Ο Nick Kyrios χάνει το προβάδισμά του με δύο σετ για να υπολείψει τον νούμερο τρία παγκόσμιο Dominic Thiem

Σε ένα παιχνίδι όπως κανένα άλλο, με το ηλιοβασίλεμα να πλησιάζει και ένα γρήγορο κλείσιμο, η μονομαχία του πρωταθλήματος έρχεται στην επική αναμέτρηση μεταξύ του Αυστραλιανού Nick Kyrius και του παγκόσμιου νούμερο τρία Dominic Thiem, με τον Tim να κερδίζει 4-6 4-6 6-3 6-3 6 -4.

Και οι δύο παίκτες επέστρεψαν από τις ημέρες ανάπαυσης μετά την ακύρωση του αγώνα Nick Kyrgios χθες το βράδυ. Πλήρως φορτισμένοι, και οι δύο παίκτες μπήκαν στην αρένα σε πλήρη εξέλιξη.

Οι εμπειρογνώμονες που επέστρεψαν από τον Κύργιο τον είδαν να παίρνει ένα απροσδόκητο πρώιμο σπάσιμο εναντίον του Αυστριακού, βάζοντάς τον στην αρχή να σταματήσει το πρώτο σετ.

Οι οπαδοί ήταν σαφώς έκπληκτοι, και μια σειρά από πυροβολισμούς σόουμαν και αστρικά μηνύματα τον είδαν να διατηρεί το προβάδισμά του και να παραμείνει ένα βήμα μπροστά από τον αντίπαλό του σε ένα ματς. Ο Thiem έκανε καλή δουλειά αναγκάζοντας τους δαίμονες σε αρκετούς αγώνες εναντίον του Kyrgios, αλλά δεν μπόρεσε να σπάσει τον Aussie.

Ο πατέρας του Νικ Κύργιου κάθισε στο πλήθος φορώντας καπέλο “Ίδρυμα ΝΚ”, το οποίο ήταν ένα φιλανθρωπικό ίδρυμα που ιδρύθηκε από τον Κύργιο για την παροχή αθλητικών εγκαταστάσεων για μειονεκτούντες και μειονεκτούντες νέους.

Ο Thiem ξεκίνησε το δεύτερο σετ αήττητο, ωστόσο ο Κύργιος κατάφερε να ωθήσει τον Αυστριακό σε τρία γκολ στο τρίτο παιχνίδι.

Και μια λεπτή μετάδοση κάτω από τη μασχάλη είδε τον Κύριο να αρχίζει να ενεργοποιεί το πλήθος και να κερδίζει περισσότερη αυτοπεποίθηση. Αυτό σύντομα μειώθηκε από τον Αυστριακό, ο οποίος συνέχισε να χτυπά έναν άλλο άσο στον επόμενο αγώνα σέρβις.

Οι δύο πήγαν στον αγώνα εξειδικευμένα, με ισχυρά σερβίς και από τους δύο παίκτες. Λίγο πριν από τον τελευταίο αγώνα σέρβις, μια γοητευτική στιγμή προήλθε από τον Αυστραλό, με τον Kyrios να μπορεί να διεκδικήσει ένα σπάσιμο εναντίον του Tim, ο οποίος απλώς καθόταν αναρωτημένος τι ακριβώς συνέβη.

Ο Nick Kyrgios πήγε σε δύο σετ εναντίον του Dominic Tim. Φωτογραφία: Getty Images

Ο Kyrius προχώρησε να βάλει το καρφί στο φέρετρο στον τελευταίο αγώνα του σερβίρισμα, χτυπώντας τον άσσο και να τρέξει για να καθαρίσει το δεύτερο σετ 6-4.

Φαινόταν σαν ο Κύριος να μην μπορούσε να πιστέψει τι συνέβαινε καθώς καθόταν με δέος τον εαυτό του, αφού νίκησε με επιδεξιότητα δύο βασικούς αγώνες σε ένα σημείο εκκίνησης εναντίον του Αυστριακού.

Στο τρίτο σετ, ο Κύριος φαίνεται να αποσπάται από ένα πλήθος καθώς φώναζε κατά τη διάρκεια της πορείας. Αυτό, αναμεμιγμένο με μερικές χαμένες λήψεις, του κόστισε ένα παιχνίδι υπηρεσιών και έδωσε στον Tim ένα προβάδισμα.

Ο Κύργιος δεν μπόρεσε να ξανακερδίσει με τον Tim που είχε εντυπωσιακό ρυθμό σερβιρίσματος. Οι δύο έπαιξαν τον αγώνα και ο Tim εξασφάλισε το σετ 6-3.

Ο Κύργιος άρχισε να διαφωνεί λίγο με τον διαιτητή και τους θαυμαστές στο Group D. Υποκείμενη από έλλειψη εστίασης, ο Αυστραλός αγωνίστηκε να ανακτήσει ένα βήμα και να χρησιμοποιήσει αποτελεσματικά το ισχυρό σερβίς του. Μετά από πέντε ισοπαλίες στον εναρκτήριο αγώνα, ο Κύργιος κατάφερε να αντέξει και να αντιμετωπίσει τη μουσική σε ένα ομοιόμορφο γήπεδο για τα ακόλουθα παιχνίδια.

Η γιορτή του Έλληνα Αυστραλού “Raised Knees” σημείωσε μια μικρή ώθηση στην εμπιστοσύνη. Ο Κύργιος είχε κάποιες ευκαιρίες να ασκήσει επιπλέον πίεση στον Αυστριακό, αλλά ο τρίτος παγκόσμιος αριθμός δεν τα παρατήρησε εύκολα.

Ο δαίμονας στο παιχνίδι σέρβις του Κύργιου τον είδε να μην μπορεί να ανταποκριθεί στην ισχυρή αποστολή του Thiem. Ο Thiem κατάφερε να εξασφαλίσει το σημείο σπάζοντας, ζητώντας μόνο το τελευταίο του παιχνίδι στέλνοντας τον αγώνα στο πέμπτο σετ.

Αν και ο Κιργκιός έφερε τον Tim σε ισοπαλία στον αγώνα της Αυστρίας, δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την αποστολή, δίνοντας στον Tim την ομάδα 6-4.

Προς το τελικό σετ, οι εντάσεις κλιμακώθηκαν και για τους δύο παίκτες καθώς αντιμετώπισαν την αποβολή από το τουρνουά. Ο Κύργιος επέστρεψε επιδέξια για να νικήσει τον Χάμπετ μόλις δύο μέρες νωρίτερα, αλλά αντιμετώπισε τον τρίτο καλύτερο παίκτη στον κόσμο και έπρεπε να βγάλει όλα τα κόλπα από την τσάντα του.

Φωτογραφία: Getty Images

Προχωρώντας στην ενδοχώρα μετά την απώλεια του, ο Κύριος βγήκε από την πυροδότηση όλων των κυλίνδρων. Ανίκανος να περιγράψει, ο Κύργιος “Mojo” επέστρεψε.

Ο Κύργιος, αγωνιζόμενος σκληρά για να σπάσει τον Thiem, κατάφερε μόνο να μπει στο παιχνίδι. Ωστόσο, το πρώτο σπάσιμο στο σετ ήρθε για τον Thiem, ο οποίος μετά από δύο ισοπαλίες κατάφερε να παρακάμψει και να εκμεταλλευτεί τις αναμενόμενες αποδόσεις του Κύργιου.

Παρά τον νευρικό αγώνα του τελικού σέρβις, ο Tim κατάφερε να διεκδικήσει τη λειτουργία αγώνα, αγώνα και αγώνα 4-6 4-6, 6-3, 6-3, 6-4.

Ο Dominic Tim θα αντιμετωπίσει τον 18ο σπόρο Gregor Dimitrov στον τέταρτο γύρο του Australian Open.

READ  Το Skyscanner έχει κατατάξει την Ελλάδα ως έναν από τους καλύτερους ταξιδιωτικούς προορισμούς για το 2021