Ο Τσάβι κρατάει την Μπαρτσελόνα εναντίον της Μπενφίκα στο Champions League

Τσάβι Ερνάντεθ (Getty Images)

Βαρκελώνη Ελπίδα να προκριθεί Τσάμπιονς Λιγκ Η 16άδα έρχεται στον τελευταίο γύρο του Ομίλου Ε, μετά από μια διασκεδαστική ισοπαλία 0-0 εναντίον της Μπενφίκα Τρίτη.

Με Τσάβι Ερνάντεθ Έχοντας αναλάβει το δεύτερο παιχνίδι του από τότε που αντικατέστησε τον Ronald Koeman στην προπονητική της Βαρκελώνης, η καταλανική ομάδα είχε μια διαφορετική απόδοση από τη άθλια ομάδα της Μπενφίκα που κέρδισε με 3-0 στη Λισαβόνα τον Σεπτέμβριο.

Η νίκη θα είχε κερδίσει την πρόκριση της Μπαρτσελόνα μαζί με την Μπάγερν Μονάχου, την οποία πρέπει τώρα να κερδίσει στις 8 Δεκεμβρίου, εάν η Μπενφίκα νικήσει τη Ντιναμό Κιέβου, για να προχωρήσει.

Ο αμυντικός της Barca, Ronald Araujo, του οποίου η καθυστερημένη προσπάθεια δεν επιτράπηκε, είπε στο uefa.com: “Παίξαμε ακριβώς τον αγώνα που μας ζήτησε ο προπονητής, πιέζοντας ιδιαίτερα ψηλά στον αγωνιστικό χώρο. Το μόνο που χάσαμε ήταν το καθοριστικό γκολ.”

Κάτω από δυνατή βροχή, οι ενεργοποιημένοι οικοδεσπότες του Τσάβι έριχναν με μια νέα ένταση και ταχύτητα.

Μόνο η ξυλουργική αρνήθηκε τον έφηβο Yusuf Demir αργά στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ακραίος, δανεικός από τη Ραπίντ Βιέννης, κέρδισε μια μπάλα μέσα από την περιοχή του πέναλτι για να νικήσει τον Οδυσσέα Φλασιδέμο, αλλά όχι το δοκάρι.

Ο Μαρκ Άντρε τερ Στέγκεν, ο αντίπαλος Έλληνας τερματοφύλακας, είχε αποκρούσει την κεφαλιά του Ρομάν Γιαρίμτσουκ από κοντά δέκα λεπτά νωρίτερα.

Μπροστά σε σχεδόν 50.000 οπαδούς που άντεξαν μια χειμωνιάτικη βραδιά στην Καταλονία, η Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε για το δεύτερο ημίχρονο με κυρίαρχη διάθεση, αλλά η Μπενφίκα κράτησε τη θέση της.

Ο Πορτογάλος προπονητής της ομάδας, Jorge Jesus, έχει ενεργοποιήσει την ομάδα του αυτή την ώρα και ο Darwin Nunez έρχεται στη θέση του Yarmashuk και ο Adel Taarabt στη θέση του Joao Mario.

READ  Ο Άντζε Postkoljo αρνείται να δείξει το δάχτυλο του Celtic στο flop του Βασίλη Μπαρκάς μετά το roller coaster στο Champions League

Στη συνέχεια ο Τσάβι παρουσίασε τον Ουσμάν Ντεμπελέ στη θέση του Ντεμίρ, του Γάλλου νικητή του Παγκοσμίου Κυπέλλου που έκανε κάποια πρόοδο τον τελευταίο καιρό.

Στο 68′ γράφτηκε η κεφαλιά του Φρένκι ντε Γιονγκ με το “εναρκτήριο γκολ” και μόνο ο Βλασόντεμους γύρναγε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Καθώς περνούσε η ώρα, ο Araujo νόμιζε ότι είχε κάνει την καθοριστική στιγμή, αλλά η προσπάθειά του επτά λεπτά πριν το τέλος του χρόνου ήταν οφσάιντ.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων απέδειξαν ότι δεν υπήρχε χώρος για τους λιπόθυμους, καθώς και οι δύο ομάδες πέτυχαν τη νίκη.

Και ήταν η Μπενφίκα που λίγο έλειψε να το πάρει, ο Ιησούς έπεσε στα γόνατα αφού είδε τον Χάρις Σεφέροβιτς να κερδίζει μια μεγάλη ευκαιρία με μόνο τον Τερ Στέγκεν να κερδίσει.

Όπως και να έχει, το αδιέξοδο άφησε τη Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση με επτά βαθμούς, δύο βαθμούς πίσω από την Μπενφίκα, και η τύχη της στο Τσάμπιονς Λιγκ στάθηκε σε ένα αποτέλεσμα στο Μόναχο μέσα σε δύο εβδομάδες.