Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε κράτηση για την ημερομηνία του τελικού στη Λυών

Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς (PA / Supplied)

Νούμερο πέντε παγκοσμίως Στέφανος Τσέτσιπας Ήρθε από το να πέσει πίσω σε μια ομάδα για να νικήσει τον Lorenzo Musetti 4-6 6-3 6-0 το Σάββατο και να φτάσει στον τελικό του τουρνουά ATP στη Λυών.

Στον τελικό της Κυριακής, ο 22χρονος Έλληνας θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό Κάμερον Νούρι, ο οποίος νίκησε την Κάρεν Κατσάνοφ 6-1, 6-1 στον άλλο ημιτελικό.

Ο Νούρι, 25 ετών, είχε ήδη παίξει το Σάββατο το πρωί αφού νίκησε τον Γάλλο Arthur Reindnerknisch 6-3 3-6 6-3 στους ανασταλμένους προημιτελικούς χθες το βράδυ καθώς το τελικό σετ συνεχίστηκε.

Ο Musetti, 19 ετών, ήρθε στην εκδήλωση ως αναπληρωτής, αλλά εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ευκαιρία του νικώντας τον έβδομο σπόρο Felix Oger-Eliassem, Sebastian Korda και Jazz με δύο χέρια.

Ο νεαρός Ιταλός πήρε το πρώτο σετ αλλά ο Τσιτσιπάς σταδιακά ανέλαβε.

“Ήταν σημαντικό να αντιμετωπίσω έναν τέτοιο αγώνα”, δήλωσε ο Τσιτσιπάς στο γήπεδο μετά τον αγώνα.

«Με κρατά ταπεινό και επικεντρώνεται σε ορισμένα λεπτομερή πράγματα που θα μπορούσα να βελτιώσω και να βελτιώσω στον πηλό.

«Έπρεπε να μείνω δροσερός. Ήταν δύσκολο να είμαι σε ομάδα και πρέπει να αναζωογονηθώ και να επιστρέψω στο δεύτερο σετ.

“Εξακολουθούσε να δουλεύει πολύ και με κάνει να δουλεύω σε κάθε σημείο. Δεν ήταν εύκολο.”

Ο Τσιτσιπάς επιδιώκει τον δεύτερο τίτλο του έτους μετά τη νίκη του στο Monte Carlo Masters Award. Έφτασε επίσης στον τελικό στη Βαρκελώνη, όπου έχασε από τον Rafael Nadal αφού έλαβε έναν βαθμό αγώνα.

Ο νούμερο δύο Βρετανός Νοόρι, ο αριθμός 49 στον κόσμο, θα αναζητήσει τον πρώτο του τίτλο στην πρώτη του συνάντηση με τον Τσιτσιπά.