Νέα από το Indian Wells: Χατ-τρικ του Andrey Rublev, ενώ υπερασπιζόταν την πρωταθλήτρια γυναικών

Ο Ρώσος μπήκε στη διοργάνωση μετά από συνεχόμενες νίκες στα τουρνουά της Μασσαλίας και του Ντουμπάι. Τώρα έχει την ευκαιρία να κερδίσει τον τρίτο σερί τίτλο του.

Ο 24χρονος κέρδισε τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 7-5 6-2 για να προηγηθεί από την αρχή μέχρι το τέλος και σπάνια έδειξε πρόβλημα. Ο Ρούμπλεφ ήταν ιδιαίτερα θανατηφόρος με το πρώτο του σερβίς, έχοντας κερδίσει το 81% αυτών των βολών.

Μετά τον αγώνα, ο ημιτελικός Indian Wells είπε: “(Αισθάνομαι καλά εδώ. Παίζω καλό τένις. Ειδικά σήμερα, θα δούμε τι θα γίνει.”

«Το πιο σημαντικό πράγμα είναι να διατηρήσουμε αυτή τη διάθεση ειδικά εκτός γηπέδου, μετά από αυτό το τουρνουά, να διατηρήσουμε αυτή τη διάθεση μέσα στην προπόνηση, απλώς για να είμαστε πιο συνεπείς σε όλη τη σεζόν και θα δούμε τι θα γίνει».

Ο Ρούμπλεφ θα αντιμετωπίσει πλέον τον Τέιλορ Φριτς για μια θέση στον τελικό. Ο Αμερικανός παίκτης χρειάστηκε τρία σετ και λίγο λιγότερο από δύο ώρες για να κερδίσει τον Κροάτη Μιόμιρ Κικμάνοβιτς

Ο Φριτς πήρε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ, πριν ο Κικμάνοβιτς ισοφαρίσει με 6-3 στο δεύτερο σετ.

Ωστόσο, ο Αμερικανός κυριάρχησε στο τρίτο, εξασφαλίζοντας τελικά τη νίκη με 7-6, 3-6, 6-1.

Στην κλήρωση των γυναικών, η υπερασπιστή της πρωταθλήτριας Paula Padusa από την Ισπανία νικήθηκε με 6-2 4-6 6-1 από την Ελληνίδα πέμπτη Μαρία Σκάρη.

Η 26χρονη θα αντιμετωπίσει την Iga Swatik στον τελικό, αφού νίκησε την πολεμική Simona Halep σε ίσια σετ.

Διαβάστε περισσότερα: Η Emma Raducano προετοιμάζεται για το πρώτο της Billie Jean King Cup κόντρα στην Τσεχία

READ  Αλόα Αθλέτικ 1-2 Σέλτικ: Γιακομάκης και Αμπάντα ξεπερνούν τους γηπεδούχους της πρώτης ομάδας