η Camara έκλεισε την περιοχή στη δεξιά πλευρά στην επίθεση. Ωστόσο, ο Mandy έγειρε προς τα μέσα καθώς οι δύο παίκτες εναλλάσσονταν συχνά σε αυτήν την πλευρά καθώς η Ford βγήκε στα δεξιά. Ταυτόχρονα, ο Villa Boas επέλεξε ένα “καθαρό” 4-3-3, με τα καλύτερα του όπλα στο επιθετικό τρίο, Dowan, Page και Benedetto.

Προσεκτικά μετά τα πρώτα 10 λεπτά, οι “κόκκινοι και λευκοί” που έπαιξαν χθες με την μπλε (απόμακρη) εμφάνισή τους, όχι μόνο έκοψαν τον αέρα της γηπεδούχου ομάδας, αλλά και πίεσαν για πρώτη φορά με αιτήματα στην επίθεση, τους ανήσυχους Μάντας ακόμη και απουσία του Άραβας ηγέτη.

READ  Εγγυημένη προστασία των ζώων στο Torre del Greco: Paola Coppola

Σε αντίθεση με τον προηγούμενο αγώνα με την Μάντσεστερ Σίτι, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια υπόθεση επίθεσης. Χτύπησαν την μπάλα μερικές φορές στον μαροκινό επιθετικό, ο οποίος ήταν ένας πυλώνας για να χτίσει τις επιθέσεις παρά το ότι είχε λάθος επιλογές κάποια στιγμή, ενώ ήταν πολύ δραστήριος.

2. Προειδοποίηση και καμπύλη

Ο αγώνας προχώρησε με πιο αργό ρυθμό καθώς και οι δύο ομάδες επικεντρώθηκαν πιο πίσω. Δεν είναι υπερβολή να πούμε, ωστόσο, ότι μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ήταν πιο ενεργός στην επίθεση από τους γηπεδούχους. Οι παίκτες της Μασσαλίας με αρκετά περάσματα προσπάθησαν να φτάσουν στην περιοχή Cha με ασφάλεια, αλλά χωρίς να τονίσουν τον Πορτογάλο τερματοφύλακα. Σε αντίθεση με τους προηγούμενους αγώνες, η παρουσία του Fortune στο line-up αποδείχθηκε επιρροή σε ολόκληρο το παιχνίδι της ομάδας, όπως ο κ. Ο 7 ρώτησε και πήρε και κράτησε την μπάλα, δίνοντας ανάσα και μετρητή για την επίθεση.

Η πρώτη επίσκεψη της γαλλικής ομάδας στο σπίτι του Τσάβες ήταν ένα μέρος όπου η μπάλα κατέληξε στην περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα, σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Πουχαλάκης έτρωγε όμορφα καθώς ο Fortuneis κινήθηκε προς τα αριστερά, αλλά η βοήθεια του Άραβου μειώθηκε την τελευταία στιγμή. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα, ο Mandy ήξερε τη Madanta να πάει 0-1 (33 ‘) αφού προσποιήθηκε ότι πυροβόλησε από τα αριστερά, μετά από έναν υπέροχο συνδυασμό Fortuni, Vrusoy και ασίστ στον Καμάρα. Ένα ολυμπιακό κομψό, καλά ανεπτυγμένο στάδιο έφερε το παιχνίδι στο επιθυμητό μέρος με μυαλό και αρμονία. Δύο προσπάθειες στο φούρνο, μία στον ιστό σε κρίσιμο χρονικό σημείο.

3. Επιλεξιμότητα από τώρα και στο εξής

Οι παίκτες του Martins έκαναν τέλεια το πρώτο ημίχρονο, ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό με τις σωστές επικαλύψεις, την άψογη αλλαγή και τη σωστή πίεση. Δεν εκφοβίστηκαν ιδιαίτερα, μπλόκαραν τα ατού των φιλοξενούμενων, εκμεταλλεύτηκαν τις στιγμές τους, έφτασαν στο στόχο που ήθελαν να εκπλήξουν, σύμφωνα με την εντολή του προπονητή, όπως διαβάσατε στο SPORT24 σήμερα το πρωί.

READ  Μήτος - ελληνικό κείμενο

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, προκειμένου να αναπνεύσει νέα ζωή στη σειρά επιθετικών, η Villa Boaz έκανε την πρώτη σωστή κίνηση με τον Germain για να αντικαταστήσει τον Benedetto. Με την προσπάθεια του Dowan και τη συμβολή του VAR, η Luck έπεσε πίσω στον Ολυμπιακό στο 51ο λεπτό, με ένα πέναλτι από τον Ισπανό διαιτητή Mantano Ciss στο 54ο λεπτό για να δώσει στη Σελίδα 1-1.

Μια φάση που δεν υπάρχει πουθενά. Με την ισοπαλία, έγινε μια δεύτερη αλλαγή από τους οικοδεσπότες με τον Sanson να αντικαθιστά τους Kusans. Χωρίς υπερβολή, ο Marcey πέτυχε το στόχο χωρίς να κάνει κάτι σημαντικό στο γήπεδο, ωστόσο, σε αυτό το επίπεδο όλα είναι απλά λεπτομέρειες …

4. και μια δεύτερη ποινή μέσω VAR

Ο στόχος της Μασσαλίας δεν σταμάτησε «κόκκινο και λευκό». Αντίθετα, τους έκανε πιο πεισματάρης, κάτι που ήταν φανερό από την επιθυμία τους να επιτύχουν το δεύτερο στόχο. Ο Vrozai και ο Fordouni ήταν τόσο χαρούμενοι, που οι σύντροφοι ήταν παντοδύναμοι και οι δύο αμυντικοί μεσαίοι εργάστηκαν μαζί με τα μάτια τους κλειστά που ο Ολυμπιακός πιέστηκε καλύτερα, έπαιξε το παιχνίδι του, βγήκε μπροστά και δεν στάθηκε σε ένα από τα ρεκόρ ενός σημείου.

Ωστόσο, η τύχη είχε άλλα κίνητρα, και ως αποτέλεσμα, στο 73ο λεπτό, δόθηκε δεύτερη ποινή στον Ραφινία, ο οποίος κοίταξε έξω από την περιοχή με γυμνό μάτι, ενώ στο έγκλημα φάνηκε να προσπαθεί να προστατεύσει το πρόσωπό του. Παρά το ότι ήταν στο περιθώριο και 2-1 στην εκτέλεση, ο Cha κατάφερε να αγγίξει την μπάλα. Χωρίς να δείξει κάτι ιδιαίτερο, με δύο πέναλτι που επισημάνθηκαν από τη Μασσαλία και τον VAR στο γήπεδο, ανέβηκαν πάνω-κάτω.

READ  Η Ελλάδα καταγράφει περιπτώσεις χαμηλού ιού κορώνας κατά την προετοιμασία για διαβατήρια εμβολίων

Από την άλλη πλευρά, στο δεύτερο ημίχρονο κατέστη σαφές ότι η εικόνα της ομάδας της Μαρτινίκα στο Puntarenas δεν ήταν η ίδια με την πρώτη, με αποτέλεσμα να ήταν δύσκολο να πιστέψουμε ότι οι οικοδεσπότες θα πέσουν από τον Πύργο του Άιφελ και θα βρουν ένα πορτοφόλι για να κερδίσουν. Στο 93ο λεπτό ο Sisal έχασε μια μεγάλη ευκαιρία, κόπηκε από τον Alvaro την τελευταία στιγμή και αγωνίστηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό για έναν Ολυμπιακό, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο 2-2.

Στάδιο: Velontrome

Τον Μάρτιο: Mandata, Sakai, Saletta-Jar, Alvaro, Amavi, Rongier (85 ‘gauge), Camara, Cusans (56’ Sanson), Dovan (90 ‘+ 5’ AK), Benedetto (46 ‘Germain), Paget.

ολυμπιακός: ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ.

Σκορ: 55 ‘στυλό, 75’ στυλό. Προϋπολογισμός – Κάμερα 33 ‘

Κίτρινος: 59 ‘Solebas, 62’ Kamara

Διαιτητής: Jesus Hill Montano (Ισπανία)