Ο Hsieh και ο Mertens κερδίζουν άλλους τελικούς WTA

• Επιτελικός συγγραφέας, με το CNA και το Agence France-Presse

Η Ταϊβανέζα Hsieh Su Wei και η Βέλγος σύντροφός της, Elise Mertens, έκλεισαν χθες μια θέση στους ημιτελικούς του WTA αφού έδιωξαν την Καναδή Sharon Fishman και τη Μεξικό Juliana Olmos.

Ο Hsieh και ο Mertens, φετινοί πρωταθλητές του Wimbledon και του Indian Wells και τρίτοι, κέρδισαν τους τελικούς του WTA στη Γκουανταλαχάρα του Μεξικού με 6-4, 7-6 (7/3) σε 1 ώρα και 36 λεπτά.

Στο νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης διπλών γυναικών, η Hsieh πανηγύρισε τη νίκη δημοσιεύοντας μια φωτογραφία στο Facebook όπου η γροθιά της χτυπά με τον Mertens και το κείμενο: «Θα τα λέμε στους ημιτελικούς».

Φωτογραφία: Agence France-Presse

Το ζεύγος Ταϊβάν-Βελγίου θα αντιμετωπίσει στους σημερινούς ημιτελικούς το δεύτερο Ιαπωνικό δίδυμο Shoko Aoyama και Ina Shibahara. Το δίδυμο συναντήθηκε τελευταία φορά στους ημιτελικούς στο Indian Wells τον Οκτώβριο. Οι Χσιέ και Μέρτενς κέρδισαν τον αγώνα σε δύο σετ.

Στο απλό, η κορυφαία Arina Sabalenka αποχώρησε τη Δευτέρα από το τουρνουά που έληξε τη σεζόν, χάνοντας τρία σκληρά σετ από την Ελληνίδα τέταρτη θέση Μαρία Σάκκαρη.

Ο Σάκαρι έκανε τον ημιτελικό αγώνα με την Εσθονή Ανέτ Κονταβέιτ αφού νίκησε τη Σαμπαλένκα με 7-6 (7/1), 6-7 (6/8), 6-3 σε δύο ώρες και 47 λεπτά.

«Ήταν ένας πολύ ζωντανός αγώνας και από τους δύο μας», είπε ο Αλ-Σακάρι. “Το θέμα ήταν ποιος πήρε τις ευκαιρίες. Νομίζω ότι στο τέλος έπαιξα με την καρδιά μου και πάλεψα καλά, απλώς ανατρέψα τα πράγματα”.

Η Sabalenka έμεινε να αγωνίζεται να εκμεταλλευτεί τις κρίσιμες στιγμές και τα εκπληκτικά 19 διπλά σφάλματα που υπονόμευσαν το σερβίς της.

READ  Χτυπάει και χάνει το Europa League: Ο Pierre Emerick Aubameyang αναζωογονεί τη σεζόν της Άρσεναλ | ειδήσεις ποδοσφαίρου

Ο 23χρονος Λευκορώσος έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει το πρώτο σετ, επιτρέποντας στον Scary να συνέλθει από την καθυστέρηση 5-3 για να αναγκάσει τον Έλληνα να σπάσει την ισοπαλία με μόλις έναν πόντο απώλεια.

Ο κορυφαίος σπόρος έσκαψε βαθιά για να πάρει το δεύτερο σετ σε άλλο ένα τάι μπρέικ αφού επέστρεψε για τον Σκάρι από το 5-3, αλλά ένας κουρασμένος Sabalenka συρρικνώθηκε στο καθοριστικό σετ του μαραθωνίου αγώνα, στέλνοντας 10 διπλά σφάλματα.

“Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δυσκολευόμουν πραγματικά με το σερβίς μου. Κάποια στιγμή το βρήκα και κάποια στιγμή δεν μπορούσα να κάνω τίποτα”, είπε η Sabalenka. “Απλά τρελός πόσο κακός ήμουν στο σερβίς.”

Πρόσθετες αναφορές από το AP

Τα σχόλια θα εποπτεύονται. Κρατήστε σχόλια σχετικά με το άρθρο. Σημειώσεις που περιέχουν άσεμνη ή άσεμνη γλώσσα, προσωπικές επιθέσεις οποιουδήποτε είδους ή προώθηση και απαγόρευση χρήστη θα αφαιρούνται. Η τελική απόφαση θα είναι στη διακριτική ευχέρεια των Taipei Times.