Σέλτικ 4-0 Ρέιθ Ρόβερς: Οι γηπεδούχοι προκρίνονται στα προημιτελικά

Ο Γιώργος Γιακομάκης πέτυχε το τέταρτο γκολ του στη σεζόν με τη Σέλτικ

Η Σέλτικ ήταν τόσο δυνατή για μια δυναμική Wraith Rovers που έφτασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας.

Το εντυπωσιακό χτύπημα του Λίαμ Σκέιλς έδωσε το προβάδισμα στους άνδρες της Ανζί Ποστέκογλου στο πρώτο ημίχρονο.

Όμως η άρτια εκπαιδευμένη ομάδα της διοργάνωσης τα πήγε καλά στο ματς πριν οι ίδιοι οι γηπεδούχοι βγουν από τον λήθαργο με τους Γιώργο Γιακομάκη και Ντάιζεν Μαέντα να σκοράρουν διαδοχικά.

Ο Nir Bitton πρόσθεσε λάμψη στο αποτέλεσμα όταν πέτυχε ένα τέταρτο γκολ στα δίχτυα των ριμπάουντ από πέναλτι που αποκρούστηκε.

Υπήρχαν και άλλα καλά νέα για τη Σέλτικ καθώς ο Κρίστοφερ Τζούλιαν επέστρεψε μετά από 13 μήνες απουσίας λόγω τραυματισμού.

Η ομάδα του Ποστέκογλου θα μάθει τους αντιπάλους της στα προημιτελικά τη Δευτέρα μετά την ισοπαλία μεταξύ Πίτερχεντ και Νταντί.

Στα τρία τελευταία παιχνίδια της, η Σέλτικ ήταν ικανή να μεταφέρει το παιχνίδι στον αντίπαλό της νωρίς, με τα οκτώ από τα 10 γκολ της να σημειώνονται πριν από την ανάπαυλα.

Έστησαν από νωρίς το πόδι τους απέναντι στους φιλοξενούμενους John McGlynn με σουτ του Mickey Johnston και οι Peyton και Rhea Hatat πήραν ένα σουτ στα χέρια του τερματοφύλακα Jimmy McDonald.

Η ζυγαριά έσπασε την αντίσταση του Ρέιθ όταν άνοιξε το αριστερό του πόδι και έσπασε μια σφαίρα στη θέση που ο ΜακΝτόναλντ δεν μπορούσε να πλησιάσει.

Η Σέλτικ είχε την τύχη να μην καταλογίσει πέναλτι όταν ένα ριμπάουντ χτύπησε το χέρι του αμυντικού Κάμερον Κάρτερ Βίκερς μέσα στην περιοχή του πέναλτι, αλλά οι εκκλήσεις του Ρέιθ απορρίφθηκαν από τον διαιτητή Στίβεν ΜακΚλέιν.

Υπήρχαν και άλλες νευρικές στιγμές στην περιοχή του πέναλτι καθώς ο Wraith υποχρέωσε τους άντρες να επιτεθούν, αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν ένα ουσιαστικό σουτ στο τέρμα και ο τερματοφύλακας Joe Hart ήταν εικονικός θεατής.

Ο Γιακομάκης χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά είναι απίθανο να μετρηθεί στην περίπτωση του οφσάιντ του Τζόνστον όταν έπαιξε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Σέλτικ πάλεψε να ηρεμήσει πριν η εισαγωγή του Τζότα της δώσει ώθηση και ο εξτρέμ δημιούργησε μια ευκαιρία στον Τομ Ρότζιτς προτού πληκτρολογήσει τον Γιακομάκη για να κάνει το 2-0.

READ  Ανακαλύψτε τα ερείπια μιας αρχαίας πόλης που βυθίστηκε στην Αίγυπτο

Ο Έλληνας επιθετικός μέτρησε το χρόνο του για να ξεπεράσει την παγίδα οφσάιντ και να πετύχει την τέλεια πάσα του Τζότα.

Σύντομα ήταν τριών όταν ένα τραπέζι ήρθε στη γωνία. Ο ΜακΝτόναλντ έκανε μια εξαιρετική απόκρουση στην αρχή, αλλά κατάφερε μόνο να τον απομακρύνει από τον παίκτη της Σέλτικ και να επιστρέψει στο σερί.

Ένα αμφιλεγόμενο λάκτισμα πέναλτι έκανε το τέταρτο όταν ο Sean McKee τιμωρήθηκε σκληρά για χάντμπολ. Ο Πέιτον έβαλε την μπάλα στην εστία αφού ο ΜακΝτόναλντ απέκρουσε την πρώτη του προσπάθεια και το σκορ 4-0 ήταν ένα τραχύ άγγιγμα για τον Ρέιθ.

Man of the Match – Λίαμ Σκάιλς

Ο Λίαμ Σκάιλς της Σέλτικ πανηγυρίζει με 1-0 τη νίκη
Ο Λίαμ Σκάιλς της Σέλτικ με ένα εκπληκτικό γκολ έκανε το 1-0 και ήταν εξαιρετικός σε όλη τη διάρκεια

Τι είπαν?

Ο προπονητής της Σέλτικ, Άνζ Ποστέκογλου: «Δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο. Δεν δουλέψαμε αρκετά σκληρά, δεν παίξαμε γρήγορα, πάρα πολλά αγγίγματα στην μπάλα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερο.

“Έχουμε κάνει επτά αλλαγές στην ομάδα, ώστε να ξέρετε ότι δεν πρόκειται να είναι ευχάριστη ή συνεκτική. Δεν είναι να ξεχωρίζουμε άτομα. Έχουμε την πρόθεση και τη φιλοδοξία να είμαστε ένα συγκεκριμένο είδος ομάδας, η προπόνηση είναι έντονη, επομένως είμαστε την ημέρα του αγώνα ήταν έντονη, ανεξάρτητα από το ποιος ξεκίνησε, και νομίζω ότι ο επείγων χαρακτήρας δεν ήταν πλήρως παρών».

Διευθυντής της Wraith Rovers, John McGlynn: «Νόμιζα ότι ήμασταν καλά οργανωμένοι και πειθαρχημένοι στο παιχνίδι μας. Ξέραμε ότι η Σέλτικ θα έβγαινε με παγίδες και θα μας βομβάρδιζε νωρίς και θέλαμε να περάσουμε εκείνη την περίοδο, κάτι που νόμιζα ότι κάναμε.

“Υπήρξε αξίωση για πέναλτι, αλλά δεν το είδα ποτέ ξανά. Είμαι περήφανος για τους παίκτες και πρέπει να ξαναρχίσουμε την εκστρατεία μας στο πρωτάθλημα ξανά.”