Ο Alexander Zverev χαιρέτισε την “καλύτερη” του απόδοση εδώ και μήνες καθώς κέρδισε τη θέση της Μαδρίτης στους ημιτελικούς

Ο κυρίαρχος αγώνας εδάφους του Zverev τον βοήθησε να ξεπεράσει τα προβλήματα του σερβίς καθώς κέρδισε τον Καναδό με 6-3 7-5 σε λιγότερο από δύο ώρες.

Ο Γερμανός κοίταξε τον δρόμο του για μια νίκη ρουτίνας αφού πήρε το πρώτο σετ με σχετική ευκολία. Το νούμερο τρία του κόσμου προηγήθηκε με 4-1 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημά του καθώς ο Auger-Aliassime έκανε το πρώτο του διάλειμμα και άρχισε να σημειώνει πρόοδο.

Ωστόσο, ο Zverev έδειξε την κλάση και την ψυχραιμία του καθώς εγκατέλειψε έναν αγώνα αργά για να φτάσει τελικά στους ημιτελικούς του Open Madrid.

«Πιστεύω ότι αυτό ήταν ίσως το καλύτερο ματς των τελευταίων μηνών για μένα, εκτός ίσως από λίγο το τέλος», είπε ο Ζβέρεφ. atp.com. «Για ενάμιση σετ έπαιξα πολύ καλά τένις και ελπίζω να συνεχίσω να παίζω με αυτόν τον τρόπο».

Ο Γερμανός είχε πραγματικά προβλήματα με το σερβίς του στο δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα συνολικά οκτώ διπλά λάθη.

Κοιτάζοντας πίσω, ο Zverev εξήγησε: “Δεν μπορούσα να σερβίρω στο γήπεδο. Είχα ευκαιρίες να πάω 5-1 στο δεύτερο σετ και νόμιζα ότι ο αγώνας θα τελείωνε. Αλλά δεν άρπαξα τις ευκαιρίες μου. Πάλεψε μα κι εγώ συνέχισα να παλεύω και έτσι κέρδισα».

Επόμενο για τον Zverev είναι μια σύγκρουση με τον Στέφανο Τσιτσιπά – τη ρεβάνς του τελευταίου ημιτελικού του Μόντε Κάρλο, που είδε τον Έλληνα παίκτη να βγαίνει στην κορυφή.

Παρά τις τρεις προηγούμενες αναμετρήσεις, ο Ζβέρεφ δεν έχει κερδίσει ακόμη τον Τσιτσιπά στο χώμα. Όταν ρωτήθηκε για τον επόμενο αντίπαλό του, ο Γερμανός πρόσθεσε: «Ο Ράφα είναι στο δρόμο της επιστροφής και ο Νόβακ αρχίζει να κερδίζει στροφές, αλλά αυτή τη στιγμή είναι ίσως ο καλύτερος χωμάτινος παίκτης στον κόσμο.

READ  Εξερευνήστε το Μουσείο Πατινάζ της Νέας Αγγλίας, Νιου Χάμσαϊρ

“Νομίζω ότι πρέπει να παίξω τον καλύτερό μου εαυτό για να έχω μια ευκαιρία, αλλά ανυπομονώ για αυτό το ματς γιατί με κέρδισε τόσο εύκολα στο Μόντε Κάρλο. Ελπίζω ότι μπορώ να το αλλάξω.”

Διαβάστε περισσότερα: Ποιος είναι ο νέος ‘Ραφαέλ Ναδάλ’ Κάρλος Αλκαράζ και πόσοι θα κερδίσουν τα Γκραν Σλαμ;