Ο Τζόκοβιτς αποφεύγει λίγο νωρίς την έξοδο από το Γαλλικό Όπεν πριν 12 χρόνια

Ο νούμερο ένα παγκόσμιος Νοβάκ Τζόκοβιτς διέφυγε από ένα τρομερό τρόμο καθώς αντέδρασε από δύο σετ μπροστά από τον νεαρό Lorenzo Musseti για να φτάσει στους προημιτελικούς του Γαλλικού Όπεν, αφού ο Ιταλός αντίπαλός του αποσύρθηκε στο 5ο σετ.

εικόνα: Πρακτορείο Τύπου Γαλλίας

Ο Musseti υπερέβη τον κορυφαίο σπόρο Τζόκοβιτς καθώς έχασε δύο ξόρκια, αλλά ο αγώνας έπειτα άλλαξε δραστικά καθώς ο Σέρβος αγωνίστηκε για να κερδίσει 6-7 (7) 6-7 (2) 6-1 6-0 4-0 και να φτάσει στον προημιτελικό στο Παρίσι για δέκατη πέμπτη φορά.

Θα παίξει έναν άλλο Ιταλό αφού ο Matteo Berrettini πήρε μια περιοδεία μετά την αποχώρηση του Roger Federer.

Δεν ήταν ξεκάθαρο τι ακριβώς συνέβη στον παγκόσμιο νούμερο 76 Mussetti, του οποίου το κομψό παιχνίδι απειλούσε να στείλει τον Djokovic στον πρώτο του αποκλεισμό στο Roland Garros από το 2009.

Αφού σερβίρει τένις κορυφαίου επιπέδου σε δύο συναρπαστικά σετ, ο Mussetti έχασε το τρίτο σετ σε 24 λεπτά και δεν πήρε ούτε ένα σημείο στο τέταρτο σετ μέχρι το πέμπτο παιχνίδι όπου ο αγώνας τον έχασε λίγο.

Ένας χαλαρός Τζόκοβιτς με 4-0 στο αποφασιστικό σετ πριν αποχωρήσει ο Mussetti, στο αντίθετο άκρο αυτού που ήταν ένα σεισμικό κύμα σε ένα τουρνουά ήδη γεμάτο εκπλήξεις.

Ο Τζόκοβιτς είπε ότι ένιωθε νευρικός πριν από τον αγώνα και «αγάπησε» το γεγονός ότι έχασε τα δύο πρώτα σετ.

“Δεν ξέρω, απλά έπαιξα κάτω από ένα είδος έντασης και δεν μπορούσα να τραβήξω τα πλάνα μου”, είπε στους δημοσιογράφους.

“Απλώς δεν παίζω και δεν νιώθω άνετα στα δύο πρώτα σετ. Αλλά χάρη σε αυτόν που έπαιξε καλά σε σημαντικές στιγμές. Αφού έχασα το δεύτερο σετ και βγήκα για αλλαγή και επέστρεψα, ένιωσα σαν διαφορετικός παίκτης. “

Ο 13 φορές πρωταθλητής του Γαλλικού Όπεν Ραφαέλ Ναντάλ δεν είχε τέτοια προβλήματα στους 16 τελευταίους αγώνες του.

Ο Nadal ξεπέρασε τον νεαρό Ιταλό Yannick Sener 7-5, 6-3, 6-0 σε λίγο περισσότερο από δύο ώρες για να κλείσει τον προημιτελικό του αγώνα με τον Diego Schwartzman της Αργεντινής.

Ο Schwartzman νίκησε νωρίτερα τον Γερμανό Jan-Lennard Struff 7-6 (9), 6-4, 7-5.

Επτά από τις κορυφαίες 10 ανδρικές κατατάξεις προκρίθηκαν στους προημιτελικούς, ενώ ένας άλλος κορυφαίος σπόρος γυναικών έπεσε στο παρασκήνιο.

Η Μαρία Σκάρι της Ελλάδας νίκησε την Αμερικάνικη τέταρτη σπορά Σόφια Κένιν 6-1 6-3 για να φτάσει στον προημιτελικό του Grand Slam.

Ο 17ος σπόρος Σκάρι θα συναντήσει τον Πολωνό υπερασπιστή πρωταθλητή Iga Swiatek για μια θέση στους ημιτελικούς.

Η Swiatek νίκησε την Ουκρανική Marta Kostyuk 6-3 6-4 στους τελευταίους αγώνες του τέταρτου γύρου.

Ο Αμερικανός έφηβος Coco Gauff θα αντιμετωπίσει την Τσέχικη Μπαρμπόρα Κρέικοβα στους άλλους προημιτελικούς του πρώτου ημιχρόνου της ισοπαλίας των γυναικών.

Ο Gough έσπασε τους Τόνυς Ons Jabeur 6-3 6-1 στον τέταρτο γύρο, ενώ ο Kryjsikova νίκησε τον Αμερικανό Sloane Stephens από την πλευρά 6-2, 6-0.