Μπαρτσελόνα Όπεν: Ο Ραφαέλ Νάνταλ νίκησε τον Πάμπλο Καρρένο Μπάστα για να φτάσει στον τελικό 12

Ο Nadal κέρδισε 65 αγώνες στο Μπαρτσελόνα, χάνοντας μόνο τέσσερις

Ο Rafael Nadal νίκησε τον Ισπανό συμπατριώτη του Pablo Carreno Busta 6-3 6-2 για να φτάσει στον τελικό Νο 12 του Barcelona Open

Η νίκη φιλοξενεί έναν δεύτερο αγώνα με τον παγκόσμιο νούμερο πέντε της Ελλάδας Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος επέστρεψε από δύο σετ για να χτυπήσει τον Ναντάλ στους προημιτελικούς του Australian Open τον Φεβρουάριο.

Ο παγκόσμιος νούμερο τρία Nadal, 34 ετών, έχει κερδίσει και τους 11 προηγούμενους τελικούς και έχει χάσει μόνο τέσσερις αγώνες στη Βαρκελώνη.

Ο Τσιτσιπάς, 22 ετών, νίκησε τον Ιταλό Γιάνικ Σέννερ, 19, 6-3, 6-3 για να φτάσει στον τελικό.

Ο Nadal νίκησε τον Τσιτσιπά στον τελικό του 2018, χάνοντας μόνο τρία παιχνίδια, παρά τη νίκη του Έλληνα πάνω του στον πηλό στους ημιτελικούς στη Μαδρίτη το 2019.

“Θα προσπαθήσω να αναπληρώσω τον εαυτό μου από την τελευταία φορά”, δήλωσε ο Τσιτσιπάς, ο οποίος κέρδισε το πρώτο του τουρνουά 1000 Masters στο Μόντε Κάρλο την περασμένη εβδομάδα.

Χρειάστηκε μόνο 90 ​​λεπτά από τον Nadal για να νικήσει τον 29χρονο συμπαίκτη του στο Davis Cup, Carreno Busta.

“Αύριο θα είναι πολύ δύσκολο. Ο Στέφανος πιθανότατα παίζει καλύτερα από ποτέ”, είπε ο Nadal.

“Δεν έχασε ένα σετ στο Μόντε Κάρλο και εδώ, οπότε θα είναι ο ισχυρότερος αντίπαλος.”

Ξαφνική ήττα από τον Τζόκοβιτς

Ο νούμερο ένα παγκόσμιος Νοβάκ Τζόκοβιτς υπέστη αιφνιδιαστική ήττα στο Σερβικό Όπεν εντός έδρας, όπου έχασε από τον Ρώσο Άσλαν Καράτσεφ στους ημιτελικούς.

Την προηγούμενη εβδομάδα, Ο Βρετανός νούμερο ένα Dan Evans Ο Τζόκοβιτς, 33 ετών, εκδιώχθηκε από το Μόντε Κάρλο Μάστερ στον Γύρο των 16.

Το Σάββατο, ο παγκόσμιος αριθμός 28 Karatsev έσωσε 23 πόντους από 28 για ένα σπάσιμο, νικώντας τον Τζόκοβιτς 7-5, 4-6, 6-4 στο Βελιγράδι.

Ο 27χρονος θα συναντήσει τον Ματτέο Μπεριτίνι στον τελικό την Κυριακή στο Κέντρο Τένις Τζόκοβιτς στο Βελιγράδι, αφού ο Ιταλός νίκησε τον Ιαπωνό Ντάνιελ Τάρο 6-1, 6-7 (5-7), 6-0.

“Καπέλα στον Καράτσεφ, ήταν τολμηρός και άξιζε να κερδίσει”, δήλωσε ο Τζόκοβιτς.

“Δεν είμαι ευχαριστημένος με την απόδοσή μου, είχα έναν αγώνα, αλλά έκανε καταπληκτικά σουτ κάθε φορά που χρειαζόμουν.”

Ώρα πάρτι για το πάρτι μου

Η νούμερο ένα παγκόσμια Ashley Barty θριάμβευσε στα 25α γενέθλιά της, νικώντας την Elena Svitolina και φτάνοντας στον τελικό του Open Stuttgart.

Ο Αυστραλός προήλθε από μια ομάδα αργά στο πρωτάθλημα γηπέδων αργίλου, με μια νίκη 4-6 7-6 (7-5) 6-2 επί του τέταρτου σπόρου 26 ετών της Ουκρανίας.

Ο πέμπτος σπόρος Αρένα Σαμπαλένκα θα συναντηθεί στον τελικό την Κυριακή αφού η Λευκορωσία αργότερα νίκησε τον πρώην παγκόσμιο νούμερο ένα Simona Halep 6-3 6-2.

“Μου αρέσει να παίζω τένις και μου αρέσει να αγωνίζομαι, οπότε το να κάνω τα γενέθλιά μου είναι ακόμη πιο ξεχωριστό”, δήλωσε ο Μπαρτί, ο οποίος κέρδισε στη Μελβούρνη και το Μαϊάμι φέτος.