Ο Ράφαελ Ναδάλ γράφει ιστορία με το καλύτερο του ξεκίνημα σε μια σεζόν

Ο Ράφαελ Ναδάλ γράφει ιστορία με το καλύτερο ξεκίνημά του ποτέ σε μια σεζόν, αφού νίκησε τον Στέφαν Κοζλόφ σε συνεχόμενα σετ για να κερδίσει τη 12η σερί νίκη του και μια θέση στα προημιτελικά του Μεξικού Όπεν.

• Ο Ραφαέλ Ναδάλ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ακαπούλκο με νίκη 6-0, 6-3.
  • Ο νικητής του Αυστραλιανού Όπεν δεν συνάντησε αντίσταση από τον Αμερικανό Στέφαν Κόσλοφ
  • Η 12η συνεχόμενη νίκη του Ναδάλ είναι το καλύτερο ξεκίνημά του σε οποιαδήποτε σεζόν και έχει βελτιωθεί σε σχέση με το 2014
  • Ακόμα σε τροχιά σύγκρουσης με τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ, που τον νίκησε στην Αυστραλία

Ο Ράφαελ Ναδάλ επέκτεινε το σερί νικών του το 2022 σε 12 αγώνες στο καλύτερο ξεκίνημα μιας σεζόν της καριέρας του, καθώς απέβαλε τον Αμερικανό Stefan Kozlov με 6-0 6-3 στο Ακαπούλκο την Τετάρτη για να φτάσει στα προημιτελικά.

Ο 21 φορές πρωταθλητής Grand Slam και τρεις φορές νικητής του παραθαλάσσιου θέρετρου, έφτασε στο Μεξικό αφού κέρδισε το Australian Open για το πρωτάθλημα και το εξαντλητικό τουρνουά στη Μελβούρνη τον περασμένο μήνα, αφού έχασε μεγάλο μέρος του 2021 με πρόβλημα στο πόδι.

Ο Κοζλόφ, ο οποίος ήταν ο προπονητής του Ισπανού τη Δευτέρα, όταν κλήθηκε ως αλλαγή της τελευταίας στιγμής λόγω τραυματισμού, ο Γάλλος Maxime Creasy στο βασικό κλήρωση, δεν είχε απάντηση σε αυτόν τον μονόπλευρο αγώνα.

Ο πρωταθλητής του Αυστραλιανού Όπεν έφτασε στον προημιτελικό του Μεξικού Όπεν

Ο σύντροφος του Ναδάλ, Αμερικανός Στέφαν Κοζλόφ, έδειξε μικρή αντίσταση στην ήττα με 6-0, 6-3.

Εκτός από ένα σύντομο πέρασμα στο δεύτερο σετ, όταν μετέτρεψε τη μοναδική ευκαιρία σπριντ της βραδιάς, ο Kozlov δεν ταίριαζε με τον Nadal, ο οποίος ολοκλήρωσε το προηγούμενο καλύτερο ξεκίνημά του με 11-0 το 2014 με ήττα από τον Ελβετό Stan Wawrinka στο Australian Open. τελικός.

Επόμενος για τον 35χρονο θα είναι ένας άλλος Αμερικανός από τον 39ο παίκτη Tommy Paul με έναν πιθανό ημιτελικό εναντίον του παγκόσμιου νούμερο 2 Daniil Medvedev, τον οποίο νίκησε στον τελικό του Australian Open τον περασμένο μήνα με δύο σετ καθυστέρηση.

«Είναι πάντα σημαντικό να κερδίζεις όσο πιο γρήγορα γίνεται, αλλά το πιο σημαντικό είναι να κερδίζεις», είπε ο Ναδάλ αφού κέρδισε σε μία ώρα και 16 λεπτά σε συνθήκες ζέστης και υγρασίας.

Η νίκη του Ναδάλ ξεπέρασε το ρεκόρ του σερί 11 νικών για να ξεκινήσει τη σεζόν του 2014

“Είναι λίγο περίεργο ματς. Ο Kozlov έχει διαφορετικό στυλ από τα περισσότερα από τα άλλα παιδιά, οπότε πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός.

“Μερικές φορές μπορείς να κερδίζεις πόντους σερί, αλλά στη συνέχεια, αν αρχίσεις να παίζεις με τον ρυθμό του, είναι πολύ δύσκολο γιατί έχει πολύ έλεγχο από τη βασική γραμμή και είναι πολύ έξυπνος.”

“Απόψε ήταν ίσια σετ, αυτό είναι σπουδαία νέα, θα προσπαθήσω να είμαι έτοιμος για αύριο ξανά απέναντι σε έναν σκληρό αντίπαλο.”

Ο Μεντβέντεφ συνέτριψε νωρίτερα τον Πάμπλο Αντουγκάρ με 6-1 6-2 και πήρε τρεις νίκες από τη νίκη του τουρνουά και ανέβηκε στο νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης πέρα ​​από τον Νόβακ Τζόκοβιτς για πρώτη φορά.

READ  Τι είναι το κανάλι Bodo/Glimt εναντίον της Σέλτικ; Ζωντανή μετάδοση, τηλεοπτική μετάδοση και λεπτομέρειες έναρξης του αγώνα του Γιουρόπα Λιγκ

Ο Μεντβέντεφ προσποιήθηκε ότι μπορεί να σέρβιρε στο match point, αλλά συντρίφτηκε με την έβδομη ευφυΐα του, κάτι που έκανε τον Ισπανό που ήταν στην 68η θέση να χαμογελάσει, ο οποίος έπαιξε καλά αλλά δεν μπορούσε να συντρίψει την ισχυρή ρωσική άμυνα.

Ο Μεντβέντεφ θα συναντήσει στη συνέχεια τον Ιάπωνα Yoshihito Nishioka στα προκριματικά και η νίκη του την Κυριακή θα εξασφαλίσει ότι θα φτάσει στο νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης για να αντικαταστήσει τον Djokovic.

Υπήρχε αμοιβαίος σεβασμός μεταξύ των παικτών στα δίχτυα στο τέλος του αγώνα του Ακαπούλκο

Το νούμερο 4 του κόσμου Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε επίσης λίγο χρόνο νικώντας τον φιναλίστ του Γαλλικού Όπεν, Τζέι Τζέι Γουλφ από τις Ηνωμένες Πολιτείες, για να σημειώσει μια νίκη με 6-1 6-0 σε μόλις 47 λεπτά στον τελευταίο αγώνα της βραδιάς στην κεντρική οθόνη.

Ήταν η γρηγορότερη νίκη του 23χρονου στην καριέρα του και στη συνέχεια θα συναντήσει τον Αμερικανό 59ο σετ Marcos Giron, ο οποίος νωρίτερα νίκησε τον Ισπανό Pablo Carreno Busta με 6-7, 6-4, 7-6, για μια θέση στο… . Ημιτελικοί.

«Θα έλεγα ότι επιτέθηκα υπομονετικά. Δεν πήγα πολύ, αλλά δεν πήγα και πολύ », είπε ο Τσιτσιπάς.

Ένιωσα υπέροχα εκεί. Ένιωθα ότι μπορούσα να ελέγξω τους πόντους και από τις δύο πλευρές του γηπέδου και ένιωθα ότι είχα πολύ τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ένιωθα ότι η υπηρεσία μου λειτουργούσε όταν το χρειαζόμουν. Ένιωθα τόσο άνετα με κάθε χτύπημα και κάθε απόφαση που έπρεπε να πάρω.