Τα μετάλλια της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020

Ολυμπιακή ομάδα Ελλάδας. χρέος: Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή

Με τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 στο Τόκιο να τελειώνουν, η Ελλάδα είναι εκτός παιχνιδιού με συνολικά τέσσερα μετάλλια.

Η Ελλάδα κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο. Τα πρώτα βραβεία της χώρας προήλθαν από την κωπηλασία των σκιφ ανδρών – όπου ο Στέφανος Ενδόσκος έσπασε το Ολυμπιακό ρεκόρ με την ώρα του – και το άλμα εις μήκος των ανδρών, όπου ο Mildatius dentoclo προκάλεσε μια συγκλονιστική θλίψη.

Η ελληνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών έγραψε ιστορία όταν κέρδισε ασημένιο μετάλλιο στον τελικό κόντρα στη Σερβία. Ε

Αυτά τα μετάλλια είναι σίγουρα κάτι για να γιορτάσουμε. Αλλά η ομάδα υπέστη και κάποιες ατυχείς αποτυχίες: η ελληνική ομάδα κολύμβησης τέχνης αρχικά μολύνθηκε με τον κορονοϊό κατά τη διάρκεια των αγώνων, με τον βοηθό της ομάδας να βρέθηκε θετικός στον ιό, οδηγώντας σε μόλυνση τριών κολυμβητών. Η ομάδα αναγκάστηκε τελικά να αποσυρθεί από το τουρνουά.

Στα ιστορικά μετάλλια της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020

Ο Στέφανος Ενδόσκος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο απλό ανδρών στην κωπηλασία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Ντούσκος αγωνίστηκε στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο, τερματίζοντας τέταρτος και έκτος στο ελαφρύ ανδρικό άνδρας χωρίς αμυντικά.

Ο Ντούσκος κέρδισε έναν εκπληκτικό Ολυμπιακό και έκανε νέο ρεκόρ στον αθλητισμό με το χρόνο του 6: 40.45. Η Porsche κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο ένα δευτερόλεπτο μετά τον Ntouskos στο Norwegian Gazette, νικώντας τον Martin Tamir της Κροατίας πίσω από την Borch για το χάλκινο.

Ο Ντούσκος προχώρησε στο τρίτο τέταρτο του αγώνα και κατέληξε να σπάσει το ρεκόρ του Ολυμπιακού απλού ανδρών.

READ  Η Ελλάδα έχει κυκλοφορήσει ένα πρόγραμμα μετά την επιδημία αποκατάστασης

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο της 24χρονης Royer στους Ολυμπιακούς Αγώνες και είναι το πρώτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο κωπηλασίας στην Ελλάδα και το πρώτο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020.

Ο Mildatius Dentoglo ζάλισε τον Κουβανό Juan Miguel Echeveria κατά τη διάρκεια του τελικού άλματος εις μήκος στο Ολυμπιακό Στάδιο της ιαπωνικής πρωτεύουσας.

Ο Ντέντογλο δεν ήταν στα καλύτερά του στους πρώτους γύρους και έχασε έστω και μερικές προσπάθειες, αλλά στον έκτο γύρο έκανε το άλμα των 8,41 μέτρων, αρκετά για να οδηγήσει τον Κουβανό σταρ στη δεύτερη θέση.

Ο Έλληνας αθλητής και η Echeveria έκαναν την καλύτερη προσπάθεια στα 8,41 μέτρα (27,59 πόδια) στο δάχτυλο του ποδιού. Ο Ντέντογλου κατέλαβε την πρώτη θέση και κατέκτησε το χρυσό λόγω του δεύτερου καλύτερου άλματος των 8,15 μέτρων, ξεπερνώντας τα 8,09 μέτρα του Ισημερινού.

Ο Μάικλ Μάσο, που τραυματίστηκε στον πρώτο γύρο, κατέκτησε το χάλκινο με 8,21 μέτρα στη δεύτερη προσπάθειά του.

“Τι απίστευτο ματς. Τι απίστευτο άλμα, το τελευταίο άλμα”, είπε ο Τεντόγλου μετά τον τελικό. “Τελικά κατάφερα να βγάλω κάτι για να πάρω το μετάλλιο”.

Ο Ντεντόγλο κέρδισε στο παρελθόν ένα ακόμη χρυσό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2018, ενώ σημείωσε την καλύτερη επίδοση στα 8,60 μέτρα (28,21 πόδια) στο άλμα εις μήκος των ανδρών.

Η ελληνική ομάδα υδατοσφαίρισης έγραψε ιστορία παρά την ήττα της με 10-13 από τη Σερβία, η οποία κατέκτησε το πρώτο της ασημένιο Ολυμπιακό μετάλλιο κατά τη διάρκεια του τελικού στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η Ελλάδα έπαιξε εναντίον της Σερβίας, των χρυσών μεταλλίων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

READ  Plagioclase του 6ου αιώνα, γλάστρες και λαοί από την επιστήμη στη Bhutia, Φιλαδέλφεια, Ελλάδα

Η Ελλάδα αγωνίστηκε γενναία σε όλο το παιχνίδι. Παρά το γεγονός ότι έχασε 4-7 στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπόρεσε να ταιριάξει με τους Σέρβους και να γράψει 7-7.

Ωστόσο, η ομάδα της Σερβίας ήταν πολύ αποφασισμένη και έφτασε στον τελικό στόχο να κατακτήσει ένα ακόμη χρυσό Ολυμπιακό.

Λίγα λεπτά πριν το τέλος, ο πίνακας αποτελεσμάτων έδειχνε 10-10. Παρ ‘όλα αυτά, οι Σέρβοι μπόρεσαν να σκοράρουν άλλες τρεις φορές, αφήνοντας την ελληνική ομάδα στη δεύτερη θέση.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που μια ελληνική ομάδα υδατοσφαίρισης προκρίθηκε στον τελικό και η δεύτερη προκρίθηκε στους ημιτελικούς από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004.

Η Ελλάδα προκρίθηκε στον τελικό χωρίς ήττα. Την ίδια στιγμή η ελληνική ομάδα δεν κέρδισε Ιταλία Στη φάση των ομίλων.

Ο Elephantarius Petrunias κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο δαχτυλίδι των ανδρών για την Ελλάδα για την εξαιρετική του εμφάνιση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Πετρούνιας έγραψε ιστορία με 15.200 πόντους, κερδίζοντας άλλο ένα Ολυμπιακό μετάλλιο για τη χώρα πέντε χρόνια μετά την προσωπική του νίκη στο Ρίο ντε Τζανέιρο, όπου τερμάτισε πρώτος.

Τα όνειρά του για άλλο χρυσό Ολυμπιακό δεν έγιναν αυτή τη φορά επειδή το κινέζικο ζευγάρι Λιού Γιανγκ και Γιου Χάο κέρδισαν χρυσό και ασημένιο μετάλλιο αντίστοιχα.

Ο Λιού πέτυχε 15.500 πόντους και εσείς 15.300, εκατό περισσότερους από τον Πετρονιά.