Πώς κάθε σούπερ σταρ της Σέλτικ και της Ρέιντζερς εκπλήρωσε το διεθνές τους καθήκον εν μέσω εισβολών, τραυματισμών και ντεμπούτων

Η επικείμενη αναμέτρηση μεταξύ της Ρέιντζερς και της Σέλτικ είναι ένας φανταστικός αγώνας με οπαδούς και από τις δύο πλευρές να μετρούν αντίστροφα τις μέρες για την Κυριακή.

Είναι τεράστιο και για τους παίκτες, ωστόσο, και πολλοί από τους άνδρες που θα πρωταγωνιστήσουν στο Ibrox έχουν στο μυαλό τους το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ήταν μια μικτή εβδομάδα για πολλά από τα μεγαλύτερα ονόματα της Σέλτικ και τους Ρέιντζερς, καθώς προσπαθούν να φτάσουν στο Κατάρ.

Η εστίαση θα στραφεί γρήγορα στις δεσμεύσεις του συλλόγου, αλλά δεν υπάρχει αμφιβολία ότι κάποια επικείμενα λάθη θα εξαλείψουν μια χούφτα βασικών παικτών.

αθλητικό ρεκόρ Τρέχει τη βάση σε ένα διεθνές διάλειμμα γεμάτο δραματικές στιγμές μέσα και έξω από το πάρκο.

Οι οπαδοί της Νιγηρίας αντιδρούν μετά την αποτυχία της πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Κολομβία (Alfredo Morelos)

Ήταν άσχημα νέα για τη Ρέιντζερς την περασμένη εβδομάδα, όταν προέκυψε η είδηση ​​ότι ο Αλφρέντο Μορέλος είχε τραυματιστεί ενώ βρισκόταν στη χώρα του.

Αφού έχασε τον πρώτο του αγώνα με τη Βολιβία, αυτό επιβεβαιώθηκε στην ανακοίνωση της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας της Κολομβίας.

Ανακοίνωσαν ότι ο Μορέλος θα επέστρεφε στη Ρέιντζερς πριν από τον τελευταίο αγώνα τους για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου εναντίον της Βενεζουέλας, την οποία κέρδισαν με 1-0 αλλά έχασαν το Κατάρ.

Κροατία (Porna Barisic, Josip Juranović)

Υπήρχαν διαφορετικοί ρόλοι για τους μπακ της Κροατίας.

Ο Γιοράνοβιτς έπαιξε το σύνολο των 90 σε φιλικό αγώνα με τη Σλοβενία, ο οποίος έληξε ισόπαλος 1-1.

Ο Μπάρισιτς ήταν αχρησιμοποίητος αλλαγή, αλλά έπαιξε τα 90 λεπτά εναντίον της Βουλγαρίας την Τρίτη.

Ο προπονητής Zlatko Dalic ξεκούρασε τον παίκτη του Parkhead για εκείνον τον αγώνα στη συνέχεια δείτε με Έχει ήδη προκριθεί για το Κατάρ 2022.

READ  Mike Dixon: Τα ελληνικά δεν είναι δώρο στον Andy Murray στην κλήρωση του US Open

Φινλανδία (Γκλεν Καμάρα)

Ο μέσος των Ρέιντζερς έπαιξε όλα τα 90 λεπτά κατά την ήττα της ομάδας του με 2-0 από τη Σλοβακία την Τρίτη.

Θα είναι στο αρχικό σχήμα για να αντιμετωπίσει τη Σέλτικ την Κυριακή.

Ελλάδα (Γιώργος Γιακουμάκης)

Ο βρυχηθμός επιθετικός της Πάρκχεντ έχει ηγετικό ρόλο από τον νέο προπονητή της Ελλάδας, Γκας Πογιέτ.

Ξεκίνησε σε φιλικό 1-0 κόντρα στη Ρουμανία, και έμεινε νοκ άουτ από την ΕΖ Άλκμααρ Βαγγέλης Παυλίδης στο 72ο λεπτό.

Οι προτάσεις του Πογιέτ και των ελληνικών ΜΜΕ έλεγαν ότι μπορεί να ξεκουραστεί απέναντι στο Μαυροβούνιο, αλλά ήρθε από τον πάγκο στα τελευταία στάδια.

Ισραήλ (Νιρ Μπίτον, Λιλ Αμπάντα)

Πλέον, βετεράνος των Ισραηλινών, ο Πέιτον πολέμησε ένα εξαντλητικό 90λεπτο ενάντια στη δύναμη της Γερμανίας, καθώς αντιμετώπισε παίκτες όπως ο Κάι Χάβερτς και ο Τίμο Βέρνερ, που σκόραραν και οι δύο σε μια εντός έδρας νίκη με 2-0.

Θα αντιμετωπίσει τη Ρουμανία σε δεύτερο φιλικό αγώνα, αλλά ο Πέιτον δεν θα είναι μέρος του, αφού έχει ήδη αποσταλεί για ανάπαυση αφού η εθνική ομάδα έφτασε σε συμφωνία με τη Σέλτικ.

Ο ευρυγώνιος Obada επέστρεψε στο σκοράρισμα πετυχαίνοντας ένα γκολ κάτω των 21 κόντρα στην Πολωνία στο ισόπαλο 2-2.

Ιαπωνία (Reo Hatate)

Το Hate ήταν υποχρησιμοποιημένο αναπληρωματικό καθώς η Ιαπωνία εξασφάλισε την πρόκριση για το έβδομο συνεχόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο νικώντας την Αυστραλία με 2-0.

Reo Hatate

Έπειτα έκανε το ντεμπούτο του στον τελικό του προκριματικού λάστιχου εναντίον του Βιετνάμ όπου έπαιξε 45 λεπτά.

Νιγηρία (Joe Aribo, Leon Balogun, Calvin Basie)

Η τριάδα των Super Eagles των Ρέιντζερς κλήθηκε να λάβει μέρος σε ένα τεράστιο πλέι οφ του Παγκοσμίου Κυπέλλου δύο αγώνων.

Οι τρεις μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο κατά την ισοπαλία 0-0 στην Γκάνα καθώς ξεκίνησαν οι Aribo και Balogun ενώ ο Bassi μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

READ  Τι θα σκέφτονταν οι αρχαίοι Έλληνες για τους Ολυμπιακούς χωρίς οπαδούς;

Η τριάδα ξεκίνησε στο δεύτερο ματς εναντίον των Μαύρων Αστέρων ένα βράδυ για να ξεχαστεί κατά τη διάρκεια της ισοπαλίας 1-1 που έδιωξε τη Νιγηρία στη διαφορά τερμάτων.

Ο Bassey, ο Aribo και ο Balogun έλαβαν χλιαρές κριτικές για τις οθόνες τους σε μια νύχτα που αμαυρώθηκε από σκηνές μίσους στο τελευταίο σφύριγμα.

Θυμωμένοι οπαδοί εισέβαλαν στο γήπεδο αφού αρνήθηκαν να προκριθούν και κατέστρεψαν τις αποθήκες καθώς ο καπνός γέμισε τον αέρα.

Βόρεια Ιρλανδία (Στίβεν Ντέιβις)

Ο 37χρονος πρόσθεσε στην εντυπωσιακή διεθνή κληρονομιά του με ένα γκολ στη νίκη επί του Λουξεμβούργου πριν υποκύψει στην ήττα με 1-0 από την Ουγγαρία.

Ωστόσο, ο βετεράνος των δύο αγώνων για τη χώρα του θα μπορούσε να προκαλέσει ανησυχία, καθώς αυτοί οι αγώνες επέτρεψαν στον Ντέιβις να επιταχύνει και να υποστηρίξει την ένταξη του εναντίον της Σέλτικ το Σαββατοκύριακο.

Ακόμη και στον βασικό ρόλο από τον πάγκο.

Σκωτία (Ryan Jack, Callum McGregor, Greg Taylor, Stephen Welch)

Ο αρχηγός της Σέλτικ ΜακΓκρέγκορ και ο αριστερός μπακ Τέιλορ ξεκίνησαν για τη Σκωτία στην ισοπαλία 1-1 με την Πολωνία το βράδυ της Πέμπτης.

Ο πρώτος έδωσε τη θέση του στον Τζακ στο 77ο λεπτό, ο οποίος έκανε το διεθνές ντεμπούτο του από τον Νοέμβριο του 2020.

Ο McGregor και ο Taylor ξεκουράστηκαν για την ισοπαλία 2-2 στην Αυστρία, αλλά ο Ryan Jack ξεκίνησε με την ομάδα του Steve Clark πριν αντικατασταθεί στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Γουέλς, ο αρχηγός κάτω των 21 ετών, είχε μια κακή βραδιά κόντρα στην Τουρκία, σημείωσε αυτογκόλ στην ήττα με 2-0 από την Τάινκαστλ, προτού επιμείνει ότι η επίδοση ήταν μία από τις χειρότερες που έγιναν ποτέ “σε οποιαδήποτε ηλικία” της χώρας.

Τα προβλήματα του Ουαλού επιδεινώθηκαν κατά την ισοπαλία 2-2 με το Καζακστάν καθώς αναγκάστηκε να φύγει.

READ  Ο χρυσός παραολυμπιονίκης Νάσος Γαβίλας θα τιμηθεί στο Navarino Challenge 2021

Σουηδία (Karl Starvelt, Philip Hellander)

Οι σέντερ μπακ μπορεί να παραταχθούν μεταξύ τους την Κυριακή, αλλά μοιράστηκαν τον ίδιο πάγκο την περασμένη εβδομάδα.

Ο Ελλάντερ μπήκε ως αλλαγή, όταν η Σουηδία έκλεισε το κατάστημά της για να κερδίσει 1-0 στην παράταση επί της Τσεχίας.

Οι Victor Lindelof και Joachim Nilsson κράτησαν το δίδυμο στον πάγκο καθώς δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν μια σύγκρουση όλα ή τίποτα με την Πολωνία.

Ηνωμένες Πολιτείες (James Sands)

Ο Σαντς κέρδισε μια κλήση στο USMNT και ήταν αχρησιμοποίητος αναπληρωματικός στην ισοπαλία χωρίς γκολ με το Μεξικό και το βράδυ της Κυριακής σε ένα κρίσιμο παιχνίδι 5-1 επί του Παναμά.

Αυτός είναι ένας τεράστιος τελικός στην Κόστα Ρίκα που θα κρίνει αν μπορούν να ενωθούν με τον γειτονικό Καναδά στο Κατάρ που θα γίνει τα ξημερώματα της Πέμπτης.

Γουέλς (Άαρον Ράμσεϊ)

Ο Ουαλός διεθνής εντυπωσίασε για άλλη μια φορά τη χώρα του με μια εμφάνιση 90 λεπτών κόντρα στην Αυστρία για να την πάρει από το Κατάρ στο πλέι οφ 2-1.

Αυτός ο αγώνας είναι πιθανός εναντίον της Σκωτίας μετά από δύο στιγμές μαγείας από τον Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος συχνά σώζει τις καλύτερες εμφανίσεις του ως Ράμσεϊ όταν είναι κόκκινο για τον Σίμρου.

Απουσίαζε από την αποστολή κόντρα στην Τσεχία μετά από ένα χτύπημα και θα παρακολουθείται πριν αντιμετωπίσει τη Σέλτικ την Κυριακή στο Ibrox.

Για την ευκαιρία σας να κερδίζετε εισιτήρια εντός έδρας για αγώνες Cinch SPFL κάθε εβδομάδα και στις τέσσερις κατηγορίες, απλώς δηλώστε συμμετοχή στον διαγωνισμό μας παρακάτω. Μπορείτε να εγγραφείτε μία φορά την εβδομάδα για να έχετε την ευκαιρία να κερδίσετε. Εάν η φόρμα δεν λειτουργεί (Κάντε κλικ ΕΔΩ)…καλή τύχη!