Ο Χόρκκατς προηγείται καθώς ο Τσιτσιπάς είναι αναστατωμένος στο τουρνουά τένις του Μαϊάμι Όπεν

Στέφανος Τσιτσιπάς (Φωτογραφία από TPN / Getty Images)

Εικόνα από TPN / Getty Images

Ο δεύτερος σπόρος Στέφανος Τσέτσιπας Οι Έλληνες αποκλείστηκαν στους προημιτελικούς από τον Πολωνό 26ο σπόρο Hubert Horcach καθώς η αναταραχή συνεχίστηκε στο Miami Open την Πέμπτη.

Μία ημέρα μετά τον αποκλεισμό του κορυφαίου Ντάνιελ Μεντβέντεφ από το τουρνουά, ο Τσιτσιπάς στάλθηκε με 2-6, 6-3, 6-4 στο Hard Rock στο Hard Rock Stadium σε 2 ώρες και 20 λεπτά.

Αυτό σημαίνει ότι ο τέταρτος σπόρος Ρώσος Andrei Rublev, ο οποίος παίζει τον Sebastian Korda αργότερα την Πέμπτη για θέση στους ημιτελικούς, είναι ο καλύτερος παίκτης του τουρνουά.

Ο Τσιτσίπας απομακρύνθηκε από το τουρνουά μετά από μια έντονη αντιπαράθεση που είδε τον 22χρονο Έλληνα μετά από το δεύτερο σετ να πάρει πολύ χρόνο για να αλλάξει το πουκάμισο και το κορδέλα του.

Ο παγκόσμιος νούμερο πέντε φέρεται να εμπλέκεται σε μια τεταμένη ανταλλαγή με αξιωματούχους πριν από τον αγώνα, αφού αρνήθηκε να μοιραστεί ένα καλάθι γκολφ με ένα Horkcatch για να μεταφέρει τους παίκτες στο γήπεδο.

Δεν υπήρχε καμία ένδειξη ότι το ατύχημα ενόχλησε τον Τσιτσιπά νωρίς, ωστόσο, καθώς κυριάρχησε στο πρώτο σετ από τη μία πλευρά για να κερδίσει 6-2.

Ο Τσιτσιπάς έσπασε γρήγορα τον Χόρκκατσε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με το προβάδισμα με 2-0.

Αλλά μόνο όταν φαινόταν ότι ο αγώνας προχωρούσε σε ένα γρήγορο φινάλε, ο Χόρκαχ βρήκε τελικά το εύρος του.

Αφού συγκέντρωσε δύο πόντους στα 15-40 στον τρίτο αγώνα, ο Χόρκαχ συνέχισε να κρατάει και έσπασε το σετ με ισοπαλία 2-2.

Ένα άλλο διάλειμμα στο όγδοο παιχνίδι έβαλε τον Χόρκαχ μπροστά 5-3 και δεν έκανε λάθος στον επόμενο αγώνα του, διευθετώντας το σετ με ένα σουτ από μια γωνία που έστειλε τον Τσιτσιπά στο δίχτυ.

READ  «Amazing» Ο Μπόμπι Μάντεν παίρνει ελληνική υποστήριξη μετά από μια αμφιλεγόμενη παράσταση στο ντέρμπι της Αθήνας

Ο Τσιτσίπας ζήτησε να εμφανιστεί από τον επόπτη του τουρνουά στο τέλος του δεύτερου σετ αφού ο διαιτητής έλαβε προειδοποίηση χρόνου.

Το Momentum με τον Hurkacz ήταν τρίτο και κυριάρχησε με ένα διάλειμμα στο πέμπτο παιχνίδι, το οποίο τελικά θα αποδειχθεί κρίσιμο καθώς η pole τελείωσε τη νίκη.