Ο 37χρονος τερματοφύλακας σημειώνει Χατ-ΤΡΙΚ από τη διαδικασία των πέναλτι στον αγώνα της τέταρτης κατηγορίας Ελλάδας

Ο 37χρονος τερματοφύλακας σκοράρει ΧΑΤ-ΤΡΙΚ από τη διαδικασία των πέναλτι στον ελληνικό αγώνα της τέταρτης κατηγορίας, καθώς χάνει τον αντίστοιχο αριθμό κάθε φορά – κατευθύνοντας τον αστέρα της Τσέλσι, Jorginho με ένα άλμα, πηδώντας και πηδώντας για τους δυο τους.

• Χατ-τρικ πέτυχε Έλληνας τερματοφύλακας την Κυριακή στην Τέταρτη κατηγορία
  • Ο Γρηγόρης Αθανάσιο σκόραρε τρία πέναλτι στο 3-0 επί του Παύλου Μήλα
  • Ο 37χρονος έστελνε κάθε φορά με λάθος τρόπο τον τερματοφύλακα του Αετού Βασιλικών
  • Μόνο ένας τερματοφύλακας, ο Χοσέ Λουίς Τσιλαβέρτ, σημείωσε επαγγελματικό χατ-τρικ

Ένας τερματοφύλακας στην τέταρτη κατηγορία της Ελλάδας πέτυχε ό,τι μόνο ένας τερματοφύλακας έχει κάνει στο παρελθόν και σημείωσε χατ-τρικ στη διαδικασία των πέναλτι σε έναν αγώνα πρωταθλήματος.

Ο παλαίμαχος τερματοφύλακας Γρηγόρης Αθανάσιο σημείωσε και τα τρία γκολ στη νίκη του ερασιτέχνη Παύλου Μήλα με 3-0 επί του Αετού Βασιλικών την Κυριακή και το τρεμπλ ήρθε εξ ολοκλήρου με πέναλτι.

Ο Αθανασίου πέτυχε δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και παρέμεινε νικητής στη μάχη της ευφυΐας απέναντι στον Αετό Βασιλικών Νο. 1 για να σκοράρει και τρίτο πέναλτι μετά το πρώτο ημίχρονο.

Χατ-τρικ πέτυχε ο τερματοφύλακας Γρηγόρης Αθανάσιο στην τέταρτη ελληνική κατηγορία

Ο τερματοφύλακας Παύλος Μήλας σημείωσε το πρώτο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο στα τρία σε νίκη με 3-0.

Ο 37χρονος μάλιστα κατάφερε να κάνει φάουλ στον αντίπαλό του και στα δύο πέναλτι, σε μια κίνηση άλμα και άλμα παρόμοια με αυτή που έκανε ο μέσος της Τσέλσι, Ζορζίνιο, όταν ο Ιταλός εκτελεί τα πέναλτι.

Μόνο ένας τερματοφύλακας είναι γνωστό ότι σημείωσε χατ-τρικ σε αγώνα πρωταθλήματος και αυτό το επίτευγμα έρχεται σε παρόμοιες συνθήκες με το ντεμπούτο του Αθανασίου το 1999.

Ο τερματοφύλακας της Παραγουάης Jose Luis Chilavert σημείωσε χατ-τρικ για τη Velez Sarsfield στη νίκη της με 6-1 επί της Ferro Carrell Oeste στην πρώτη κατηγορία της Αργεντινής, με όλα τα γκολ να έρχονται στα πέναλτι.

Ο Chilavert ήταν γνωστός για την τεχνική του ικανότητα στην μπάλα, καθώς και για τις καλές του ικανότητες τερματοφύλακα, και κατάφερε να σκοράρει 67 γκολ στην καριέρα του με ελεύθερα χτυπήματα και πέναλτι.

Στη συνέχεια ο Αθανάσιο ολοκλήρωσε χατ-τρικ στο δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας τρίτο πέναλτι

Ο Jose Luis Chilavert της Velez Sarsfield είναι ο μόνος τερματοφύλακας που σημείωσε επαγγελματικό χατ-τρικ

Ο τερματοφύλακας, ο οποίος αποσύρθηκε το 2003 ως ο δεύτερος καλύτερος τερματοφύλακας όλων των εποχών πίσω από τον Ροντρίγκο Σένι, σκόραρε οκτώ γκολ για τη χώρα του, τα μισά από τα οποία έλαβαν μέρος στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2002 της Παραγουάης.

Εν τω μεταξύ, ο Αθανάσιο ξεκίνησε την καριέρα του στην ελληνική κορυφαία κατηγορία και πέρασε μια δεκαετία σε αυτό το επίπεδο με τον Ακράτετο και τον Εργοτέλη, πριν μετακομίσει στην Κύπρο για να υπογράψει με την Αγία Νάπα.

Μετά την επιστροφή του στον Εργοτέλη το 2015, ο οποίος είχε ήδη υποβιβαστεί από την Α’ Κατηγορία, πέρασε άλλη μια σεζόν στον σύλλογο πριν μετακομίσει στην Κρήτη για να υπογράψει τον ΑΟ Χανιά.

READ  Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο τελειώνουν καθώς ξαναζούμε τις αγαπημένες μας στιγμές

Στα 37 του έχει βρεθεί στο ερασιτεχνικό παιχνίδι αλλά δείχνει να απολαμβάνει τη ζωή από επιθετική και όχι αμυντική σκοπιά.