Ο Γιώργος Πλίτης κέρδισε το χρυσό για την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης

Ο Γεώργιος πανηγυρίζει το χρυσό μετάλλιο του Πλίτη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Credit: Instagram / Γεώργιος Πηλίδης

Ο Γιώργος Πλίτης της Ελλάδας κέρδισε το χρυσό για την Ελλάδα την Κυριακή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης κάτω των 23 ετών στη Σερβία.

Στην κατηγορία των 65 κιλών νίκησε με 4-3 τον Ιμπραήμ Αμπντουρακμάνοφ από τη Ρωσία και κατέκτησε το χρυσό. Ο Giratin Pyramov από το Αζερμπαϊτζάν και ο Kavit Agar από την Τουρκία κέρδισαν χάλκινα μετάλλια.

«Επιτέλους, ξύπνησα για να γίνω παγκόσμιος πρωταθλητής!» Έγραψε στο Instagram την επομένη της επιτυχίας του. Ο 21χρονος πρόσθεσε

Ο Πλίτης γεννήθηκε στην Αθήνα στις 21 Ιανουαρίου 2000 και έχει κατακτήσει 8 μετάλλια σε Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων, χωρίς ωστόσο να ηττηθεί από έναν άλλο παλαιστή ελεύθερου στυλ.

Ο Πλίτης είναι περήφανος Πόντιος

Είναι ποντιακής καταγωγής και είναι περήφανος για αυτό. Μίλησε πρόσφατα Σημεία ειδήσεων Μίλησε για την περηφάνια του. Σήκωσε την ποντιακή σημαία, αναπολώντας το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2016.

«Δέχτηκα κριτική για αυτό. Υπήρχαν σχεδόν οκτώ χιλιάδες σχόλια για αυτό που έκανα. Οι μισοί ήταν θετικοί, οι υπόλοιποι σημαντικοί. Μπορεί να μην είπα ακριβώς αυτό, αλλά σήκωσα την ποντιακή σημαία στους ώμους μου και μετά στάθηκα περήφανα κάτω από τη γαλανόλευκη στη σκηνή. Με αυτόν τον τρόπο ήθελα να δηλώσω ότι η καρδιά μου χτυπά για αυτά τα δύο ιερά σύμβολα», είπε στο Pondos News.

Η πάλη είναι ένα δημοφιλές άθλημα στην αρχαία και σύγχρονη Ελλάδα

Η πάλη ήταν ένα πολύ δημοφιλές οργανωμένο άθλημα στην αρχαία Ελλάδα. Ένας πόντος κερδίζεται όταν ένας παίκτης αγγίζει το έδαφος με την πλάτη, το ισχίο ή τον ώμο του ή παραδέχεται την ήττα λόγω υποταγής ή εκτίναξης από την περιοχή πάλης. Έπρεπε να πάρει τρεις βαθμούς για να κερδίσει το ματς.

READ  Διακοπές από το αεροδρόμιο του Μπόρνμουθ στην Ελλάδα έως τον Μάιο

Η πάλη ήταν η πρώτη διοργάνωση που συμπεριλήφθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες και δεν ήταν ποδόσφαιρο. Θεωρήθηκε η καλύτερη έκφραση δύναμης από όλες τις αντιπαλότητες και αναφέρθηκε από τον Ηρακλή στην ελληνική μυθολογία.

Η σύγχρονη Ελλάδα συνεχίζει την παράδοση της πάλης. Η χώρα έχει κερδίσει 12 μετάλλια στους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Γεννημένος στον Christophe Theophilus, ο Jim Landos μπορεί να ήταν ο πιο διάσημος Έλληνας παλαιστής του 20ου αιώνα. Ένας φτωχός Έλληνας που αποφάσισε να μετακομίσει στις Ηνωμένες Πολιτείες – έγινε μόνο ένας από τους σημαντικότερους αθλητές της εποχής του.