Ο περήφανος πρόεδρος Άντζε Ποστεκόγλου λέει ότι το ποδόσφαιρο στη Σέλτικ θα σήκωνε τον μπαμπά μου από την καρέκλα του

Ο Άντζε Ποστεκόγλου αισθάνθηκε ότι η ομάδα της Σέλτικ είχε δημιουργήσει το είδος επιθετικού ποδοσφαίρου που θα εντυπωσίαζε τον αείμνηστο πατέρα του κατά τη νίκη με 3-2 του Super Cup επί της Hearts.

Οι dsonne Edouard και Stephen Welsh σκόραραν καθώς η Celtic κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και έκανε τον προημιτελικό εναντίον της Wraith Rovers.

Ο Kyogo Furuhashi πέτυχε το πέμπτο του γκολ σε τέσσερα παιχνίδια μετά από λάθος του Carl Starfelt που επέτρεψε στον Liam Boyce να ανακαλέσει το πέναλτι, ενώ το γκολ στον τραυματισμό του αντικαταστάτη της Hearts Aaron McEneff έκρυψε μόνο το περιθώριο ελέγχου της Celtic.

Η Σέλτικ είχε 35 βολές στα πέναλτι των πέντε φιλοξενούμενων με τον πρώην τερματοφύλακα των Χομπς, Κρεγκ Γκόρντον να κρατάει το σκορ χαμηλό.

Ο Ποστέκογλου παραδέχτηκε προηγουμένως ότι η υποστήριξη του πατέρα του Τζιμ ήταν ο κύριος οδηγός του ως νέος προπονητής, αφού η καριέρα του ως αμυντικός καριέρας δεν ικανοποίησε αρκετά την Αυστραλιανή αγάπη της Ελλάδας για το ποδόσφαιρο.

“Αυτό είναι το είδος του ποδοσφαίρου που μου ενέπνευσε ο πατέρας μου”, είπε ο Ποστέκογλου. «Είναι εκεί τώρα, αλλά πάντα τον φαντάζομαι στις εξέδρες και σκέφτομαι τι θα πει για την ομάδα.

“Δεν ήταν ποτέ ενθουσιασμένος με τα αποτελέσματα, απλώς ήθελε να δει ένα συγκεκριμένο είδος ποδοσφαίρου. Ξέρω ότι επρόκειτο να σηκωθεί από την καρέκλα του στο πρώτο ημίχρονο ειδικά.

«Παίξαμε υπέροχα, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι οι παίκτες το απόλαυσαν και πήραν τις ανταμοιβές τους.

“Πίστευα ότι την πρώτη ώρα ήμασταν πολύ καλοί, το καλύτερο ποδόσφαιρο που παίξαμε φέτος. Ελέγξαμε το παιχνίδι και το μόνο πράγμα που δεν εκμεταλλευτήκαμε ήταν μερικές εκπληκτικές ευκαιρίες για να ξαναβάλουμε το παιχνίδι στο κρεβάτι.

READ  Ο Nick Kyrios χάνει το προβάδισμά του με δύο σετ για να υπολείψει τον νούμερο τρία παγκόσμιο Dominic Thiem

“Το ποδόσφαιρο ήταν υπέροχο, η πρόθεση ήταν μεγάλη. Ποτέ δεν πήραμε το πόδι μας από το πεντάλ και πιστέψαμε στους παίκτες, εν μέσω ενός βαρύ προγράμματος, που μπορούσαμε να προχωρήσουμε τόσο μακριά.

«Το τελευταίο μισάωρο ήμασταν σίγουρα λίγο νωθροί, λίγο κουρασμένοι, κάποιες αδυναμίες συγκέντρωσης, αλλά ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το ποδόσφαιρο που παίξαμε.

“Δεν θα κυριαρχήσετε ποτέ σε ένα παιχνίδι για 90 λεπτά. Δεν έχει σημασία ποιος είστε, θα υπάρχουν πάντα στιγμές που ένας αντίπαλος μπαίνει στο παιχνίδι.”

Δεν υπήρξε απογοήτευση από την πλευρά του Ποτέσκογλου επειδή το σκορ δεν αντικατοπτρίζει το ύφος του παιχνιδιού.

“Εάν τα πρότυπά σας πέσουν λίγο, τότε μπορείτε να τιμωρηθείτε πολύ καλά”, πρόσθεσε. «Αλλά αυτό είναι που σε κρατάει ειλικρινές, απλώς μας κρατά ενθουσιασμένους να συνεχίσουμε να γινόμαστε καλύτεροι».

Ο Ποστέκογλου αποκάλυψε ότι ο Ράιαν Κρίστι είναι αμφίβολος για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ την Τετάρτη με την Άλκμααρ, αφού έχασε εκείνο το ματς με έναν μικρό τραυματισμό, αλλά η Λιλ Αμπάντα αναμένεται να επιστρέψει.

Ο προπονητής των Hearts, Robbie Nelson, ήταν ακόμα πιο χαρούμενος με την παρουσία του στην ομάδα του, αφού ο Winger Josh Genelli έφερε τον μέσο Andy Hallyday – ο οποίος είχε υποστεί ένα μικρό χτύπημα – και άλλαξε φόρμα.

«Νόμιζα ότι στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ αρνητικοί κατά καιρούς», είπε. “Γνωρίζαμε ότι ο Jinli δεν θα ήταν κατάλληλος για την έναρξη του αγώνα. Γνωρίζαμε ότι θα είχαμε μόνο 30 ή 40 λεπτά από αυτόν. Τον φέρναμε στο ημίχρονο και αλλάξαμε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Μας επέτρεψε να έρθουμε στο γήπεδο ».

READ  Το Jordan Rhodes είναι διαφορετικό από το Danny Ward, αλλά το πρόβλημα της εικόνας είναι το ίδιο για το Huddersfield Town

Σέλτικ: Χαρτ, Ράλστον, Γουέλτς, Στάρβελτ, Τέιλορ, Ρόιτς (ΜακΚάρθι 75), ΜακΓκρέγκορ, Τέρνμπουλ (Σόρο 88), Φόρεστ, Έντουαρντ (Ατζέτι 88), Φουρχάσι (Μοντγκόμερι 75).

Αχρησιμοποίητοι υπότιτλοι: Bitton, Griffiths, Urhoghide, Bain και Shaw.

Hearts: Gordon, Michael Smith, Sutter, Halkett, Kingsley, Cochran (Walker 75), Banningham, Haring (McKeniff 68), Halliday (Ginelli 46), Boyce, McKay Stephen.

Αχρησιμοποίητοι συνδρομητές: Stewart, Henderson, Connor Smith, Denholm.

Διαιτητής: Τζον Πέιτον (Σκωτία).

Man of the Match: Odson Edward

Βαθμολογία αγώνα: 7/10.