Πρέμιερ Λιγκ: Χαλ Κίνγκστον Ρόβερς 26-10 Κάσλφορντ – Η νίκη του Ρόμπινς αφήνει τους Τάιγκερς αήττητους

Η Castleford έχασε και τους τρεις τελευταίους εκτός έδρας αγώνες της στην Premier League – δύο από αυτούς στο Craven Park
26- Hal KR (8)
Προσπαθήστε: Wood 2, Kenny-Dowall, Parcell, Takairangi Στόχοι: Αμπντουλάχ 3
Castleford (6) 10
Προσπαθήστε: Turner, Varimo Στόχοι: Ο’ Μπράιεν

Η Hull KR ήταν νικηφόρα στην ιδιωτική μάχη μεταξύ δύο ομάδων της Premier League χωρίς νίκη καθώς έτρεξαν σε πέντε προσπάθειες για να νικήσουν τους Castleford Tigers στο Craven Park.

Δύο προσπάθειες από τους Shawn Kinney-Dawal και Sam Wood, αμφότεροι χωρίς μετατροπή, κέρδισαν τη Rovers με 8-6 στο πρώτο ημίχρονο πάνω από την προσπάθεια του Jordan Turner που μετέτρεψε ο Cass.

Αλλά ο Wood, ο Matt Parcelle και ο Brad Takerangi πέρασαν όλοι μαζί μετά το διάλειμμα.

Το μόνο αποτέλεσμα της CAS στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μια προσπάθεια Purita Varimo καθώς παρέμεινε χωρίς νίκη υπό τον νέο προπονητή Lee Radford.

Η εναρκτήρια προσπάθεια του Ρόβερς δεν έφτασε μέχρι το 23ο λεπτό, οπότε ο Κας μειώθηκε στους 12 όταν ο Βάριμο έλαβε κίτρινη κάρτα επειδή χτύπησε τον Γουίλ Ντάγκερ όταν πέτυχε ένα ψηλό λάκτισμα.

Οι γηπεδούχοι είπαν στον επιπλέον παίκτη μέσα σε πέντε λεπτά όταν ο Kenny-Dawal πέρασε στα αριστερά – και χειρότερα ακολούθησε ο διαιτητής Liam Moore όταν εντόπισε μια καθυστερημένη παρέμβαση του Liam Watts στον Mickey Lewis στον αγώνα – τον έστειλαν επίσης στον Ben για 10 λεπτά.

Οι Cass είδαν τα πέντε λεπτά που έπρεπε να παίξουν με 11 και ήταν ακόμα λίγο όταν ο Turner έκανε το δρόμο του έξι λεπτά πριν από το ημίχρονο και ο Gareth O’Brien πρόσθεσε τις προσθήκες για να δώσει στους φιλοξενούμενους το προβάδισμα 6-4.

Αλλά ο Ρόβερς επέστρεψε στο μπροστινό μέρος δύο λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Γουντ πήδηξε στα δεξιά μετά από μια ωραία χωματερή από τον Takerangi – και ο εξτρέμ των Rovers σκόραρε το δεύτερο γκολ του στη δεξιά γωνία 12 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Αφού ο Τζόρνταν Αμπντουλάχ είχε αστοχήσει δύο φορές στο παρελθόν, αυτή τη φορά ο μισός μπακ Ρόβερς έκανε το 14-6 πριν ο Γουντ γίνει δημιουργικός, γλίστρησε από μια παρέμβαση για να τροφοδοτήσει τον Λιούις που πέρασε μέσα για να σκοράρει τέταρτο για τον Πάρσελ 15 λεπτά από το τέλος.

Ο Abdullah βελτιώθηκε στην τελευταία προσπάθεια και των δύο Rovers, όταν ο Takerangi έχασε ελάχιστα δύο προκλήσεις για να σκοράρει, αλλά ο Cass τουλάχιστον σημείωσε το τελικό σκορ τη βραδιά όταν ο Varimo έπεσε στη δεξιά γωνία.

Ο προπονητής της Χαλ Βόρειας Κορέας, Τόνι Σμιθ, είπε στο BBC Radio Humberside:

“Ήμασταν καλά. Το καταλάβαμε. Δεν ήταν όλα όμορφα ή εξαιρετικά, αλλά δεν υπάρχουν πολλοί αγώνες ράγκμπι αυτή την εποχή του χρόνου.

«Ο Κας ήρθε χωρίς φιλικό αγώνα και είναι δύσκολο να βρεθείς σε μια δύσκολη κατάσταση νωρίς τη σεζόν. Χρειάζεται χρόνος.

“Ο Cass θα είναι μια σκληρή ομάδα όλη τη σεζόν. Είναι μια μεγάλη ομάδα και έχει μερικούς πολύ δυνατούς παίκτες.”

Το αφεντικό του Castleford Tiger, Lee Radford, είπε στο BBC Radio Leeds:

Πραγματικά πίστευα ότι πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαμε μια ευκαιρία. Υπήρχε μια περίοδος πέντε ή 10 λεπτών με περίπου 10 λεπτά να απομένουν και αυτό θέλω να παίξουμε.

“Αλλά το ξεκίνημά μας στο δεύτερο ημίχρονο πραγματικά μας πλήγωσε. Είμαι πραγματικά απογοητευμένος που τους άφησα να βγουν στο γήπεδο όπως έκαναν.

“Δουλεύουμε σκληρά στα γήπεδα, αλλά πρέπει να τα ενώσουμε. Πρέπει να παίξουμε περισσότερο ποδόσφαιρο. Όταν χάνεις και τα τρία, αναλύεις τα πάντα”.

Hal KR: στιλέτο; Wood, Takerangi, Hall, Lewis; Abdullah Sturton-Parcel, King, Halton, Lynette, Minchella, Kenny Dowal.

ανταλλαγή: Litten, Richards, Jarratt, Lulu Togagay.

Castleford: Evalds. Olpherts, Turner, Funoa, Varemo; O’Brien, Truman; Westerman, Blair, Sutcliffe, Griffin, McShane, Massey.

ανταλλαγή: Watts, Matagy, Smith, Rob.

Sin Bin: Varimo (18), Watts (24)

Κανόνας: Λίαμ Μουρ.

READ  Η οικογένεια κατηγορεί τον γιατρό του Lanarkshire για τον θάνατο του Γκραν