Πανόραμα στο Champions League: Αποτελέσματα, σκορ, γκολ (vid)

Αποτελέσματα και σκορ στις ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ – Προκρίθηκαν Τσέλσι, Σεβίλλη, Γιουβέντους, Βαρκελώνη.

ο Βαρκελώνη και ΓιουβέντουςΈχοντας προκριθεί στα στάδια νοκ-άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ από την ίδια ομάδα (7η) μετά την προηγούμενη Τσέλσι και Σεβίλλη, δύο παιχνίδια στον τελικό της ομαδικής φάσης του τουρνουά. Το Παρίσι κέρδισε τη Λειψία … μπήκε στον προκριματικό γύρο σταθερά, ενώ ο Ντόρτμουντ και ο Λάτσιο δεν θα ήταν στο “16” εάν “αυτοκτόνησαν”.

Χωρίς τον Lionel Messi (ο οποίος δεν του επιτρεπόταν να ξεκουραστεί όπως ο De Jong) και με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του λόγω τραυματισμών στους βασικούς παίκτες του (Big, Baskets, Fathi), η Βαρκελώνη “καταστράφηκε” στο δεύτερο ημίχρονο. Η Dynamo “σφράγισε” το “εισιτήριο” στο νοκ-άουτ του αγώνα με το Κίεβο (4-0) και 4×4 στην 7η ομάδα. Ο στόχος της δοκιμής στα 52 ήταν ο «παρθένος» του με τη φανέλα της Βαρκελώνης και ο πρώτος του στόχος στο Champions League.

Ο στόχος της Morata στο 2ο λεπτό της καθυστέρησης ήταν να στείλει τη Γιουβέντους στο “16” του Champions League. Ο Ρονάλντο ισοφάρισε το ρεκόρ με τον Μέσι στα εντός έδρας παιχνίδια στο Τσάμπιονς Λιγκ (70) με νίκη 2-1 επί της «Μεγάλης Κυρίας» Φερνάντες σε έναν αγώνα απόψε.

Παραδόξως και το πρώτο πράγμα από τότε που ιδρύθηκε (πριν από 137 χρόνια) Η Γιουβέντους έχει παρατάξει έντεκα χωρίς Ιταλούς παίκτες!

Στον πιο σημαντικό αγώνα του πρώτου μέρους του 4ου αγώνα, ο Παρίσι Saint-Germain έπαιξε … στο “Park des Princess” εναντίον της Λειψίας. Αρχικά το πέναλτι του Neymar ήταν αρκετό και οι Γάλλοι μπήκαν στον προκριματικό αγώνα με νίκη 1-0. Το Παρίσι έχει 6 πόντους και, όπως η Λειψία, είναι ισοπαλία για τη 2η θέση στο 8ο γκρουπ και όλα θα είναι ξεκάθαρα στους υπόλοιπους δύο αγώνες.

READ  Τι απομένει για το 2020 μετά τον ιό της κορώνας; Ο αστεροειδής πηγαίνει στη Γη!

Για την ίδια ομάδα (8η), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ “απέσυρε το αίμα της” μετά από μια ήττα σοκ από την Πάσχα στην Τουρκία. Πριν από τρεις εβδομάδες και με μεγάλο προβάδισμα 4-1, έκανε ένα άλλο αποφασιστικό βήμα για να προκριθεί στο “16” (δύο παιχνίδια πριν από τον τελικό με προβάδισμα 9 πόντων).

Ο Ντόρτμουντ, χωρίς να “πιέσει” τον επιταχυντή, απομακρύνθηκε από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Μπρουκς (3-0) και είναι στην κορυφή του πίνακα με 9 πόντους από 6 πόντους, 3-1 περισσότερο από τον Λάτσιο. Θα λάβει και θα παίξει στο ντέρμπι στο “Signal Induna Park” (2/12) από την επόμενη εβδομάδα.

Πρόγραμμα σε ομάδες του Champions League:

Τρίτη 24/11

5η ομάδα

Ρεν – Τσέλσι 1-2

(Quirasi 85΄ / Hansen Otoi 22΄, 90 + 1 Zero)

Grossnoder – Σεβίλλη 1-2

(Vandesron 56΄ / Rocket ΄ 4΄, 95΄l Hadati)

Εκτίμηση

6η ομάδα

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Μπριζ 3-0

18 ’60’ Ολλανδία, 45 ‘ Σάντσο

Lazio – Genit 3-1

(Στυλό 3 ’55’. Emobile, 22 ‘ Αν και / 25 ‘ Ζούμπα)