Μεντβέντεφ και Τσιτσιπάς προκρίνονται στον τέταρτο γύρο

Ο δεύτερος ντανιίλ Μεντβέντεφ επικράτησε του Σέρβου Μιόμιρ Κεκμάνοβιτς με 6-2, 6-4, 6-2 σε λιγότερο από δύο ώρες για να προκριθεί στον τέταρτο γύρο του Γαλλικού Όπεν.

Ο Μεντβέντεφ απαντά στο Στάδιο Σούζαν Λένγκλιν την έβδομη μέρα του Ρολάν Γκαρός.
εικόνα:

Ο πρωταθλητής του US Open, ο οποίος έφτασε στους προημιτελικούς του Ρολάν Γκαρός πέρυσι μετά από τέσσερις διαδοχικές αποχωρήσεις στον πρώτο γύρο, έπαιξε σχεδόν άψογα σερβίς ματς σε όλη τη διάρκεια για να δώσει στον αντίπαλό του, που βρίσκεται στην 31η θέση στον κόσμο, μια πραγματική βολή.

Ο Μεντβέντεφ έφτασε στο Γαλλικό Όπεν έχοντας μόνο έναν αγώνα χωμάτινου γηπέδου κάτω από τη ζώνη του, αφού υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση για αποκατάσταση κήλης τον Απρίλιο, αλλά δεν εμφανίστηκε μπροστά στον Κικμάνοβιτς, ο οποίος προσπάθησε να αντεπιτεθεί αλλά έσπασε ξανά με 2-2 μετά από ένα φάουλ. Μακριά περπάτημα και μακρόσυρτο μπακχάντ.

Την επόμενη φορά θα παίξει με τον πρώην πρωταθλητή της Κροατίας Marin Cilic στο US Open.

Ο τέταρτος Έλληνας Στέφανος Τσιτσιπάς συνέτριψε τον Σουηδό Mikael Ymir με 6-2, 6-2, 6-1 σε έναν ανισόρροπο αγώνα και προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο.

Ο Τσιτσιπάς θα συναντήσει τον Δανό Χόλγκερ Ρον για μια θέση στα προημιτελικά.

Η κορυφαία Iga Swiatek αντιμετώπισε ένα πρόβλημα όταν κέρδισε την Danka Kovinic από το Μαυροβούνιο με 6-3 7-5 για να φτάσει στον τέταρτο γύρο και να διευρύνει το σερί νικών της σε 31 αγώνες.

Η Πολωνή, αήττητη από τον περασμένο Φεβρουάριο, κέρδισε τα 46 από τα 47 τελευταία της σετ αφού κατέκτησε τους τίτλους της στο χωμάτινο γήπεδο στη Στουτγάρδη και τη Ρώμη.

READ  Το ακίνητο του Νότιγχαμ Φόρεστ χαιρετίζει τους «καλύτερους οπαδούς της Αγγλίας» με τα περισσότερα πλήθη στα τουρνουά

Ο πρωταθλητής του 2020 επιδιώκει να γίνει ο τέταρτος παίκτης από το 2000 που σηκώνει το Κύπελλο Susan Lenglin πολλές φορές μετά τον Justin Henin, τη Serena Williams και τη Maria Sharapova.

Η 20χρονη έχει κάνει το μεγαλύτερο αήττητο σερί στο γύρο γυναικών από το σερί 34 νικών της Serena Williams το 2013.