Ο Γαβαλάς της Ελλάδας έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ. Κέρδισε χρυσό 100 μέτρων στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Ο Θανάσης Καβάλας, τρέχοντας με τη βοήθεια του οραματιστή συμπαίκτη του Σόντριζ Καραγάνης, έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Πίστωση: Twitter / Γιώργος Μαυρόδας

Ο Έλληνας αθλητής Τανάσης Καβάλας κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 100 μέτρων σπριντ στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο την Πέμπτη.

Ο 22χρονος αθλητής, μαζί με τον συμπαίκτη του στην όραση Σοντρίζ Καραγάνης, κέρδισαν την κατηγορία Τ11 με 10,82 πόντους, βελτιώνοντας το παγκόσμιο ρεκόρ που έθεσαν στα προκριματικά την Τετάρτη σε 10,88.

Ο Γάλλος Timothy Adolf κέρδισε 10,90 αργυρά και ο Κινέζος Dongdong D κέρδισε 11,03 χάλκινο.

Σε πρόσφατη συνέντευξη που δημοσιεύτηκε στις Ιστοσελίδα της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής, Ο οποίος κατέχει επίσης το ευρωπαϊκό ρεκόρ σε απόσταση, εξέφρασε την ελπίδα ότι θα επέστρεφε στο σπίτι του με μετάλλιο.

Σύντροφος Αθανάσιος Καβάλας

Ο Καβέλας, που ήταν τυφλός στα 10 του, άρχισε να τρέχει στα 15 του. Είπε ότι ήταν σημαντικό να τρέξει κοντά στον σύντροφο και φίλο του Καραγάνη.

“Χρειάζεστε έναν συνεργάτη στους αγώνες όπου μπορείτε να εργαστείτε σε πλήρη αρμονία. Στην πραγματικότητα, ο σύντροφός σας θα πρέπει να έχει καλύτερες επιδόσεις από εσάς, ώστε να μην σας καθυστερήσει στον αγώνα. Χρειάζεστε καλύτερο συντονισμό για να κινηθείτε σαν ένα μόνο σώμα. Η κίνηση τα χέρια και τα πόδια πρέπει να είναι πλήρως συντονισμένα. Απαιτείται εκπαίδευση », δήλωσε ο Έλληνας χρυσός μεταλλιος στις αρχές Αυγούστου.

Ταν το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, ανεβάζοντας τη χώρα σε συνολικά οκτώ. Οι Έλληνες αθλητές έχουν κατακτήσει δύο ασημένια και πέντε χάλκινα μετάλλια.

READ  Η 40χρονη συμμετοχή της Ελλάδας στο ευρωπαϊκό έργο: Μελλοντικές προκλήσεις και προοπτικές

Μετάλλια για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Την Τετάρτη η Ελλάδα πρόσθεσε ένα ακόμη μετάλλιο στον απολογισμό της Παραολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο Ο Γρηγόριος Πολυχρονίδης κέρδισε το ασήμι στον Ποσειδώνα, το πιο ακριβές παιχνίδι μπάλας, που μοιάζει με πόζα και σχετίζεται με κύπελλα και ρόπαλα. Το άθλημα διεξάγεται σε τοπικό, εθνικό και διεθνές επίπεδο από αθλητές με σοβαρές σωματικές αναπηρίες.

Την Τρίτη, ο Ευστράδιος Νικολίτης, εκπροσωπώντας την Ελλάδα, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σφαίρα.

Τα πρώτα μετάλλια για την Ελλάδα κατακτήθηκαν την πρώτη ολόκληρη ημέρα των Παραολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο στις 25 Αυγούστου.

Την επόμενη μέρα, ο Έλληνας powerlifter Δημήτριος Πακοκρήστος κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην ανδρική άρση ανδρών 54 κιλών στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας κολυμβητής Αντώνιος Σαμπαδάκης κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. Πατήματος SB4 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο την Κυριακή, ενώ ο Αθανάσιος Κωνσταντίνης κέρδισε το αργυρό στο αγώνισμα των ανδρών στο Σάββατο.

Οι Θερινοί Παραολυμπιακοί Αγώνες 2020 ξεκίνησαν στις 24 Αυγούστου 2021 με την τελετή έναρξης στο Τόκιο.

Συνολικά 4.400 αθλητές από όλο τον κόσμο, εκ των οποίων 46 από την Ελλάδα, συμμετέχουν σε 22 αθλήματα.