Το Μαυροβούνιο κλείνει θέση στον τελικό του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος

Η παράδοση της Ελλάδας στο τρίτο τέταρτο σημαίνει ότι το Μαυροβούνιο θα προχωρήσει στους ημιτελικούς του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, αφού νικήσει 8-4 (2-2, 0-1, 4-0, 2-1)

Ο Θεόδωρος Βλάχος θα πάρει τα μαλλιά του από τον τρόπο που η Ελλάδα βγήκε εντελώς στο τρίτο τέταρτο εναντίον του Μαυροβουνίου αφού ήταν η καλύτερη ομάδα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Το Μαυροβούνιο ήταν καλό στην άμυνα καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά έκανε την Ελλάδα να σπρώξει στο τρίτο ημίχρονο για να προχωρήσει στον τελικό του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος. Θα περιμένουν τον νικητή μεταξύ Ιταλίας και Ηνωμένων Πολιτειών, που θα παίξει αργότερα απόψε.

Σε έναν αγώνα με χαμηλό γκολ, η ανάληψη κινδύνων ήταν ζωτικής σημασίας. Στο τέλος, το Μαυροβούνιο συνέλαβε τον βασιλιά τους και η Ελλάδα δεν το έκανε. Αυτό ήταν μόνο που θα μπορούσε να χωρίσει τις δύο ομάδες.

Η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα με το πρώτο του έργο. Η μπάλα τρύπησε τον Marius Kabotsis στα δεξιά. Ο πτέρυγας της Βουλιαγμένης είχε αρκετό χρόνο για να μετρήσει ένα ισχυρό σουτ που έβγαλε τη σωστή θέση από το γκολ του Πέταρ Τισάνοβιτς.

Και οι δύο πλευρές φαινόταν ανησυχητικές στις εναρκτήριες ανταλλαγές, καθώς και οι δύο ομάδες πυροβόλησαν από την τρύπα και ο ωκεανός σώθηκε.

Το Μαυροβούνιο τελικά ισοφάρισε με ένα μισό λεπτό για να παραμείνει στο τρίμηνο. Ο Αλέξανδρος Παπαναστάσιο αποκλείστηκε, με τον αρχηγό του Μαυροβουνίου Drasko Bergoljan να γυρίζει με ένα ηχηρό σουτ από τη δεξιά πτέρυγα.

Στη συνέχεια, η Ελλάδα εξισορρόπησε στιγμές αργότερα μέσω ενός όμορφου πυροβολισμού από τον Γεώργιο Ντερίβις στην πέμπτη θέση, αλλά είκοσι δευτερόλεπτα μετά το τέλος του τριμήνου, το Μαυροβούνιο εξισορρόπησε τις ενέργειες με ένα γκολ από τον Ντούσαν Μάτκοβιτς, παίκτης στο Κ. Πριμόρακ.

READ  Αυτό συμβαίνει σε αγώνες

Και οι δύο ομάδες είχαν πρώτες πιθανότητες να βγουν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά υπήρχε έλλειψη αυτοπεποίθησης και πεποίθησης και από τις δύο ομάδες σε επίθεση που οδήγησε σε αμυντικές κλοπές. Υπήρχε μια ισχυρή αίσθηση ότι και οι δύο πλευρές φοβόταν να κάνουν ένα λάθος που οδήγησε σε πολύ συντηρητικές παραγράφους και από τις δύο.

Είναι πιθανό η Ελλάδα να ασκεί μεγαλύτερη πίεση στο Μαυροβούνιο – αναγκάζοντας τον φρουρά του Γιαντάραν Πέταρ Τισάνοβιτς να σώσει δύο φορές. Ο 23χρονος, ο οποίος φημολογείται ότι βρίσκεται σε συνομιλίες με τη Μπαρτσελονέτα, έκανε ό, τι αναμενόταν από αυτόν.

Στο τέλος, ο τερματοφύλακας του Μαυροβουνίου ηττήθηκε 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με ένα υπέροχο γκολ από τον Κωνσταντίνο Γενιδονία. Ο πτέρυγας του Ολυμπιακού πέτυχε ένα εξαιρετικό σουτ από την αριστερή πλευρά, ίσως για να εκπλήξει τους τερματοφύλακες του Μαυροβουνίου, για να πάρει το σκορ στο 3-2 στο πρώτο ημίχρονο.

Στην τρίτη θέση, ο Γκεντόνια προσπάθησε απεγνωσμένα να αρπάξει το δεύτερο γκολ του ματς με σουτ μεγάλου βεληνεκούς, αλλά ο Τισάνοβιτς προχώρησε σε αυτό, κάνοντάς τον εύκολο εξοικονόμηση. Και όλη η πίεση φάνηκε να προέρχεται από τον Θεόδωρο Βλάχο, και φαινόταν πιο πιθανό να σκοράρει.

Όμως όλη την ώρα υπήρχε μόνο ένα γκολ μεταξύ των δύο πλευρών, ήταν ένας αγώνας δύο ατόμων και το Μαυροβούνιο γύρισε την παλίρροια του αγώνα. Σημείωσαν πρώτα την τρύπα. Ο Μίροσλαβ Μπέρκοβιτς κατάφερε να νικήσει το ελληνικό κέντρο με εξαιρετική δύναμη, πριν νικήσει τον Εμμανουήλ Ζερδίβας. Στη συνέχεια, πρόσθεσαν ένα άλλο όταν ο Ντούσαν Ματκόβιτς άρπαξε το δεύτερο του από τα αριστερά – το σουτ του χτύπησε στενά την οδυνηρή γροθιά του Ζέρντεβας.

READ  Mike Dixon: Τα ελληνικά δεν είναι δώρο στον Andy Murray στην κλήρωση του US Open

Έχοντας αυξηθεί για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Ελλάδα βρέθηκε 4-3 πίσω. Ένα λεπτό πριν από το τέλος, η Ελλάδα έχασε τις μισές πιθανότητες του Στυλιανού Αργυρόπουλου, ο οποίος έσωσε την μπάλα, και του Alex Papanastasio που έχασε το σουτ από τα 7 μέτρα.

Το Μαυροβούνιο τότε ήταν σκληρό. Όταν ο Chris Columphos αποκλείστηκε ένα λεπτό πριν από το τέλος του τριμήνου, ο Vladen Spike δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τη θέση από ένα όμορφο πέρασμα από την Alexa Okrobina. Έφτασαν στη συνέχεια 6-3 με δέκα δευτερόλεπτα, όταν το κεντρικό σουτ της Okrupina ξεπέρασε ανεξήγητα τον Έλληνα τερματοφύλακα Εμμανουήλ Ζερδίβας. Το όγδοο γκολ της Ukrupina στο τουρνουά ήταν σίγουρα ένα λάθος από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Αφού ήταν τρεις φορές αργά το προηγούμενο τρίμηνο, η Ελλάδα φάνηκε να λυπάται για την ίδια. Δεν μπορούσαν να βρουν αυτό το άκρο που έμοιαζε να αναδύεται νωρίτερα στον αγώνα.

Ο Drasko Bergoljan σκόραρε σχεδόν το έβδομο γκολ με ένα ισχυρό σουτ από 6 μέτρα από τη δεξιά πλευρά, αλλά η αριστερή θέση του Zerdevas ήρθε για να τον σώσει.

Η Ελλάδα συνέχισε να πιέζει το Μαυροβούνιο, θέτοντας τις ερωτήσεις της ομάδας του Βλαντιμίρ Ντζικόκοβιτς, αλλά φάνηκε ότι είχαν τις απαντήσεις στην άμυνα, εμποδίζοντας τον Αλεξάνταρ Ιβόβιτς και τον Μάρκο Πέτκοβιτς.

Μετά από πολλή άμυνα, το Μαυροβούνιο σκόραρε το έβδομο γκολ. Εκτός από τον Aleksandr Ivovich που έχει σκοράρει για το Μαυροβούνιο. Έχουμε συνηθίσει να τον βλέπουμε να υπερασπίζεται την τρύπα, αλλά με αυτή την ευκαιρία, γύρισε με ένα ισχυρό σουτ από 4 μέτρα σε θέση επίθεσης.

READ  Οι λύκοι συμφωνούν με χρέωση 10 εκατομμυρίων £ για τον Rui Patricio με τον Jose Sa να φτάσει στο Molino

Οι άνεμοι εκτοξεύτηκαν εντελώς από τα πανιά της Ελλάδας και το Μαυροβούνιο ολοκλήρωσε τον αγώνα δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Ντούσαν Μπανέσεβιτς ήταν ο παίκτης που βρέθηκε μόνος του στη θέση, ο οποίος έκανε το σκορ 8-3.

Ο Θεόδωρος Φλάχος είδε ξανά την ομάδα του στο δίχτυ. Ένας εντυπωσιακός συνδυασμός του αποκλεισμού του Ντμίτρι Ομπράντοβιτς επέτρεψε στον Κωνσταντίνο Ντιέκοβιτσης να επισημάνει το υπέροχο σουτ μέσα στο κλουβί, κλείνοντας τη διαφορά για την Ελλάδα.

Αλλά δεν ήταν αντικείμενο παρηγοριάς για τους Έλληνες. Το τελευταίο σφύριγμα πήγε στο Μαυροβούνιο με σκορ 8-4.

Τελικά, ο διαγωνισμός ήταν προετοιμασία για τους Ολυμπιακούς του Τόκιο, αλλά η Ελλάδα είχε μια μεγάλη πιθανότητα να νικήσει τους τοπικούς ανταγωνιστές του Μαυροβουνίου – μια ευκαιρία να τους αφήσει να περάσει.