Τα μετάλλια της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020

Ολυμπιακή ομάδα Ελλάδας. χρέος: Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή

Με τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 στο Τόκιο να τελειώνουν, η Ελλάδα είναι εκτός παιχνιδιού με συνολικά τέσσερα μετάλλια.

Η Ελλάδα κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο, και τα πρώτα βραβεία της χώρας προήλθαν από την κωπηλασία σκιφ ανδρών – όπου ο Στέφανος Ενδόσκος έσπασε το ρεκόρ του Ολυμπιακού με την ώρα του – και το άλμα εις μήκος ανδρών, όπου ο Mildatius Dentoglo ήταν συγκλονιστικά θλιμμένος.

Η ελληνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών έγραψε ιστορία όταν κέρδισε ασημένιο μετάλλιο στον τελικό κόντρα στη Σερβία. .

Αυτά τα μετάλλια είναι σίγουρα κάτι για να γιορτάσουμε. Αλλά η ομάδα υπέστη επίσης ατυχείς αποτυχίες: η ελληνική ομάδα κολύμβησης τέχνης αρχικά μολύνθηκε με τον κορονοϊό κατά τη διάρκεια των αγώνων και τρεις κολυμβητές μολύνθηκαν όταν ένας βοηθός που ταξίδευε με την ομάδα βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό. Η ομάδα τελικά αποχώρησε από το τουρνουά.

Στα ιστορικά μετάλλια της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020

Ο Στέφανος Ενδόσκος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο απλό ανδρών στην κωπηλασία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Ντούσκος συμμετείχε στους θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο, τερματίζοντας έκτος στην τετράδα ελαφρών ανδρών χωρίς ελαφριά ανδρικά αρώματα.

Ο Ντούσκος κέρδισε ένα εκπληκτικό Ολυμπιακό και έκανε ένα νέο ρεκόρ στον αθλητισμό με το χρόνο του 6: 40.45. Η Porsche κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο ένα δευτερόλεπτο μετά τον Ntouskos στο Norwegian Gazette, νικώντας τον Martin Tamir της Κροατίας πίσω από την Borch για το χάλκινο.

Ο Ντούσκος προχώρησε στο τρίτο τέταρτο του αγώνα και κατέληξε να σπάσει το ρεκόρ του Ολυμπιακού απλού ανδρών.

READ  Μια Χειμερινή χώρα των θαυμάτων έχει συλληφθεί από τα ΜΜΕ και τον Βοριά στην Ελλάδα

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο του Royer στους Ολυμπιακούς Αγώνες και το πρώτο χρυσό ολυμπιακό στην Ελλάδα κωπηλασίας, καθώς και το πρώτο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020.

Ο Χουάν Μιγκέλ Εχεβέρια της Κούβας έμεινε άναυδος κατά τη διάρκεια του τελικού στο Ολυμπιακό Στάδιο της ιαπωνικής πρωτεύουσας.

Ο Mildatius Dentoglo δεν ήταν ο καλύτερος στους πρώτους γύρους και έχασε έστω και μερικές προσπάθειες, αλλά ήταν αρκετά για να πηδήξει 8,41 μέτρα στον έκτο γύρο για να πέσει το κουβανικό αστέρι στη δεύτερη θέση.

Ο Έλληνας αθλητής και η Echeverria έκαναν την καλύτερη προσπάθεια μέχρι 8,41 μέτρα (27,59 πόδια) μέχρι το δάχτυλο. Ο Dentoglo τερμάτισε 1ος και κέρδισε το χρυσό λόγω του δεύτερου καλύτερου άλματος του Ισημερινού των 8,15 μέτρων, ξεπερνώντας τα 8,09 μέτρα.

Ο Μάικλ Μάσο, που τραυματίστηκε στον πρώτο γύρο, κατέκτησε το χάλκινο με 8,21 μέτρα στη δεύτερη προσπάθειά του.

“Τι απίστευτο ματς. Τι απίστευτο άλμα, το τελευταίο άλμα”, είπε ο Τεντόγλου μετά τον τελικό. “Τελικά κατάφερα να βγάλω κάτι για να πάρω το μετάλλιο”.

Ο Mildatius Dentoglo κέρδισε προηγουμένως ένα ακόμη χρυσό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2018, ενώ προσωπικά διέπρεψε στο άλμα εις μήκος των ανδρών στα 8,60 μέτρα (28,21 πόδια).

Η ελληνική ομάδα υδατοσφαίρισης έγραψε ιστορία παρά την ήττα της με 10-13 από τη Σερβία, η οποία κατέκτησε το πρώτο της ασημένιο Ολυμπιακό μετάλλιο κατά τη διάρκεια του τελικού στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η Ελλάδα έπαιξε με τη Σερβία, η οποία κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016.

Η Ελλάδα αγωνίστηκε γενναία σε όλο το παιχνίδι. Παρά το γεγονός ότι έχασε 4-7 στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπόρεσε να ταιριάξει με τους Σέρβους και να γράψει 7-7.

READ  Η Τουρκία προσπαθεί να χρησιμοποιήσει την ΕΣΔΑ εναντίον της Ελλάδας, παρόλο που τα δικαστήρια είναι οι καλύτεροι παραβάτες

Ωστόσο, η ομάδα της Σερβίας ήταν πολύ αποφασισμένη και έφτασε στον τελικό στόχο να κατακτήσει ένα ακόμη χρυσό Ολυμπιακό.

Λίγα λεπτά πριν το τέλος, ο πίνακας αποτελεσμάτων έδειχνε 10-10. Παρ ‘όλα αυτά, οι Σέρβοι μπόρεσαν να σκοράρουν άλλες τρεις φορές, αφήνοντας την ελληνική ομάδα στη δεύτερη θέση.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που μια ελληνική ομάδα υδατοσφαίρισης προκρίθηκε στον τελικό και η δεύτερη προκρίθηκε στους ημιτελικούς από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004.

Η Ελλάδα προκρίθηκε στον τελικό χωρίς ήττα. Την ίδια στιγμή η ελληνική ομάδα δεν κέρδισε Ιταλία Στη φάση των ομίλων.

Ο Ελέφαντριος Πετρονιάς κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα στεφάνια ανδρών για την Ελλάδα για την εξαιρετική του εμφάνιση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Πετρούνιας έγραψε ιστορία με 15.200 πόντους, κερδίζοντας άλλο ένα Ολυμπιακό μετάλλιο για τη χώρα πέντε χρόνια μετά την προσωπική του νίκη στο Ρίο ντε Τζανέιρο, όπου τερμάτισε πρώτος.

Τα όνειρά του για άλλο χρυσό Ολυμπιακό δεν έγιναν αυτή τη φορά επειδή το κινέζικο ζευγάρι Λιού Γιανγκ και Γιου Χάο κέρδισαν χρυσό και ασημένιο μετάλλιο αντίστοιχα.

Ο Λιού πέτυχε 15.500 πόντους και εσείς 15.300, εκατό περισσότερους από τον Πετρονιά.