Μπαρτσελόνα-Γιουβέντους 0-3 – Ποδόσφαιρο – Champions League

Αυτό είναι το ντέρμπι με το φόντο του πρώτου στο 7ο γκρουπ του Champions League. Κατ ‘αρχήν τουλάχιστον… γιατί στην πράξη, η Γιουβέντους βάδισε στο “Camp Nou”, νικώντας τη Μπαρτσελόνα 3-0 6-0 για να πάρει την πρώτη θέση, νικώντας ο ένας τον άλλον με 15 πόντους.

Στον αγώνα του Κριστιάνο Ρονάλντο με τον Lionel Messi, ο νικητής ήταν ο Πορτογάλος, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ με πέναλτι (η McKennie σημείωσε στο μεταξύ). Η Αργεντινή είχε αρκετές τελικές προσπάθειες (οι περισσότερες από τις οποίες ήταν στο στόχο), αλλά ηττήθηκαν από τον Gianluigi Buffon.

Ο Ντιναμό Κίεβο πήρε την τρίτη θέση στο Europa League στο εισιτήριο, νικώντας τον Φέρενς Βάρος 1-0 στον δικό του «τελικό» αγώνα για να φτάσει 4 πόντους, αφήνοντας τον αντίπαλό του στην 1η θέση. Ο Πόποφ κέρδισε τον αγώνα.

Μπαρτσελόνα-Γιουβέντους 0-3

Η Γιουβέντους μπήκε στο παιχνίδι καλά και απείλησε για πρώτη φορά στο 8ο λεπτό με ένα σουτ από τον Ρονάλντο, το οποίο αποκλείστηκε εύκολα από τον Ντερ Στεγκέν. Στο 13ο λεπτό, το “Bianconeri” κέρδισε πέναλτι αφού ο Arazo είχε νικήσει τον Πορτογάλο, ο οποίος ο ίδιος προχώρησε με προβάδισμα 1-0 με κρύα εκτέλεση. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του “CR7” στο Camp Nou στο Champions League. Επτά λεπτά αργότερα, οι θεατές κάλυψαν τη μπάλα και τον Μακ Κίννεϊ με βόλεϊ μετά το σταυρό του Quadrato, “κρεμώντας” τον Der Stegen, κάνοντας το 2-0.

Η Μπαρτσελόνα, που φάνηκε να είναι υπνωτισμένη, άλλαξε το τσιπ μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά και απείλησε τον Μέσι με ένα σουτ από έξω από την περιοχή για πρώτη φορά στο 22ο λεπτό, το οποίο μεταφέρθηκε σε κόρνερ από τον Μπάφον. Το απόγευμα ήταν ξεχωριστό για τον 43χρονο Ιταλό τερματοφύλακα, ο οποίος “έγραψε” την 124η εμφάνισή του στο τουρνουά και τερμάτισε 10ος στη λίστα των Paul Scholes και Karim Benzema. Ο Μέσι, μετά την ένταξή του στην Άλμπα, απείλησε στο 36ο λεπτό, αλλά για δεύτερη φορά ο Μπάφον ήταν σε τέλεια φόρμα. Η πίεση στο “Plugrana” αυξήθηκε, στα 43, μετά από ένα touchdown από τον Griezmann, το Test cross-shot, όταν η μπάλα βγήκε, του έδωσε μια άλλη καλή στιγμή.

READ  Ιός κορώνας: 2917 νέες περιπτώσεις στην Ελλάδα - 29 θάνατοι σε 24 ώρες - Υγεία

Καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουβέντους έφτασε στο πρώτο σκορ. Ο Langley βρήκε τη μπάλα με το χέρι του μέσα στην περιοχή και, αφού χρησιμοποίησε το VAR, απονεμήθηκε πέναλτι στο 52ο λεπτό. Ο Ρονάλντο σκόραρε ξανά και προχώρησε 3-0. Έξι λεπτά αργότερα, η Μπαρτσελόνα έφτασε κοντά στο σκόρερ με τον Γκρίζμαν, αλλά η μπάλα αναπήδησε από το δοκάρι. Με την πάροδο του χρόνου, οι οικοδεσπότες πιέστηκαν όλο και πιο σκληρά, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν μια κλασική ευκαιρία. Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν μηδενική και προσπάθησε να σκοράρει ένα τέταρτο γκολ εναντίον μερικών αντιπάλων.

Στο 73ο λεπτό, η Μπαρτσελόνα κέρδισε ένα πέναλτι για να νικήσει τον Γκριέζμαν, αλλά μετά τη χρήση του VAR, το αποτέλεσμα ακυρώθηκε καθώς ο Γάλλος ήταν σε οφσάιντ. Ένα παρόμοιο πράγμα συνέβη στο 75ο λεπτό, όταν η Γιουβέντους σκόραρε με μπόνους, το οποίο εμφανίστηκε όταν πήρε το προβάδισμα. Το “Plugrana” συνέχισε να πιέζεται και στη δεκαετία του ’90 ο Μέσι ηττήθηκε ξανά από τον Μέσι. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και η Γιουβέντους γιορτάζοντας μια μεγάλη νίκη. Αυτή είναι η πρώτη ήττα εντός έδρας από τη Μπαρτσελόνα στο ομαδικό στάδιο του τουρνουά από το 2008!

Ντιναμό Κίεβο-Φερεντσάρος 1-0

Ο Ferenc Varos προσπάθησε να εκπλήξει τον αντίπαλό του, αλλά έχασε την ευκαιρία με τον Lowrensic στο 4. Ο Ντιναμό Κίεβο έδωσε στους Ούγγρους χώρο, ήθελε να είναι αμυντικός και ελπίζει ότι θα δοθούν ευκαιρίες για αντεπιθέσεις. Σε τελική ανάλυση, οι Ουκρανοί ήταν σε ισορροπία χωρίς σκορ, για να τερματίσουν στην 3η θέση. Οι θεατές είχαν στην κατοχή τους το 60% της μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να την μετατρέψουν σε γκολ.

READ  Το "Τρίτο Βράδυ" στο Διαδίκτυο: Καβοκιγιάνη, Κίτσου, Τηλεπικοινωνίες Μαρκουλάκης - Πώς Συνδέουμε | Πολιτισμός

Ακόμα και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Δεδομένου ότι ήθελαν μόνο την επιτυχία, το Dynamo Kiev περιμένει τους Ferencquars να αναλάβουν μεγάλους κινδύνους για να επιτύχουν τον στόχο που έψαχναν. Και οι Ούγγροι μπορεί να ήταν πιο επικίνδυνοι, αλλά ήταν οι Ουκρανοί που άνοιξαν το σκορ. Στα 60, ο Πόποφ πήρε τη βοήθεια της Ντε Πένα και έφτασε στο 1-0. Την τελευταία μισή ώρα, οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να ρίξουν, αλλά ο Ντιναμό Κίεβο έκανε τη σωστή διοίκηση υπέρ του σκορ και κέρδισε εύκολα.