Ο Zverev παλεύει για να κερδίσει το ATP Cup

Χθες ο Alexander Zverev ανέκαμψε από ένα σετ για να νικήσει τον Καναδό Denis Shapovalov και άνοιξε τη σεζόν του με μια μαχητική νίκη στο ATP Cup στο Melbourne Park, ενώ ο λαμπρός Matteo Perettini οδήγησε την Ιταλία στους ημιτελικούς.

Ο έβδομος σπόρος της Γερμανίας έσκαψε βαθιά αφού κέρδισε 6-7 (5/7), 6-3, 7-6 (7/4) για να κερδίσει ισοπαλία, αλλά πήρε πολύτιμο χρόνο στο γήπεδο πριν από ένα άλλο διάλειμμα στο πρώτο του Grand Slam. Το τρόπαιο βρίσκεται στο Australian Open που ξεκινά την επόμενη εβδομάδα.

Ο Zverev, ο οποίος απέτυχε στον τελευταίο τελικό του US Open εναντίον του Dominic Tim, είπε ότι η παρουσία του αδελφού του, Misha, ως καπετάνιος τον βοήθησε.

Φωτογραφία: Reuters

«Όλοι οι παίκτες απολαμβάνουν να είναι εκεί ως καπετάνιος, ήταν πολύ καλός και στην προπόνηση. Είπε,« Είναι υπέροχο να είμαι εδώ ».

Ο Γερμανός Jan Lennard Struff νίκησε τον Milos Raonic 7-6 (7/4), 7-6 (7/2) στον εναρκτήριο αγώνα και ο Καναδάς αποκλείστηκε μετά από μια δεύτερη στενή ήττα από τον Shapovalov, ο οποίος ώθησε τον Novak Djokovic σκληρά στο πρώτο σετ. Σύγκρουση την Τρίτη.

Ο αμυντικός πρωταθλητής Τζόκοβιτς νίκησε τον Καναδά 2-1 στον εναρκτήριο αγώνα την Τρίτη και αντιμετωπίζει τη Γερμανία σήμερα για μια θέση στους ημιτελικούς.

Η Ιταλία έγινε η πρώτη χώρα στον Γύρο των Τεσσάρων, νικώντας τη Γαλλία που σημείωσε την πρώτη της νίκη επί της Αυστρίας στον Όμιλο Γ.

Ο Fabio Fonigny κέρδισε μόνο πέντε αγώνες στον εναρκτήριο αγώνα του ATP Cup την Τρίτη εναντίον του Denis Novak, αλλά αναπήδησε για να πολεμήσει τον Benoit Pierre 6-1, 7-6 (7/2) και να δώσει στην Ιταλία ένα προβάδισμα 1-0.

READ  Τελευταία στιγμή | Kasımpaşa - Ο Fenerbahçe ανακοίνωσε μετά τον αγώνα! Kjaer, Sokratis, Musacchio, Caulker ...

Ο Μπρετίνι διευθετούσε την ισοπαλία με μια άνετη νίκη 6-4 6-2 επί του Γκάελ Μόνφιλς.

«Ήμουν έτοιμος για οποιοδήποτε αποτέλεσμα.» Ο Μπρετίνι, ο οποίος είχε ανακάμψει από μια διακοπή στις αρχές του πρώτου σετ, είπε, «συνέχισα. “Σκέφτηκα τα όπλα μου και έτσι κέρδισα τον αγώνα.”

Η Ρωσία, η μόνη χώρα που έπαιξε με δύο από τα 10 κορυφαία αστέρια – ο Ντάνιελ Μεντβέντεφ και ο Αντρέι Ρούμπλεφ – έφτασαν επίσης στους ημιτελικούς, νικώντας την Ιαπωνία Ki Nishikori 2-1 στο τέταρτο σετ.

Οι οικοδεσπότες της Αυστραλίας, που έχασε από την Ισπανία με επικεφαλής τον Ραφαέλ Ναντάλ κατά το άνοιγμα του Ομίλου Δύο, νίκησαν την ελληνική ομάδα με επικεφαλής τον Στέφανο Τσιτσιπά 2-1 Θα αντιμετωπίσουν τη Γαλλία σήμερα, ενώ η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Τα σχόλια θα ελεγχθούν. Κρατήστε σχόλια σχετικά με το άρθρο. Οι σημειώσεις που περιέχουν άσεμνες ή άσεμνες γλώσσες ή προσωπικές επιθέσεις οποιουδήποτε είδους ή προώθηση και απαγόρευση χρήστη θα καταργηθούν. Η τελική απόφαση θα είναι στη διακριτική ευχέρεια των Taipei Times.