Ο Rafael Nadal και ο Novak Djokovic στους προημιτελικούς του Ιταλικού Όπεν επιστρέφουν

Επιτράπηκε στους θεατές να συμμετάσχουν στο Ιταλικό Όπεν την Πέμπτη για πρώτη φορά αυτήν την εβδομάδα

Ο Rafael Nadal έσωσε δύο πόντους αγώνα για να νικήσει το μεγάλο τεστ του Denis Shapovalov και να φτάσει στους προημιτελικούς του Ιταλικού Open.

Ο Ισπανός είχε ένα σετ και μια κατάρρευση αλλά νίκησε τον Καναδά για να κερδίσει 3-6 6-4 7-6 (7-3) σε έναν αγώνα που διήρκεσε τρεισήμισι ώρες.

Ο Nadal, κυνηγώντας τον δέκατο τίτλο του στη Ρώμη, έπρεπε να σπάσει τη ισοπαλία στο τρίτο σετ σώζοντας πόντους αγώνα στο 6-5.

Εν τω μεταξύ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς έφτασε στον 15ο συνεχόμενο προημιτελικό στη Ρώμη.

Ο νούμερο ένα παγκόσμιος και ο αμυντικός πρωταθλητής έχασε το εναρκτήριο σερβίς, αλλά ανέκαμψε αμέσως για να νικήσει τον Ισπανικό Alejandro Davidovic Fukina 6-2 6-1.

Το Nadal ταλαντεύεται στη λάσπη;

Ο Nadal θα υποβάλει προσφορά για ένα ρεκόρ single στο 21ο ανδρικό Grand Slam στο French Open από τις 30 Μαΐου, καθώς και τον 14ο τίτλο Roland Garros.

Μπορεί να έχει κερδίσει αυτόν τον αγώνα την Πέμπτη, αλλά εξακολουθεί να εγείρει ερωτήματα σχετικά με τη φόρμα του Ισπανού πριν από το Γαλλικό Όπεν, ακόμα κι αν η αποφασιστικότητά του να κερδίσει είναι τόσο ισχυρή όσο ποτέ.

Έχασε στα προημιτελικά της Μαδρίτης από τον Alexander Zverev την περασμένη εβδομάδα και στο ίδιο στάδιο στο Μόντε Κάρλο στα χέρια του Andre Rublev τον περασμένο μήνα.

Παρόλο που κέρδισε τον τίτλο της Βαρκελώνης τον Απρίλιο, ο Nadal έπρεπε να σώσει τον βαθμό του πρωταθλήματος για να νικήσει τον Στέφανο Τσιτσιπά στον τελικό.

Μπροστά από τον 22χρονο Shapovalov, έσωσε ένα σημείο διακοπής που θα έδινε τον Καναδά 4-0 μπροστά στο δεύτερο σετ και υπέστη επίσης ένα σπάσιμο στο τρίτο σετ. Αυτό, μαζί με κάποιες δυσκολίες με τα σημεία εξυπηρέτησης και ταιριάσματος που αντιμετώπισε, υποχώρησε περαιτέρω στην αδυσώπητη αύρα που είχε αποπνέει στον πηλό για πολλά χρόνια.

«Ήταν ένας πολύ σκληρός αγώνας», είπε ο 34χρονος Nadal, ο οποίος παίζει για τη Γερμανία. «Το σκορ ήταν εναντίον μου σχεδόν όλη την ώρα, αλλά ήμουν εκεί, αγωνίζομαι όλη την ώρα και δεν το έκανα σταματήστε τα πάντα. ” Ο Zverev την Παρασκευή έλαβε χώρα στους ημιτελικούς.

«Το να μπορώ να κερδίσω τέτοιου είδους αγώνες εναντίον νέων παικτών μου δίνει αυτοπεποίθηση στο σώμα μου».

Ο Τζόκοβιτς απολαμβάνει επιστροφή στη Ρώμη

Οι προηγούμενοι γύροι του τουρνουά είχαν διεξαχθεί πίσω από κλειστές πόρτες, αλλά την Πέμπτη το γήπεδο φιλοξένησε τον επιτρεπόμενο αριθμό θεατών 25%.

“Δεν ήταν καλό, ήταν υπέροχο. Έχασα τους θαυμαστές”, δήλωσε ο πρωταθλητής πέντε ετών Τζόκοβιτς, 33 ετών.

“Ήταν υπέροχο να τους βλέπω να επιστρέφουν.”

Αφού έχασε τον εναρκτήριο αγώνα του εναντίον του Ντέιβιντοβιτς Φουκίνα, ο Τζόκοβιτς νίκησε τους Ισπανικούς Προκριματικούς – οι οποίοι έδειξαν κάποια καθυστερημένη αντίσταση σώζοντας πέντε βαθμούς από τον αγώνα – σε μια κλινική παράσταση.

Είπε ότι η απόδοσή του ήταν “τουλάχιστον 20-30% καλύτερη” από την απόδοσή του εναντίον του Αμερικανού Taylor Fritz στον εναρκτήριο αγώνα του την Τρίτη, όταν Και κατευθύνθηκε μια θυμωμένη επανάσταση προς την απόφαση Στις συνθήκες παιχνιδιού και ήταν επιρρεπές σε λάθη.

Ο Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει τον πέμπτο σπόρο Στέφανο Τσιτσιπά για μια θέση στον Γύρο των Τεσσάρων, αφού ο Έλληνας νίκησε τον Ματέο Περεττίνι της Ιταλίας 7-6 (7-3), 6-2.

Διαβάστε την εικόνα του λογότυπου για το BBC - μπλεΥποσέλιδο - μπλε

READ  Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ισχυρίζεται ότι οι Big Three θα γίνουν "The Big 6 or Big 8" και λέει ότι θέλει να κερδίσει "το κύπελλο που ο Rafael Nadal ανέβασε 150 φορές."