Σέλτικ 3-0 Raith Rovers: Jota, Abada και Turnbull στέλνουν τους οικοδεσπότες στους ημιτελικούς του League Cup

Ο Ντέιβιντ Τέρνμπουλ έβαλε εξαιρετική φόρμα στο τέλος του δεύτερου ημιχρόνου για να βάλει την Σέλτικ τρίτη

Η Σέλτικ απάντησε στις διαδοχικές ήττες με μια εύκολη νίκη επί της δεύτερης βαθμίδας Ράιθ Ρόβερς για να διεξαγάγει τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ της Σκωτίας με τον πρωταθλητή St Johnston τον Νοέμβριο.

Οι φιλοξενούμενοι του τουρνουά ξεκίνησαν καλά και απογοήτευσαν τους γηπεδούχους για περισσότερα από 25 λεπτά, αλλά το πρώτο γκολ της Τζότα στη Σέλτικ άνοιξε το σκορ και η Λιλ Αμπάντα έγνεψε ένα δευτερόλεπτο πριν από την ανάπαυλα.

Ο Ντέιβιντ Τέρνμπουλ αμύνθηκε στο τρίτο δύο λεπτά μετά το διάλειμμα πριν ο Γουάιθ παίξει το τελευταίο μισάωρο με δέκα άνδρες μετά την αποβολή του Ντάριο Ζανάτα.

Η νίκη – η οποία ήρθε μετά τις εκτός έδρας ήττες από τη Ρεάλ Μπέτις και τη Λίβινγκστοουν – σημαίνει ότι ο Άντζε Ποστεκόγλου θα οδηγήσει μια ομάδα μακριά από το Χάμπντεν για πρώτη φορά αυτό το Σαββατοκύριακο στις 20-21 Νοεμβρίου.

Ο Ουράιθ δεν έχει ακόμη κερδίσει τη Σέλτικ σε 15 προσπάθειες από τότε που κέρδισε τον τελικό του Λιγκ Καπ 1994.

Ο Γιώτα ήταν ένα αγκάθι στο πλευρό του Γουράιτ όλο το βράδυ και έδειξε την πρόθεσή του να φύγει, καθώς ο εξτρέμ της Σέλτικ έσκυψε με ένα σουτ από το μακρινό δοκάρι νωρίς.

Αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα άρχισε να υπόσχεται, να κινεί καλά τη μπάλα και να διατηρεί μια διεκδικητική φόρμα, με τον Ντίλαν Τέιτ να σουτάρει άουτ από το τέρμα του Τζο Χαρτ.

Ωστόσο, η άμυνα του John McGlynn παραβιάστηκε στο 26ο λεπτό όταν η τέλεια πάσα του James McCarthy ελέγχθηκε από τον Jota, ο οποίος ανέβασε το τέλος της βαθμολογίας έναντι του Jimmy MacDonald.

Ο αγώνας ήταν πιο μακριά από την ομάδα της δεύτερης κατηγορίας, όταν έδιωξε τον Τζότα πίσω στην περιοχή του πέναλτι και είδε ένα σουτ που απέκρουσε ο ΜακΝτόναλντ, αλλά ο Αμπάντα ήταν έτοιμος να αναβοσβήσει ξανά το κεφάλι του.

Ο Turnbull πρόσθεσε ένα τρίτο γκολ μόλις δύο λεπτά μετά την επανεκκίνηση, γλιστρώντας προς τα εμπρός χωρίς αμφισβήτηση και δημιουργώντας ένα όμορφο φινίρισμα έξω από το πλαίσιο στην κάτω δεξιά γωνία.

Ο Wraith μειώθηκε σε 10 άνδρες και φοβόταν περισσότερα γκολ της Σέλτικ καθώς ο Zanata έλαβε δεύτερη κίτρινη κάρτα για την ισοπαλία του Anthony Ralston.

Όμως, χάρη στην πίστωση της ομάδας του πρωταθλήματος, ανέβηκαν και δεν διαλύθηκαν καθώς η Σέλτικ δεν κατάφερε να αυξήσει τον απολογισμό της.

Man of the Match – JOTA

Το γκολ της Γιώτα εναντίον του Γουράιθ
Ο Πορτογάλος επιθετικός άξιζε το γκολ του και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο δεύτερο γκολ του Αμπάντα

τι μαθαμε?

Η Σέλτικ δεν είχε άλλη επιλογή από τη νίκη, αλλά οι οπαδοί θα απαιτούσαν να το κάνουν με στυλ. Με 25 λεπτά το ρολόι φαινόταν ότι μπορεί να δυσκολεύονταν να συντρίψουν τον Wraith, αλλά η επίθεση της Celtic μετριάστηκε μετά το άνοιγμα της Jota και παρείχε την υποστήριξη στο σπίτι της για μια ξεκούραστη νύχτα.

Μια κηλίδα ήταν η είδηση ​​ότι ο Έλληνας επιθετικός Γεώργιος Γιακομάκης «χτύπησε ένα μοσχάρι στο ζέσταμα», σύμφωνα με τον Ποστεκόγλου, και στάλθηκε για σάρωση για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού.

Ο Ουράιθ δεν θα κριθεί σε αγώνες με τη Σέλτικ, αλλά ο ΜακΓκλίν μπορεί να είναι περήφανος για την καριέρα του στο Λιγκ Καπ αφού ανέβηκε από τον όμιλο στην κορυφή και πέτυχε μια αξέχαστη νίκη των 16 στους αγώνες εντός έδρας με την Αμπερντίν.

Θα λάβει επίσης τα θετικά της αντίδρασης των παικτών του στην πτώση ενός άντρα, καθώς η ομάδα του διατηρούσε ένα ισχυρό αμυντικό σχήμα για να εξασφαλίσει ότι το περιθώριο παραμένει στο τρίτο.

Τι είπαν?

Ο προπονητής της Σέλτικ Άντζε Ποστέκογλου: “Το σημαντικό είναι ότι είμαστε εκεί. Ο ημιτελικός θα πρέπει να είναι μια μεγάλη ευκαιρία. Είναι κάτι με το οποίο θέλει να συνεχίσει αυτός ο σύλλογος.

“Είναι σκληρός αντίπαλος, αλλά όπως είπα, το πιο σημαντικό είναι ότι είμαστε εκεί. Ο Σεντ Τζόνστον έκανε εξαιρετική δουλειά πέρυσι. Έκανε καλά και στην Ευρώπη. Ανεξάρτητα από το ποιος θα παίξεις, θα είναι δύσκολο” αγώνας.”

Σκηνοθέτης Wraith Rovers John McGlynn: “Δεν είχα κανένα παράπονο, η καλύτερη ομάδα κέρδισε. Αξίζει τρία γκολ. Πίστευα ότι τα παιδιά μας τα έβαλαν όλα σε αυτό.

“Μπορείτε πάντα να τα καταφέρετε καλύτερα, αλλά είμαι ευχαριστημένος με την καριέρα μας στο Λιγκ Καπ. Θα μάθουμε από αυτό και θα είμαστε καλύτεροι σε αυτό”.

Τι τότε?

Η Σέλτικ φιλοξενεί την Νταντί Γιουνάιτεντ εντός έδρας στην Πρέμιερ Λιγκ την Κυριακή (15:00 GMT), ενώ η Γουράιθ Πάρτικ φιλοξενεί την Τίστλ την ίδια στιγμή στη δεύτερη βαθμίδα.